آذرسیس

پهنای باند چیست و چه تاثیری در کیفیت وب سایت دارد؟
5/5 - (2 امتیاز)

پهنای باند (Bandwidth) در واقع، یکی از مهم ترین عوامل در طراحی و نگهداری شبکه LAN، WAN و شبکه های بی سیم است و برخلاف سرورها که می توانند در شبکه پیکربندی شوند، Bandwidth یک عنصر طراحی شبکه است که معمولا با تنظیمات مورد نیاز و مناسب شبکه شما از همان اول بهینه می شود. اکنون در این مقاله، می خواهیم به بررسی این موضوع پرداخته و شما را با انواع آن و کاربرد آن آشنا کنیم.

پهنای باند چیست و چه کاربردی دارد؟

اصطلاح پهنای باند به میزان داده شبکه یا رابط هایی که به شبکه متصل می شوند، اشاره دارد. پهنای باند هم حجم و هم زمان را نشان می دهد، یعنی نشان دهنده مقدار داده ای است که می تواند بین دو نقطه در یک دوره زمانی مشخص منتقل شود. داده هایی که وارد شبکه می شوند ترافیک ورودی نام دارند و داده هایی که از شبکه خارج می شوند، ترافیک خارجی نامیده می شوند. Bandwidth معمولا بر حسب بیت در ثانیه یا گاهی اوقات بر حسب بایت در ثانیه اندازه گیری می شوند.

پهنای باند در واقع، ظرفیت اتصال شبکه را نشان می دهد. همچنین باید خاطر نشان کرد که درک تفاوت بین توان عملیاتی نظری و نتایج واقعی، هنگام تعیین فرمول Bandwidth متناسب، بسیار مهم است.

تفاوت زیادی میان Bandwidth و سرعت وجود دارد، یعنی به شما نمی گوید که سرعت اتصال شبکه چقدر است و این کار وظیفه سرعت پورت است. Bandwidth به دو صورت است، یعنی یا قابل اندازه گیری است و یا غیر قابل اندازه گیری، که در ادامه مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت.

بررسی پهنای باند قابل اندازه گیری و پهنای باند غیر قابل اندازه گیری

در پهنای باندی که اندازه گیری شده، ما در مورد میزان Bandwidth مورد نیاز تصمیم گیری می کنیم و بر حسب میزان استفاده نظارت می کنیم. به شرطی که از میزان تعیین شده طرح تجاوز نکنیم و برای تمام آپلودها و بارگیری ها نرخ ثابتی پرداخت می کنیم. اگر از این میزان فراتر رویم، برای انتقال داده اضافی باید اضافه تر پرداخت کنیم.

پهنای باند غیر قابل اندازه گیری و نامحدود در برخی از برنامه های سرور اختصاصی برای کلاینت هایی با مصرف پهنای باند بالا یا غیرقابل پیش بینی موجود است. در طرح بدون اندازه گیری، کلاینت ها می توانند به اندازه ای که سرعت پورت آنها اجازه می دهد، داده ها را انتقال دهند. طرح های بدون قابلیت اندازه گیری مناسب مشاغل رسانه ای که مقادیر زیادی ویدیو پخش می کنند و سایر سازماندهی هایی که حجم بالایی از داده را انتقال می دهند، کارایی دارد.

نقش پهنای باند در هاستینگ چیست؟

قبلا هم به مواردی در ارائه پهنای باند اشاره کردیم. بسیاری از شرکت های هاستینگ Bandwidth را در بسته های خود ارائه می کنند. در این بخش، پهنای باند ظرفیتی است که می تواند بین سایت و کاربران و همچنین سرورها منتقل شود. یعنی ظرفیت ارتباط بین کاربر وب سایت و سرور است. این پهنا یا بر حسب مگابایت بر ثانیه است و یا گیگابایت بر ثانیه. معمولا Bandwidth به طور بسته های میزبانی ماهانه محاسبه می شود. مثلا یک ارائه دهنده می تواند 1 گیگا بایت پهنای باند به صورت ماهانه و یا 5 گیگابایت برای هر ماه ارائه دهد.

پهنای باند چیست و چه تاثیری در کیفیت وب سایت دارد؟

در نهایت، برای درک بهتر می توانید Bandwidth را مانند یک جاده ای در نظر بگیرید که در آن رانندگی می کنید. ظرفیت یک جاده عریض بسیار بیشتر از جاده باریک برای مدیریت ترافیک است. پس Bandwidth در واقع ظرفیت است، نه سرعت و هر چه عریض تر باشد حجم داده های حمل شده بهبود می یابد. اندازه Bandwidthد حداکثر مقدار داده قابل انتقال از یک نقطه به نقطه دیگر را در یک دوره زمانی، مشخص نشان می کند.

نقش پهنای باند (Bandwidth) در وب سایت چیست؟

Bandwidth در وب سایت حداکثر اندازه داده ای است که می توان در یک زمان مشخص و در ثانیه منتقل کرد. به همین دلیل، پهنای باند اغلب به صورت مگابایت یا گیگابایت در ثانیه بیان می شود.

پهنای باند چیست و چه تاثیری در کیفیت وب سایت دارد؟

زمانی که Bandwidth وب سایت خود را در نظر می گیرید، باید هم وب سایت و هم بازدیدکنندگان را در نظر داشته باشید. اگر پهنای باند مناسبی انتخاب نکنید، هر چه تعداد بازدیدکنندگان سایت بیشتر باشد تعامل آنها با سرور کندتر می شود. در نتیجه، با در نظر گرفتن این مورد، محاسبه پهنای باند مورد نیاز هنگام انتخاب بسته میزبانی مهم است. یعنی اگر تعداد محدودی اسکریپت طراحی شده و یا تصویر، ویدیو و دانلود زیادی ندارید، می توانید پهنای باند کمتری انتخاب کنید. همچنین، اگر خدمات و اندازه وب سایت افزایش یابد Bandwidth نیز افزایش می یابد. با انتخاب پهنای باند نامناسب، بسیاری از بازدیدکنندگان نمی توانند به وب سایت شما دسترسی پیدا کنند و شما نیز ترافیک ارزشمند خود را از دست می دهید.

نحوه محاسبه پهنای باند مورد نیاز برای وب سایت

محاسبه Bandwidth برای افراد مبتدی که بازدیدکنندگان زیادی ندارند غیر ضروری است و نیازهای آنها توسط برنامه های میزبانی اولیه برآورده می شود. ولی در صورتی که به محدودیت رسیده اید و نیاز به ارتقاء یا انتقال به ارائه دهنده هاست جدیدی دارید، محاسبه Bandwidth بسیار ضروری است.

در این بخش، به پارامترهایی اشاره خواهیم کرد که در تعیین اندازه Bandwidth باید به آنها توجه کنید:

بر اساس بازدید ماهانه:

بررسی کنید که به صورت ماهانه وب سایت شما چقدر بازدید دریافت می کند. شما می توانید اطلاعات مورد نیاز را در گوگل آنالیتیکس یا وردپرس به راحتی پیدا کنید.

Bandwidthبراساس بازدید از صفحه:

بررسی اینکه بازدیدکنندگان به طور متوسط هنگام بازدید از وب سایت شما چند صفحه باز می کنند.

براساس اندازه صفحه وب:

می توانید از ابزار آنلاین مثل GTMetrix یا Pingdom برای تعییین اندازه صفحات وب استفاده کنید. برای اینکه تخمین شما دقیق باشد، توصیه می شود صفحات زیادی را بررسی کنید.

در نهایت، نحوه بررسی استفاده از Bandwidth وب سایت به یک معادله ساده خلاصه می شود.

پهنای باند چیست و چه تاثیری در کیفیت وب سایت دارد؟

بازدید ماهانه × میانگین بازدید از صفحه × متوسط اندازه صفحه وب = پهنای باند مورد نیاز

                                  آذرسیس ارائه دهنده انواع سرور اختصاصی و سرور مجازی با پهنای باند نامحدود

نتیجه گیری

در این مقاله، ما سعی کردیم درک کاملی از Bandwidth برای شما ایجاد کنیم تا از این طریق به شما کمک کنیم آگاهانه پهنای باند وب سایت خود را انتخاب کنید. در کل، همانطور که در بالا اشاره شد، پهنای باند امری است که قابل پیکربندی نیست و از ابتدا باید درست انتخاب شود، همچنین در تعامل میان وب سایت و بازدیدکننده بسیار مهم است. پس در انتخاب خود دقت کنید. از همراهی شما متشکریم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *