آذرسیس

نحوه نصب MariaDB در اوبونتو 22.04 - آذرسیس
5/5 - (1 امتیاز)

MariaDB یک سیستم مدیریت داده متن باز است که معمولا به عنوان یک جایگزین برای MYSQL در بخش پایگاه داده پشته LAMP ( Linux, آپاچی, MySQL ,PHP/Python/Perl) استفاده می شود.

امروزه MariaDB در لیست محبوب ترین سرور های پایگاه داده قرار گرفته است که می تواند داده ها را در طیف های گسترده به اطلاعات ساختار یافته تبدیل کند.

از دلایل محبوبیت این سرور پایگاه داده می توان به دارا بودن اکوسیستم آن از موتور های ذخیره سازی داده، مجهز بودن به یک پایگاه داده رابطه ای برای دسترسی به داده ها و مجهز به سایر پلاگین های دیگر اشاره کرد. 

قصد داریم در این مقاله شما را با این پایگاه داده محبوب آشنا کرده و نحوه نصب MariaDB در اوبونتو 22.04 را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

آموزش نصب MariaDB در اوبونتو

پایگاه داده Mariadb مبتنی بر SQL است که می تواند از پردازش داده به سبک ACID پشتیبانی کند. این پایگاه داده در میان سایر ویژگی هایی که ارائه می دهد، توانایی پشتیبانی از API های JSON، تکثیر داده های موازی، موتورهای ذخیره سازی مثل: InnoDB ،MyRocs ،Spider ،Aria TokuDB ،Cassandra و Mariadb ColumnStore نیز دارد.

در ادامه، با مراحل نصب MariaDB در اوبونتو را بررسی خواهیم کرد. اگر به دنبال مراحل نصب این سرور پایگاه داده در سیستم عامل اوبونتو هستید، تا انتهای آموزش با ما همراه باشید! 

مقاله مفید: آشنایی با کنترل پنل پلسک و ویژگی های آن 

پیش نیازهای نصب Mariadb

برای دنبال کردن آموزش نصب MariaDB در اوبونتو، ما به سرور لینوکس نیاز داریم که اوبونتو 22.04 را اجرا کند. سرور مجازی لینوکس باید یک کاربر مدیریتی non-root و یک فایروال پیکربندی شده نیز با UFW داشته باشد.

نحوه نصب MariaDB در اوبونتو

مراحل نصب Mariadb در اوبونتو 22.04

در اینجا به بررسی مراحل نصب Mariadb در اوبونتو می پردازیم، طریقه نصب بسیار ساده است و ما آن را بر روی کاربر روت اجرا می کنیم. حالا بیایید مراحل را بررسی کنیم:

مرحله اول: نصب Mariadb در اوبونتو 

همانطور که اشاره شده، منابع پیش فرض apt اوبونتو 22.04، شامل نسخه 10.5.12 Mariadb می شود. برای نصب آن فهرست بسته را بر روی سرور خود با استفاده از apt آپدیت می کنیم:

sudo apt update

حال بسته را با اجرای دستور زیر نصب می کنیم:

sudo apt install mariadb-server

با کمک این دستورات می توان سیستم Mariadb را نصب کرد، اما توجه داشته باشید که در این مرحله تعیین رمز عبور و تغییرات دیگر در پیکربندی انجام نمی شود. از آنجایی که پیکربندی به صورت پیش فرض انجام می شود، نصب Mariadb در اوبونتو می تواند فرآیندی نا امن باشد. برای رفع این مشکل، از اسکریپتی استفاده خواهیم کرد که بتواند بسته سرور Mariadb را برای محدود کردن دسترسی به سرور و حذف حساب های استفاده نشده ارائه دهد.

مرحله دوم: پیکربندی Mariadb در اوبونتو

مرحله دوم برای نصب Mariadb در اوبونتو، اجرای اسکریپت امنیتی می باشد. این اسکریپت می تواند برخی از گزینه های پیش فرض را با امنیت کمتر در مواردی مانند: اجازه ورود کاربر root یا کاربران مهمان به صورت از راه دور، تغییر دهد.

دستور اجرای اسکریپت امنیتی به صورت زیر است:

sudo mysql_secure_installation

با اجرای اسکریپت امنیتی، می توان کاربران را از طریق یک سری دستورات راهنمایی کرد، یعنی آنها می توانند این دستورات را برای ایجاد تغییرات در گزینه های امنیتی برای نصب Mariadb در اوبونتو اجرا کنند.

در اولین دستور از شما در خواست می شود تا رمز عبور اصلی پایگاه داده فعلی را وارد کنید. در صورتی که آنرا را تنظیم نکرده اید، کلید enter را برای تایید none بزنید.

حال با این سوال مواجه خواهیم شد که آیا می خواهید به بخش احراز هویت Unix socket برویدیا خیر. اگر از قبل یک حساب root حفاظت شده دارید، می توانید از این مرحله صرف نظر کنید. حالا n را تایپ کرده و کلید enter را بزنید.

در گام بعدی از شما پرسیده می شود که آیا قصد دارید یک رمز عبور برای پایگاه داده روت تنظیم کنیدیا خیر.

پایگاه داده Mariadb که در سیستم عامل اوبونتو نصب شده است، حساب Root ارتباط نزدیکی با تعمیر و نگهداری سیستم خودکار دارد، بنابراین نباید روش های احراز هویت پیکربندی شده را برای آن حساب تغییر دهیم. انجام این کار باعث می شود تا بسته بروز رسانی شده موجب خراب شدن سیستم پایگاه داده از طریق حذف دسترسی به حساب مدیریتی شود. حال n را تایپ کرده و enter را بزنید.

در مراحل بعدی، اگر احراز هویت socket برای عملکرد مورد نظر مناسب نباشد، نحوه راه اندازی یک حساب مدیریتی اضافی برای دسترسی به رمزعبور را بررسی کنید.

در این مرحله Y را تایپ کرده و سپس enter را بزنید. با انجام این کار تمام حالت های پیش فرض را برای سوالات بعدی اعمال می کند.

با این کار، برخی از کاربران ناشناس و پایگاه داده آزمایشی نیز حذف خواهند شد. همچنین، ورود به سیستم Root از راه دور غیرفعال شده و سپس قوانین جدید برای اعمال تغییرات سریع در Mariadb بارگیری می شوند. 

پیکربندی امنیتی اولیه Mariadb به پایان رسید. مرحله بعدی اختیاری است، ولی اگر ترجیح می دهید با یک رمزعبور به سرور Mariad وارد شوید، باید این مرحله را دنبال کنید.

مرحله سوم: ایجاد یک کاربر مدیریتی با احراز هویت توسط رمزعبور 

در این مرحله توانایی اجرا کردن Mariadb در سیستم عامل اوبونتو برای شما فراهم می شود.

کاربر روت Mariadb به طور پیش فرض با استفاده از پلاگین Unix_socket شناسایی شده و اجازه ورود را کسب خواهد کرد.

انجام این کار در بسیاری از موارد امنیت و قابلیت استفاده بیشتر را فراهم می کند، اما توجه داشته باشید در مواردی که نیاز به گرفتن مجوز برای حقوق مدیریتی یک برنامه (مانند phpMyAdmin) است، مسئله کمی پیچیده خواهد شد.

از آنجایی که سرور از یک حساب Root برای انجام فعالیت هایی مانند ایجاد گزارش، راه اندازی و توقف سرور استفاده می کند، بهتر است جزئیات احراز هویت حساب روت را تغییر ندهید.

این تغییر در ابتدا ممکن است در فایل پیکربندی etc/mysql/debian.cnf/ به درستی کار کند اما بروز رسانی های بسته به طور بالقوه می توانند تغییرات را بازنویسی کنند.

بجای تغییر حساب روت، به کاربران توصیه می کنیم تا یک حساب مدیریتی جداگانه برای دسترسی با رمز عبور ایجاد کنند.

یک حساب کاربری جدید به نام Admin، با همان قابلیت های حساب روت ایجاد کنید و سپس آن را برای احراز هویت رمزعبور پیکربندی کنید.

دستور Mariadb را در ترمینال خود اجرا کنید:

sudo mariadb

حال، یک کاربر جدید با امتیازات روت و دسترسی رمزعبور ایجاد کرده ونام کاربری و رمزعبور را تغییر دهید تا با تنظیمات مورد نظر مطابقت داشته باشد:

GRANT ALL ON *.* TO 'admin'@'localhost' IDENTIFIED BY 'password' WITH GRANT OPTION;

با اجرا دستور زیر از در دسترس بودن و ذخیره کاربران در session جاری، مطمئن خواهید شد. همچنین، توانایی پاک کردن امتیازات نیز برای شما فراهم خواهد شد:

FLUSH PRIVILEGES;

با این دستور می توانید از محیط Mariadb خارج شوید :

exit

در آخر، شما می توانید Mariadb نصب شده را تست کنید.

مرحله چهارم: تکمیل فرآیند نصب Mariadb در اوبونتو

وقتی Mariadb از یک منبع پیش فرض نصب شود به طور خودکار در برنامه نیز اجرا خواهد شد. حال برای تست وضعیت نصب، دستور زیر را اجرا می کنیم: 

sudo systemctl status mariadb

پس از اجرای دستور، اگر Mariadb اجرا نشد با کمک دستور sudo systemctl start Mariadb امکان اجرای برنامه برای شما فراهم می شود.

برای بررسی بیشتر، با استفاده از ابزار mysqladmin به پایگاه داده متصل شوید. این ابزار به عنوان یک کلاینت عمل خواهد کرد. یعنی به شما این اجازه را می دهد تا دستورات مدیریتی را اجرا کنید. برای مثال: دستور زیر امکان متصل شدن  با استفاده از Unix socket به Mariadb به عنوان روت برای شما فراهم می کند تا بتوانید نسخه مورد نظر را بازگردانید.

sudo mysqladmin version

مقاله مفید: آموزش سئو مقدماتی و تکنیک های آن 

اگر می خواهید که دسترسی کامل به سرور داشته باشید نیاز است که به یک سرور مجازی لینوکس دسترسی داشته باشید. آذرسیس ارائه دهنده سرور مجازی لینوکس با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه می باشد. برای خرید می توانید به وبسایت آذرسیس مراجعه کنید. خبر خوب این که با خرید از وبسایت، خدمات کانفیگ برای شما به صورت رایگان انجام خواهد شد. 

سخن آخر

در این مقاله ما نحوه نصب MariaDB در اوبونتو آموزش دادیم و با استفاده از اسکریپت mysql_secure_instalation، که همراه آن نصب شده بود، سیستم خود را ایمن کردیم. همچنین برای شما این گزینه را فراهم کردیم تا یک کاربر مدیریت جدید ایجاد کنید که از احراز هویت رمزعبور قبل از آزمایش عملکرد سرور Mariadb، استفاده می کند. از اینکه ما را در این مقاله آموزشی همراهی کردید سپاسگذاریم. در صورت بروز سوال می توانید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

Share this Post

3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *