آذرسیس

How to install Apache web server in Ubuntu 22.04
4/5 - (2 امتیاز)

سرور آپاچی از جمله وب سرور های محبوب و کاربردی در جهان می باشد که بسیاری از ویژگی قدرتمند مانند: ماژول های قابل بارگذاری پویا، پشتیبانی رسانه ای قوی و یکپارچه سازی گسترده با سایر نرم افزار های محبوب را ارائه می دهد. این وب سرور برای وب سایت هایی بر پایه HTTP استفاده می شود و به طور گسترده در اختیار کاربران برای ارائه میزبانی مشترک و مجازی قرار گرفته است.

معرفی وب سرور آپاچی

آپاچی یکی از پرکاربرد ترین نرم افزارها به عنوان وب سرور است. این وب سرور توسط بنیاد نرم افزار آپاچی توسعه یافته و نگهداری می شود. یک نرم افزار متن باز که به صورت رایگان در دسترس قرار دارد. آپاچی یک ابزار استاندارد صنعت میزبانی وب است و توجه داشته باشید که با تمام موتور های وب سایت و CMS ها سازگار است. همچنین از نظر همزمانی با Nginx در یک سطح قرار گرفته است.

apache web server welcome page 4x

وب سرور آپاچی چه مزایایی دارد؟

آپاچی می تواند یک انتخاب عالی برای اجرای وب سایت شما بر روی یک پلتفرم پایدار و همه کاره باشد.

  • کاملا رایگان و متن باز است.
  • قابل اعتماد و پایدار می باشد.
  • انعطاف پذیری بالایی دارد.
  • پیکربندی آسانی دارد و برای کاربران مبتدی مناسب است.
  • کراس پلتفرم است یعنی در هر دو سرور یونیکس و ویندوز قابل اجراست.
  • با هر زبان برنامه نویسی سازگار است. (مثل: PHP و Python)

چگونه می توان آپاچی را در اوبونتو 22.04 نصب کرد؟

در واقع آپاچی به طور پیش فرض در مخازن نرم افزار اوبونتو موجود است و نصب آن را با استفاده از ابزارهای مدیریت بسته معمولی ممکن می سازد.

حال با بروز رسانی فهرست بسته محلی (local package) مراحل نصب را آغاز کنید. برای این کار دستور زیر را به کار گیرید:

sudo apt update

اکنون برای نصب آپاچی آخرین بسته متا apache2 را با دستور مربوطه اجرا کنید:

sudo apt install apache2

پس از اتمام نصب آپاچی، سرور آپاچی به طور خودکار راه اندازی می شود. حال با استفاده از دستور زیر می توانید وضعیت آن را بررسی کنید:

sudo systemctl status apache2

سپس، می توانید به landing page آپاچی بروید تا تایید کنید که نرم افزار از طریق آدرس IP شما به درستی اجرا می شود. اگر آدرس IP سرور خود را نمی دانید می توانید آن را به روش های مختلف از خط فرمان دریافت کنید. سعی کنید از موارد زیر در خط فرمان سرور خود استفاده کنید:

hostname -I

با این کار شما چند دستور را دریافت خواهید کرد که با فاصله از هم جدا شده اند. می توانید هر کدام را در مرورگر وب خود امتحان کنید تا مشخص کنید که آیا کار می کند یا خیر.

گزینه دیگر برای شما استفاده از ابزار رایگان icanhazip.com می باشد. وب سایتی که با دسترسی به آن، آدرس IP عمومی دستگاه شما به عنوان خوانده شده از مکان دیگری در اینترنت بازیابی می شود.

curl -4 icanhazip.com

پس از اجرای دستور، تمام بسته های مورد نیاز نصب می شوند و در نهایت وقتی آدرس IP خود را بدست آوردید می توانید با تایپ IP و یا localhost برای وب سرور، آن را آزمایش کنید:

نصب وب سرور آپاچی

این صفحه نشان می دهد که آپاچی به درستی کار می کند. همچنین، شامل برخی اطلاعات اولیه در مورد فایل های مهم آپاچی و مکان های دایرکتوری می باشد. 

استفاده از وب سرور آپاچی تجربه ای لذت بخش است و این ابزار بسیار کاربردی می باشد. ولی برای استفاده از آن باید یک سرور مجازی قدرتمند در اختیار داشته باشید که ما خرید سرور از سایت آذرسیس با بهترین لوکیشن ها مانند سرور مجازی فرانسه و سرور مجازی آمریکا را به شما پیشنهاد می کنیم.

نتیجه گیری

ما در مطالب فوق سعی کردیم شما را با نحوه نصب وب سرور آپاچی در اوبونتو 22.04 آشنا کنیم. همانطور که می دانید، آپاچی در میان وب سرور ها شناخته شده و کاربردی می باشد و طرفداران زیادی دارد. اکنون که شما وب سرور خود را نصب کرده اید، گزینه های زیادی برای نوع محتوایی که می توانید ارائه دهید و فناوری هایی که می توانید از آنها استفاده کنید، خواهید داشت. امیدواریم مقاله ما برای شما مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول:

چگونه می توان فهمید که آپاچی در اوبنتو در حال اجرا است؟

پس از زدن کلید های ctrl+shift+scape، عبارت httpd.exe یا apache..exe را تایپ کرده و توجه کنید که آیا آنها در لیست ظاهر می شوند یا خیر. اگر ظاهر شدند یعنی آپاچی در حال اجرا می باشد.

آیا آپاچی منسوخ شده است؟

نسخه های قدیمی آپاچی دیگر به طور رسمی پشتیبانی نمی شوند. ممکن است آسیب پذیری های گذارش نشده ای برای این نسخه ها وجود داشته باشد. برای کاهش این حملات ناشناخته باید ارتقائی به نسخه آخر اعمال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *