آموزش ساخت روبان متحرک در افترافکت
28 ژانویه 2023
خواندن 1 دقیقه
نیکو رنجبر

آموزش ساخت روبان متحرک در افترافکت

در این آموزش نحوه ساخت روبان متحرک در افترافکت را بررسی خواهیم کرد. با ساخت روبان متحرک، می توانید در پروژه های افترافکت از جمله لوگوموشن ها و انیمیشن های جذاب استفاده کنید. همچنین می توانید از افکت پرکاربرد و محبوب Particuler برای ظاهر شدن روبان به صورت ذرات نیز استفاده کنید.

آموزش ساخت روبان متحرک در افترافکت

نحوه ساخت روبان متحرک در افترافکت

در ابتدا نرم افزار افترافکت را باز کرده و بر روی Composition کلیک کنید و سپس نام پروژه و ابعاد و اندازه را تنظیم کنید. اکنون، از منوی فایل از بخش Import، بر روی گزینه File کلیک کنید. فایل مورد نظر خود با فرمت Ai (فایل Illustrator) انتخاب کنید. در بخش Import As، گزینه Composition- Retain Layer Sizes را انتخاب کرده و بر روی Import کلیک کنید.

نحوه ساخت روبان متحرک در افترافکت

نحوه ساخت روبان متحرک در افترافکت

Import

Import

اکنون بعد از Import کردن، فایل مورد نظر خود را به بخش Composition درگ کرده و اضافه کنید.

Composition

بر روی فایل Ai راست کلیک کرده و از بخش Create گزینه Create Shapes From Vector Layer را انتخاب کنید.

Create Shapes From Vector Layer

Shape Layer را انتخاب و بر روی گزینه Tool Creates Mask کلیک کنید. سپس به کمک ابزار Pen Tool، همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، دور تا دور روبان را خط بکشید.

Tool Creates Mask

درقسمت پایین مانند تصویر در Shape Layer به بخش Mask رفته و از قسمت Add گزینه Subtract را انتخاب کنید.

Shape Layer

ساخت Keyframe

اکنون برای متحرک کردن روبان، برای آن باید Key Frame بسازید. در ابتدا گزینه Mask Path را فعال کنید. در حرکت اول هیچگونه تغییری در روبان ایجاد نکنید تا یک نقطه شروع برای حرکت باقی بماند. سپس در تایم لاین چند فریم جلوتر روید و طبق تصویر تغییرات لازم را بر روی روبان انجام دهید.

ساخت Keyframe

در حال حاضر وقتی KeyFrame ساخته شده را Play کنید، حالت متحرک شده روبان را مشاهده خواهید کرد.

ساخت Keyframe

همچنین اگر می خواهید روبان بعد از ظاهر شدن محو شود، نحوه آن را در ادامه آموزش داده ایم.

اکنون بر روی گزینه Mask  کلیک کرده و به کمک کلید های Ctrl+D یک کپی از آن بگیرید. KeyFrameها را مانند تصویر در تایم لاین کمی جابجا کرده و گزینه Inverted را انتخاب کنید.

Inverted

سپس Play کرده و تغییرات را مشاهده کنید. همانگونه که مشاهده می کنید، روبان بعد از ظاهر شدن از قسمت انتهایی آن دوباره محو می شود.

Play

تغییرات و فاصله زمانی در تایم را به دلخواه می توانید تنظیم کنید.

در ضمن، شما می توانید در رابطه با آموزش ابزارهای ویرایشی و حتی مطالب بیشتر به سایت آذرسیس مراجعه کنید و اگر تمایل داشتید از محصولات سایت مانند سرورهای مجازی و سرورهای اختصاصی و همچنین خدمات هاستینگ سایت ما بهره مند شوید. در صورت لزوم کارشناسان ما نیز می توانند شما را در این راه یاری کنند. کافیست یک تیکت به سایت ما ارسال کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله آموزشی نحوه ساخت روبان متحرک در افترافکت را مورد بررسی قرار دادیم. با انجام مراحل بالا همانطور که گفته شده به راحتی می توانید روبان متحرک بسازید و در پروژه هایی از جمله ساخت لوگوموشن و انیمیشن استفاده کنید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را  با ما به اشتراک بگذارید.

لینک کوتاه مقاله
https://azarsys.com/?p=11275


نویسنده مقاله
نویسنده / @نیکو رنجبر
مقالات مرتبط
دیدگاه بگذارید