آذرسیس

Using GPU in cryptocurrency mining

در این مقاله نحوه استفاده از GPU در استخراج ارزهای دیجیتال را بررسی خواهیم کرد.

با پیشرفت فناوری، استخراج ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین برای بسیاری از رایانه‌های خانگی به واقعیت تبدیل شد. واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) در فرآیند استخراج استفاده می‌شوند، صرفا به این دلیل که نسبت به رقیبان خود کارآمدتر هستند.

نکات کلیدی برای استفاده از GPU در استخراج ارزهای دیجیتال

  • یک GPU یا واحد پردازش گرافیکی، مسئول رندرگیری دیجیتال در یک سیستم کامپیوتری است.
  • سرعت پیشرفت فناوری تعیین کننده این مطلب است که آیا پردازنده‌های گرافیکی استاندارد برای استخراج ارزهای دیجیتال در سطح بالا باقی می‌مانند یا خیر.
  • GPU در مقابل یک CPU به دلیل سرعت و کارایی خود در استخراج بلاک چین مفیدتر شناخته شده است.

استفاده از GPU در استخراج ارزهای دیجیتال

استخراج ارزهای دیجیتال در ابتدا با استفاده از واحدهای پردازش مرکزی (CPU) انجام می شد. ولی محدودیت سرعت پردازش و مصرف انرژی بالا منجر به خروجی محدود شد و فرآیند استخراج مبتنی بر CPU را ناکارآمد کرد.

استفاده از GPU نسبت به CPU در استخراج رمز ارزهای دیجیتال، مزیت های متعددی را ارائه میکند.

یک GPU استاندارد، مثل Radeon HD 5970، سرعت پردازشی با اجرای 3200 دستورالعمل 32 بیتی را در هر ساعت دارد که 800 برابر  از سرعت یک CPU بیشتر است که تنها 4 تا از دستورالعمل های 32 بیتی را در هر ساعت میتواند اجرا می کند.

این ویژگی GPU، دلیل مناسبی برای استخراج ارزهای دیجیتال است. دستگاه استخراج کننده ارزهای دیجیتال یا به اصطلاح ماینینگ تلاش می کند که هش های مختلف را به صورت تکراری و با تغییر تنها یک رقم در هر بار رمزگشایی کند.

GPU‌ها همچنین مجهز به تعداد زیادی واحد منطقی حسابی (ALU) هستند که محاسبات ریاضی انجام می دهند. با انجام محاسبات صحیح ALU‌ها، GPU قادر است محاسبات بیشتری انجام دهد که منجر به بهبود خروجی برای استخراج کریپتو می شود.

استفاده از GPU در استخراج ارزهای دیجیتال

GPU در مقابل CPU

هر کامپیوتر استاندارد، شامل یک واحد پردازش مرکزی (CPU) است. یک دستگاه پردازشی که به عنوان دستگاه کل سیستم کامپیوتری عمل می کند و عملکردهای کنترلی را بر اساس منطق سیستم عامل و نرم افزار نصب شده بر روی کامپیوتر انجام می دهد.

کنترل و مدیریت عملکردهایی مانند ذخیره فایل، چاپ صفحه گسترده یا اجرای ویدئو بر عهده CPU است.

GPU به طور معمول به کنترل و رندرگیری جلوه های بصری و ویدئوهای گرافیکی سه بعدی می پردازد تا CPU به راحتی وظایف خود را انجام داده و مجبور نباشد درگیر جزئیات خدمات رندر ویدیو شود.

این دستگاه پردازشی کارهای گرافیکی مانند ویرایش ویدیو، نمایش بازی، رمزگشایی، رندر فیلم ها و انیمیشن های سه بعدی را انجام می دهد.

این راه‌اندازی به CPU اجازه می‌دهد تا وظایف سطح بالا برای کل کامپیوتر را به درستی مدیریت کند، در حالی که GPU مسئول عملکردهای ویدیویی است.

یک CPU یک فایل ویدئویی در Windows Media Player را باز می کند. پس از باز شدن فایل، GPU مسئول نمایش آن است.

نحوه استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین تراکنش‌های روی بلاک چین را تایید و محافظت می‌کند. از فرآیندی به نام proof-of-work (PoW) استفاده می‌کند.

به زبان ساده، کامپیوترها برای حل یک معمای دلخواه اما دشوار با هم رقابت می‌کنند. اولین کسی که معما را از طریق آزمون و خطا حل می کند، موفق می‌شود و بدین ترتیب روند ادامه می یابد.

استخراج Crypto با پردازنده گرافیکی (GPU)

توکن‌های مقاوم در برابر ASIC وجود دارند که با پردازنده‌های گرافیکی قابل استخراج هستند. به طور معمول، برای دیگر توکن‌های PoW، عملکرد ASICها بهتر از GPUها است.

امروزه، جدیدترین ماینرهای ASIC می توانند تقریباً 200 TH/s را با تنها 27.5 ژول در هر تراهش تولید کنند.

پردازنده‌های گرافیکی برای استخراج کریپتو

Nvidia (NVDA) و AMD (AMD) از تولیدکنندگان قدرتمند در زمینه پردازنده گرافیکی محسوب می شوند.

شرکت آذرسیس ارائه دهنده انواع سرور مجازی و سرور اختصاصی از 60 لوکیشن برتر دنیا با بالاترین کیفیت در ایران .

نتیجه گیری

سال‌هاست که پردازنده‌های گرافیکی در سرتاسر دنیا وجود دارند، اما  دستگاه‌های نصل نو و بهینه تر در رقابت هستند.

آن‌ها شامل آرایه‌های Gate قابل برنامه‌ریزی (FPGA) و مدارهای مجتمع خاص برنامه (ASIC) هستند که در انجام محاسبات هش، عملکردی ضروری برای مدیریت بلاک چین در ارزهای دیجیتال، امتیاز بهتری نسبت به CPU و GPU دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *