آذرسیس

معرفی Web 3 | چند نکته جذاب که باید درباره وب 3 بدانید

Web 3 برای اولین بار در سال 2014 توسط بنیان گذار اتریوم گاووین وود ابداع شد، این فناوری با اینکه به عنوان مرحله بعدی وب جهانی شناخته می شود مخالفانی نیز دارد.

برای تعریف Web 3 دیدگاه های متفاوتی وجود دارد، به زبان ساده در واقع نسل سوم اینترنت غیر متمرکز است، که از تکنولوژی های مختلف و فناوری بلاک چین استفاده می کند.

در صورت استفاده از Web 3 اطلاعات دقیق تری در اختیار کاربران خواهد گرفت، زیرا در این فناوری واسطه ها و احتمال وجود سانسور در اطلاعات به کل از بین خواهد رفت.

قبل از بررسی عملکرد و ویژگی های Web 3 برای آشنایی بیشتر با مفهوم این فناوری بهتر است، مراحل تکامل آن از زمان پیدایش تا به امروز تحت عناوین Web 1 و Web 2 را بدانیم.

Web3

تکامل Web 1 تا Web 3

اولین نسخه یعنی Web1 را به عنوان نسخه خواندنی و یک طرفه در نظر بگیرید، که از دهه 90 در آن کاربران بدون تعامل وسیع به وب‌سایت‌ها دسترسی داشتند و فقط مطالعه می‌کردند.

این نسخه را می توان به عنوان یک ارائه دهنده اطلاعات ثابت، با تولیدکنندگان محدود محتوا و تعداد اکثریت استفاده کنندگان محتوا وصف کرد.

اما Web 2 را که به نوعی وب اجتماعی مشارکتی می نامند، یک فضا دیجیتال پویاتر، تعاملی و مشارکتی می باشد، که در آن کاربر نیز می تواند محتوا تولید کند.

بنابراین به جای یک تجربه و فقط خواندن محتوا یک گفتگوی دو طرفه وجود دارد که در آن کاربران تشویق به نظر دادن می شوند و با وب سایت ها تعامل دارند.

این نسخه اجتماعی موجب به وجود آمدن بسیاری از ابزارها و پلتفرم‌ های آنلاین امروزه مثل وبلاگ، رسانه های اجتماعی و پادکست شده است، که ارتباط بین کاربر و فرد تولید کننده محتوا را افزایش می دهد.

Web 3 مرحله نهایی فعلی این دو نسخه وب است، که اینترنت در اختیار کاربران را هوشمند تر می سازد. اگر وب 1 به نفع ناشران و وب 2 از پلتفرم ها حمایت می کرد، وب 3 نسخه تکمیل و هوشمند این دو است.

جذابیت های Web 3

استدلال طرفداران Web 3 به گونه ای است، که اینترنت مبتنی بر blockchain باعث بهبود وضعیت اینترنت فعلی در دسترس کاربران سراسر دنیا خواهد بود.

این دسته از افراد ادعا می کنند، که پلتفرم وب 3 می تواند راهی برای کسب درآمد بیشتر از فعالیت ها و مشارکت هایی که ارائه می دهد باشد. در حالی که پلتفرم های بزرگ امروزی واقعاً این کار را نمی کنند.

دومین تفکر طرفداران وب 3 این است، که این پلتفرم می تواند به صورت دموکراتیک اداره شود، ولی پلتفرم های وب 2 و 1 چنین نیستند.

مورد آخر تایید شده از نظر آن ها، وابستگی کمتر به تبلیغات وب 3 نسبت به نسخه 2 می باشد و در نتیجه این سیاست افراد حریم خصوصی بیشتری خواهند داشت.

زیرا ردیاب و تبلیغات کمتری در اطراف کاربران دنبال می شود و شرکت های بزرگ کمتری اطلاعات شخصی را مانند جاروبرقی جارو خواهند کرد.

علت مخالفت کاربران با Web 3

برخی از کاربران دنیای اینترنت مخالف شدید توسعه Web 3 هستند، زیرا معتقداند با پیشرفت این نسخه حریم خصوصی همه کاربران از بین خواهد رفت.

همچنین ادعا می شود، که با توسعه فناوری‌ Web 3 روش‌های جدید جرایم سایبری توسعه یابد. زیرا هکرها ممکن است از قابلیت به هم پیوستگی این سرویس‌ها سوء استفاده کنند.

وب‌سایتی که از سال 2021 فاجعه‌ های Web 3 و میزان پول از دست رفته در اثر سرقت و کلاه برداری‌ را محاسبه می‌کند، در حال حاضر مجموع تمام ضرر های کلاه برداری این فناوری را نزدیک به 12 میلیارد دلار گزارش داده است.

به طور خلاصه ویژگی هایی که ممکن است برای کاربران جذاب به نظر برسد، ممکن است با پیشرفت توقف ناپذیر این نسخه خطرناک و خطرناک تر شود.

ویژگی های Web 3

  • غیر متمرکز، بی اعتماد و بدون مجوز

اطلاعات در یک سرور ثابت ذخیره نمی شوند، در مکان های مختلف به طور هم زمان ذخیره می شود. هرگونه نرم افزار منبع باز دسترسی و مشارکت دیگران را تسهیل می کند.

در این حالت وب 3 هیچ نیازی به صدور مجوز یا مدیریت توسط یک واسطه یا نهاد مورد اعتماد وجود ندارد، که به طور طبیعی این سیستم را بی اعتماد می کند.

  • مبتنی بر بلاک چین و ارز دیجیتال

بسیاری از پلتفرم های Web 3 از طریق فناوری هایی مانند بلاک چین، اتصالات در منابع از جمله تلفن های همراه، رایانه های رومیزی، لوازم خانگی، وسایل نقلیه و حسگرها توزیع خواهد شد.

بلاک چین این فناوری را برای یک سیستم ارز دیجیتال فراهم می کند، بدون هیچ نقطه شکست که شاید باعث فروپاشی آن بشود.

  • قابلیت هوش مصنوعی

یکی از مزایا وجود قابلیت هوش مصنوعی در Web 3 است، که این فناوری را تشبیه به قابلیت های یک انسان می کند. برای مثال پردازش زبان های طبیعی و یادگیری عمیق را تقویت می‌کند.

این قابلیت در وب 3 نتایج جستجو شما را سریع‌تر، بدون دخالت نیرو خارجی و بدون محدودیت تبلیغاتی برای شما نشان خواهد داد. همچنین دقت و کارایی این نسخه را بهبود می بخشد.

آذرسیس ارائه دهنده سرور مجازی ویندوز با گارانتی بازگشت وجه 7 روزه

نتیجه گیری

ممکن است با شنیدن این توصیفات در مورد Web 3 کمی گیج شده باشید. راستش را بخواهید موارد بالا فقط یک تئوری هستند، و تا تکامل آن ها زمان زیادی خواهیم داشت.

در حال حاضر همین کافیست که بدانید web3 کلمه ای است، که احتمالاً در چند سال آینده زیاد خواهیم شنید، در این مقاله تمامی جنبه های Web 3 را برای شما مورد بررسی قرار دادیم.

امیدواریم از آموزش جدید نهایت استفاده را برده باشید، سوالات خود را از قسمت نظرات با کارشناسان آذرسیس در میان بگذارید.

چرا Web 3 تا این حد محبوب شده است؟

جذابیت وب 3 به غیر متمرکز بودن آن است. زیرا مصرف کننده به جای استفاده از گوگل، اپل یا فیس بوک که خود توسط افرادی اداره می شوند. خود کاربر مالک و اداره کننده است.

آیا فیس بوک از فناوری Web 3 استفاده می کند؟

فیس بوک که به عنوان شرکت متا نیز شناخته می شود، در حال ورود به Web 3 است. به علاوه انتظار می رود پلتفرم محبوب اینستاگرام که اکنون از Web 2 استفاده می کند، در آینده ای نه چندان دور وارد نسخه Web 3 شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *