آذرسیس

5/5 - (2 امتیاز)

امروزه موفقیت در محل کار به چیزی بیش از دانش فنی و تخصص نیاز دارد. برای بسیاری از کارفرمایان قبل از داشتن تخصص، نحوه استفاده از مهارت نرم و چگونگی بیان آنها توسط شما اهمیت دارد.

مهارت های نرم در واقع مجموعه ای از مهارت های غیر فنی می باشند که رابطه مستقیمی با چگونگی کار افراد دارد. این مهارت، شامل یک سری فعالیت ها، مانند چگونگی برخورد و تعامل با سایر همکاران، مدیریت زمان، کنترل کارها، حل مشکلات و غیره می باشند.

تقویت کردن این مهارت ها می تواند سبب موفقیت در بین رقبا، هنگام پذیرش در یک موقعیت شغلی باشد چرا که برخورداری افراد و توانایی استفاده از آنها به هنگام استخدام برای مدیران جز اولویت ها می باشد. افرادی که از مهارت های نرم استفاده می کنند، مطمئنا در شغل و کسب و کار خود موفق ترند.

در این آموزش، با بررسی 5 مهارت نرم ضروری در پیشرفت موارد تاثیرگذار در کسب و کار فردی، همراه شما خواهیم بود.

مهارت های نرم چیست؟

مهارت نرم به مجموعه ای از توانایی ها و ویژگی های شخصی در هر فرد گفته می شود که این امکان را به آنها می دهد تا با سایر همکاران در یک محیط حرفه ای تعامل داشته باشند.

مهارت نرم شامل مواردی مانند مدیریت زمان، خلاقیت، مهارت های شنیداری، سخنوری، نحوه برخورد با دیگران و غیره می باشد.

تقویت، داشتن و بکارگیری چند مهارت نرم برای موفقیت در طیف گسترده ای از حرفه و صنعت ضروری می باشد. شما چه کارمند یک مجموعه باشید و یا یک Business Man، برای ایجاد همکاری و تعامل با سایر همکاران و مشتریان خود در سرتاسر جهان به کارگیری مهارت نرم و ایجاد روابط قوی رمز اصلی موفقیت شما می باشد.

چرا باید از انواع مهارت نرم در موقعیت های شغلی خود استفاده کنیم؟

استفاده از مهارت های نرم سبب می شود تا ما بتوانیم از دانش فنی خود به بهترین نحوه ممکن بهره بگیریم. با بهره گرفتن از مهارت های نرم می توانیم به راحتی تعامل خود را با کارفرما، همکاران و حتی مشتریان خود بهبود داده و از مسیر شغلی خود لذت ببرید.

تصور کنید که دانش فنی کافی برای انجام کاری را داشته باشید، اما فن بیان شما طوری نباشد که بتوان مدیر یک مجموعه و یا مشتریان خود را جلب کنید و یا توانایی مدیریت زمان برای انجام فعالیت های لیست کرده خود در زمان مقرر را نداشته باشید، دیگر دانش فنی برای شما مفید نبوده و باعث مواجه شدن شما با یک شکاف مهارت نرم شوید!

شما می توانید با مطالعه، انجام ورزش هایی مانند یوگا، استفاده از تجربیات دیگران، تمرین و تکرار این مهارت ها را در خود تقویت کنید.

نکته قابل توجه این است که این مهارت ها قابل انتقال می باشند، یعنی شما اگر قصد تغییر شغل خود را داشته باشید طبیعی است که باید دانش فنی خود را در آن زمینه افزایش دهید و یا در آن مسیر به مطالعه بپردازید، اما این مهارت های نرم است که تغییر نکرده و همچنان برای شما در موقعیت شغلی جدید مفید خواهند بود.

اما قسمت مهم این مقاله در این جمله است که فراموش نکنید سازمان ها و شرکت های معروف و به نام همواره نیازمند افرادی هستن که علاوه بر داشتن دانش کافی، توانایی به کارگیری از مهارت های نرم را نیز داشته باشند. چرا که این افراد می توانند سرنوشت یک شرکت را تغییر دهند.

خلاقیت

خلاقیت یکی از مهم ترین اجزای مهارت نرم به شمار می رود. داشتن خلاقیت و ارائه دادن ایده های ناب می تواند جز استعدادهای یک فرد باشد. خلاقیت یعنی توانایی فکر کردن خارج از چارجوب و ارائه پیشنهاداتی که افکار سایر افراد را به چالش می کشد.

رسیدن به این خلاقیت، قطعا مستلزم فعالیت هایی مانند ریسک پذیری، کنجکاوی، پذیرش ابهامات و غیره می باشد. همچنین، داشتن خلاقیت در یک موضوع می تواند در حل مشکلات نیز نقش مهمی داشته باشد. حل این مشکل، در امکان برخورد از زوایای مختلف توسط فرد می باشد.

افراد خلاق با ارائه ایده منحصر به فرد برای محصولات و توسعه سیستم های جدید می توانند مزیت رقابتی برای شرکت ها و سازمان داده و آنها را از رقبای خود متمایز کند.

مهارت نرم

مدیریت زمان

مورد بعدی که در لیست 5 مهارت نرم قرار می گیرد، مدیریت زمان است. این مهارت شامل تعیین اولویت ها، تقسیم بندی زمانی برای انجام فعالیت ها و سازماندهی وظایف می شود. مدیریت زمان مستلزم نظم، اجتناب از کم کاری، دوری از حواس پرتی و منضبط بودن می باشد.

یکی از مهم ترین ویژگی های فردی که مدیران به هنگام استخدام جز اولویت های خود قرار می دهند، منضبط بودن آن شخص و توانایی مدیریت زمان از سوی او می باشد.

بر طبق جمله پرکاربرد و معروف هر کاری که بدون نظم و ترتیب انجام شود، آغاز و پایان آن معلوم نباشد، توانایی مدیریت زمان و منظم بودن برای یک فرد نشان دهنده قابل اعتماد بودن و کارآمد بودن آن است. چرا که این ویژگی شخصی باعث می شود تا او در انجام کارهای خود و طبق قولی که برای انجام وظیفه داده است، متعهد و مسئول  باشد.

معلوم است که افراد با رعایت این ویژگی به یک فرد برجسته در محیط کاری خود تبدیل شده و این ویژگی موجب پیشرفت روز افزون آن فرد می شود.

مهارت نرم

تفکر انتقادی

مورد بعدی که در این بخش بررسی خواهیم کرد، تفکر انتقادی می باشد. این مهارت، کاربران را قادر می سازد تا بتوانند با ذهنی استراتژیک و تحلیلی با چالش ها و مشکلات به وجود آمده برخورد کنند.

با تقویت این مهارت، این امکان برای شما فراهم می شود تا به هنگام نتیجه گیری آگاهانه تمام شرایط را سنجیده و سپس بر طبق آن عمل کنید.

یک فرد متفکر به یقین می تواند قدرت ارزیابی استدلال و شناسایی نقص های آن را داشته باشد. آنها می توانند احتمالات بیشتری را به هنگام وقوع اتفاقی در نظر بگیرند که این امر در تصمیم گیری های کوتاه مدت و بلند مدت آنها نقش مهمی خواهد داشت.

نکته مثبت دیگری که می توان به آنها نسبت داد، توانایی شناسایی علت اصلی یک مشکل و ارائه راه کار های متعدد برای حل آن می باشد.

مهارت نرم

هوش هیجانی

اگر بخواهیم در یک جمله این مهارت را توصیف کنیم، به مجموعه فعالیت هایی که برای شناخت و درک احساسات خود و دیگران انجام می شود، هوش هیجانی گفته می شود.

یعنی در حالت کلی این مهارت شامل مواردی مانند داشتن درک، تحلیل و استفاده از احساسات و عواطف برای ارتباط موثر با دیگران می شود.

در محیط های کاری داشتن این مهارت کارکنان را قادر می سازد تا با در نظر گرفتن هیجانات افراد بتوانند به صورت تیمی در کنار هم فعالیت و پروژه را به سوی موفقیت هدایت کنند.

بهره گیری از این مهارت سبب می شود تا به هنگام ارائه بازخورد سازنده توسط یک فرد، احساسات سایر افراد نیز در نظر گرفته و منجر به نتایج موفق‌تر و روابط قوی‌تر شود.

مهارت نرم

فن بیان و سخنوری

از همان ابتدا قدرت نفوذ کلام و قوی بودن فن بیان در یک فرد جز ویژگی های منحصر به فرد او می باشد. اگر شما  فردی باشید که در یک کلام سخنور باشید مطمئنا در هر زمینه ای می توانید پیشرفت کرده و از رقبای خود پیشی بگیرید.

یک ویژگی فردی که ذهنیت کارفرمایان را به هنگام آزمون های استخدامی به خود جلب می کند، داشتن فن بیان قوی یک فرد می باشد چرا که برای آنها برقراری ارتباطات اهمیت زیادی دارد.

حال اگر می خواهید فن بیان قوی داشته باشید نیاز است که مواردی را که تسلط شما را برای سخنوری افزایش می دهد را تقویت کنید.

این موارد می تواند موارد زیر باشد:

  • توانایی برقراری ارتباطات چشمی
  • کنترل سرعت بیان
  • اندیشیدن قبل از صحبت کردن
  • ضبط و گوش دادن به حرف های خود
  • با اعتماد به نفس بودن
  • تمرین و کنترل نفس
  • مطالعه کتاب های مربوطه

مهارت نرم

قیمت مقرون به صرفه به هنگام خرید سرور برای کاربران اهمیت خاصی دارد. اما نه هر ارزان قیمتی!

سروری که به طور همزمان از کیفیت، امنیت و قیمت مناسب برخوردار باشد، می تواند برای کاربر کاربردی و مفید واقع شود. آذرسیس تضمین می کند که سرور مجازی و سرور اختصاصی خود را با بالاترین کیفیت و مقرون به صرفه ترین قیمت موجود در بازار برای مشتریان خود ارائه می دهد.

علاوه بر این، سرور ها از 60 لوکیشن موجود در دنیا مثل فنلاند، هلند، فرانسه، آلمان، آمریکا و غیره برای شما ارائه شده که خدمات کانفیکشان نیز برای شما رایگان خواهد بود.

سخن آخر

یادگیری و به کارگیری مهارت های نرم می تواند راه های پیشرفت را برای شما بازتر کند. شما می توانید این مهارت ها را با تمرین و تکرار در خود تقویت کنید. این مهارت ها مهم ترین بخش شغلی شما به شمار می روند چرا که شما با کمک آنها خواهید توانست ارتباطات و تعامل خود را با کارفرما و سایر همکاران خود بهبود ببخشد.

البته که داشتن و تقویت مهارت نرم برای کسب و کار های فردی نیز مفید هستند دلیل آن بهبود یافتن تعامل با مشتریان برای آنها می باشد. در این آموزش 5 مهارت نرم را برای شما مورد بررسی قرار دادیم. با تمرین و تکرار و تقویت این مهارت ها مطمئنا از مسیر شغلی که در آن قرار دارید، لذت خواهید برد.

ممنون که همراه ما بودید. منتظر نظرات شما در بخش کامنت ها هستیم. با دنبال کردن صفحات مجازی ما می توانید از خدمات و کد تخفیفات ما با خبر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *