آذرسیس

آموزش نصب و پیکربندی یواست سئو Yoast seo
5/5 - (1 امتیاز)

موضوعی که امروز آن را مورد بحث قرار خواهیم داد، آموزش نصب و پیکربندی یواست سئو می باشد. اگر شما نیز دارای یک وبلاگ وردپرس هستید، مطمئنا با افزونه Yoast SEO نیز آشنایی دارید. در این آموزش با نحوه نصب و پیکربندی آن به طور دقیق آشنا خواهید شد.

Yoast SEO یکی از محبوب ترین افزونه های وردپرس به شمار می رود. این افزونه قدرتمند به طور چشمگیری به افزایش سئو و رشد سریع وبلاگ شما کمک خواهد کرد. شاید همین موضوع دلیل محبوبیت آن باشد.

یکی از جنبه های مهم که باید در نظر گرفته شود، روش راه اندازی و پیکربندی خود این افزونه پس از نصب می باشد. چرا که بسیاری از وبلاگ نویسان و متخصصان پس از نصب بدون ایجاد تغییراتی در تنظیمات افزونه شروع به استفاده از آن می کنند که در ادامه مشکلاتی برای آنها به وجود می آورد.

اگر شما نیز با همین مشکل رو به رو شده اید، وقت آن رسیده است که با راه اندازی صحیح افزونه یواست سئو، با تغییری بزرگ در سئو و بازدید وب سایت خود رو به رو شوید.

افزونه یواست سئو چیست؟ 

به زبان ساده استفاده از افزونه Yoast SEO در وبلاگ وردپرس کاربران می تواند به سئو و بازدید وب سایت آنها تاثیر مثبتی داشته باشد.

شما می توانید پست های خود را بر حسب کلمات کلیدی انتخابی بهینه کنید. همچنین، امکان مشاهده وضعیت وبلاگ در نتایج گوگل نیز برای شما فراهم می شود.

با نصب و فعال سازی این افزونه می توان در حین نوشتن محتوا، وضعیت را از طرف این افزونه بررسی کنید. همچنین، کلمات کلیدی که برای موتور های جستجو مهم می باشند را بررسی کرده و در صورت نیاز موارد مواردی را پیشنهاد می دهد.

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو 

برای شروع، افزونه Yoast SEO را نصب و فعال کنید. توجه داشته باشید نسخه رایگان یواست سئو قابل دسترس کاربران می باشد.

پس از اتمام فرآیند نصب، می توان این افزونه را در منوی مدیریت وردپرس خود مشاهده کنید.

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

در ادامه، نحوه تنظیم صحیح این افزونه را مورد برررسی قرار می دهیم.

گام اول: وارد کردن داده های سئو 

اگر در حال راه اندازی افزونه یواست سئو در یک وب سایت یا وبلاگ جدید هستید می توانید از این مرحله صرف نظر کنید.  توجه داشته باشید قبل از غیر فعال کردن افزونه های دیگر مطمئن شوید تمام اطلاعات شما به این افزونه منتقل شده است.

برای انجام این کار می توانید از SEO Data Transporter استفاده کنید. این افزونه به شما کمک خواهد کرد تا داده های SEO خود را به راحتی بین افزونه های محبوب SEO منتقل کنید.

گام دوم: تنظیمات General در پیکربندی یواست

این قسمت شامل تنظیمات عمومی و اعلان ها می باشد. با کلیک بر روی Seo به صفحه تنظیمات افزونه هدایت خواهید شد. سپس تب General را کلیک کرده تا متوجه آیکونی برای پیکربندی wizard شوید.

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

گام سوم: Features پیکربندی یواست

این قسمت امکاناتی که این افزونه ارائه می دهد را نشان می دهد. شما می توانید به طور دلخواه بعضی از آنها را فعال یا غیر فعال کنید. همه آیتم ها به طور پیش فرض فعال می باشند.

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

SEO analysis: امتیاز SEO و تجزیه و تحلیل محتوای شما را نشان می دهد.

Readability analysis: نشان دهنده تجزیه و تحلیل خوانایی و امتیاز محتوای شما است.

cornerstone content: با این ویژگی امکان فیلتر و علامت گذاری cornner stone برای شما فراهم می شود.

Text link counter: نشان دهنده تعداد پیوندهای متنی داخلی می باشد.

xml sitemap: این ویژگی نقشه سایت XML را برای وب سایت شما ایجاد می کند.

admin bar menu: نشان دهنده منوی Yoast SEO را در نوار ابزار مدیریت وردپرس می باشد.

Security no advanced settings for authors: برای بهبود امنیت، تنظیمات پیشرفته Seo را از کاربران مخفی نگه می دارد.

Usage tacking: این آیکون یه طور پیش فرض غیر فعال بوده و به نویسنده افزونه اجازه می دهد تا برخی از داده های استفاده را ردیابی کند.

REST API Head endpoint: اگر قصد ایجاد یک وردپرس headless را ندارید این گزینه را خاموش نگه دارید. این گزینه امکان واکشی داده های SEO برای پست یا صفحه وردپرس خاص را برای شما و یا هر کاربر دیگری فراهم می کند.

Enhanced Slack sharing: با این ویژگی به هنگام اشتراک گذاری در Slack، تخمین زمان خواندن نیز اضافه خواهد شد.

گام چهارم: Integrations پیکربندی یواست

Yoast SEO یکپارچه سازی داخلی را برای پلتفرم های SEMRush و Ryte ارائه می دهد.

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

SEMRush یکی از بهترین ابزار های سئو در جهان می باشد. شما می توانید با این ابزار کلمات کلیدی مرتبط را پیدا کرده و با کلمه کلیدی خود مطابقت دهید. سپس محتوای خود را بر اساس این کلمات بهبود ببخشید.

Ryte یک ابزار آنلاین است که وب سایت شما را از نظر نمایه سازی بررسی می کند و زمانی که توسط موتورهای جستجو قابل فهرست بندی نباشد در گزارش سلامت سایت به شما هشدار می دهد.

گام پنجم: Webmaster Tools پیکربندی یواست

موتور های جستجو گر محبوب به کاربران و مدیران وب سایت این اجازه را می دهد تا سایت های خود را با استفاده از ناحیه ابزار وب مستر اضافه کنند. Yoast SEO، تأیید وب سایت خود را با تمام موتورهای جستجوگر محبوب آسان تر می کند. برای انجام این کار، باید برای هر موتور جستجوگر در برنامه ابزار وب مستر ثبت نام کنید.

حال در این قسمت، از شما خواسته می شود یک meta tag اضافه کنید تا مالکیت خود را بر وب سایت تایید کنید:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

مرحله ششم: Search Appearance 

این آیکون در تنظیمات SEO Yoast نحوه نمایش وب سایت را در نتایج گوگل کنترل می کند. در ادامه، زیر مجموعه های این آیکون را بررسی خواهیم کرد.

General 

یکی از بخش های این افزونه می باشد که تنظیمات کلی و اطلاعات ظاهری را برای کاربران به نمایش می گذارد:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

همچنین، امکان مشاهده عنوان سئو و توضیحات متا برای صفحه اصلی وب سایت برای شما وجود دارد:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

حال، نمودار knowledge graph and schema وب سایت خود را پیدا خواهید کرد. شما می توانید انتخاب کنید که وب سایت شما نماینده یک شرکت باشد یا یک فرد:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

همچنین، می توانید یک عکس فردی یا یک لوگو وب سایت برای کسب و کار آپلود کنید.

Content Types 

شما می توانید برای هر پست یا صفحه ای که می نویسید عنوان و توضیحات SEO را انتخاب کنید. Yoast SEO به شما این امکان را می دهد که یک قالب خودکار برای استفاده از آنها نیز تنظیم کنید.

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

ظاهر جستجو و نمایش متا باکس SEO برای هر نوع محتوا تنظیم می شود. گزینه های پیش فرض برای همه وب سایت ها قابل اجرا است.

شما می توانید پس از آن، می توانید قالب عنوان SEO و توضیحات متای پیش فرض را تنظیم کنید.

توصیه می کنیم فقط عنوان SEO را تغییر دهید و قسمت توضیحات متا را خالی بگذارید. چرا که این به Yoast SEO اجازه می دهد تا توضیحاتی را از چند خط اول مقاله شما ایجاد کند.

Media

به طور پیش فرض، وردپرس برای هر تصویر یا رسانه ای که به پست ها و صفحات خود پیوست می کنید، صفحه جدیدی ایجاد می کند. این صفحه فقط رسانه پیوست را نمایش می دهد.

این صفحات پیوست هیچ متن قابل توجهی برای ارائه موتورهای جستجو گر ندارند. چنین صفحاتی از نظر موتورهای جستجو گر محتوای بی کیفیت تلقی می شوند و تاثیر منفی بر سئو دارند.

Yoast SEO به شما کمک می کند تا با هدایت کاربران به فایل پیوست به جای صفحه پیوست، این مشکل را برطرف کنید. این گزینه به صورت پیش فرض فعال است:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

Taxonomies 

در این قسمت شما می‌توانید عناوین و متا را برای دسته‌ها، برچسب‌ها، طبقه‌بندی‌های سفارشی و آرشیوهای قالب پست پیکربندی کنید.

متغیرهای قالب پیش فرض باید برای اکثر سایت ها قابل اجرا است. در مورد توضیحات، لطفاً به یاد داشته باشید که Yoast SEO توضیحات را از دسته ها و برچسب های شما انتخاب می کند:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

Archives 

تب Archives به شما این امکان را می دهد تا گزینه های ظاهر جستجو را برای صفحات آرشیو در وب سایت خود کنترل کنید. گزینه های پیش فرض برای اکثر وب سایت ها کار خواهند کرد. با وجود این حال، اگر یک وبلاگ نویسنده را اجرا می کنید، باید صفحات آرشیو نویسنده را از موتورهای جستجو غیرفعال کنید:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

در یک وبلاگ نویسنده، صفحات بایگانی نویسنده دقیقاً مانند بایگانی تاریخ یا صفحات وبلاگ شما هستند. این باعث ایجاد محتوای تکراری می شود که بر رتبه بندی SEO شما تأثیر می گذارد.

Breadcrumbs

Breadcrumbs برای پیوندهای داخلی مناسب هستند. دلیل آن می تواند امکان مشخص کردن یک مسیر یا دنباله واضح را به صفحه ای که در آن هستید مشخص می کند، وجود دارد. Breadcrumbs، در نتایج جستجو ظاهر می‌شوند و برای سایت شما مزیت بیشتری در جستجو دارد:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

تنظیمات پیش‌فرض باید برای اکثر وب‌سایت‌ها قابل اجرا باشد، اما اگر می‌خواهید مواردی را تغییر دهید، ادامه داده و تغییرات خود را انجام دهید.

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

مطمئن شوید که گزینه “فعال” را تنظیم کرده اید تا با قالب وردپرس خود قابل مشاهده باشد.

 RSS

فیدهای RSS اغلب توسط اسکراپرهای محتوا برای کپی کردن مطالب از وب سایت شما استفاده می شود.

Yoast SEO این امکان را برای شما فراهم می کند که برای هر پست پست در فید RSS یک بک لینک به سایت اضافه کنید:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

اکنون، شما از سایت آنها بک لینک دریافت خواهید کرد و گوگل متوجه خواهد شد که منبع اصلی شما هستید.

گام هفتم: Social 

در این قسمت که مربوط به شبکات اجتماعی می باشد، شما می توانید با وارد کردن آدرس های مشخص امتیاز ورد پرس خود را افزایش دهید. همچنین، امکان مدیریت از طریق پینترست، توییتر، فیسبوک و غیره نیز برای شما فراهم شده است:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

مرحله هشتم: Tools 

Yoast SEO ، همراه با ابزارهای داخلی ارائه می شود. این ابزار به شما امکان می دهد تا بعضی  از وظایف پیشرفته را انجام دهید. توجه داشته باشید مبتدیان نیازی به استفاده از این ابزار ندارند با این حال، ما به شما نحوه عملکرد این ابزار را نشان خواهیم داد:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

Import and Export

اگر قبلا از افزونه سئوی وردپرس دیگری استفاده کرده اید، می توان می توانید از این ابزار برای وارد کردن داده های سئو استفاده کرد.

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

File editor

Yoast SEO به شما این امکان را می دهد تا به راحتی هر دو فایل ( Robots.txt ، htaccess) را مستقیماً از قسمت مدیریت وردپرس ویرایش کنید:

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

Bulk editor

در این قسمت که به ویرایشگر گروهی نیز معروف است، برای سرعت بخشیدن به فرآیند تغییر عنوان و نوشته ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

*****

نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو

آذرسیس ارائه دهنده سرور مجازی و سرور اختصاصی با کیفیت و قدرتمند می باشد. همچنین، انواع سرور مجازی لینوکس و ویندوز با قیمت مقرون به صرفه در اختیار شما کاربران عزیز قرار می گیرد.

نتیجه گیری

در این آموزش نحوه نصب و پیکربندی یواست سئو را مورد بررسی قرار دادیم. این افزونه یکی از محبوب ترین افزونه های وردپرس به شمار می رود. این افزونه قدرتمند به طور چشمگیری به افزایش سئو و رشد سریع وبلاگ شما کمک خواهد کرد. شاید همین موضوع دلیل محبوبیت آن باشد. در صورت داشتن سوال می توانید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *