آذرسیس

معرفی دیتابیس SQL Server

معرفی دیتابیس Sql server، موضوع جذاب دیگری است که در این آموزش به آن خواهیم پرداخت. اگر نگاهی مختصر به مطالب قبلی ما بیندازید، با مفهوم کلی دیتابیس بیشتر آشنا خواهید شد. اما برای یادآوری یک تعریف کوتاه از دیتابیس ها را بیان خواهیم کرد.

دیتابیس ها یا پایگاه های داده، در حقیقت برای ذخیره اطلاعات مربوط به افراد، ذخیره انواع فایل ها، ویدیو، عکس و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرانی که در زمینه وب فعالیت دارند، می توانند با بهره گیری از آنها داده و مطالب خود را با امنیت بیشتر ذخیره کرده و در بستر اینترنت منتشر کنند.

سوال اینجاست که کدامیک از دیتابیس ها برای کاربران مناسب هستند؟

این یک سوال نسبی می باشد. چرا که این انتخاب بستگی به نیاز و معیار های کاربران دارد. برای مثال اگر پروژه شما نیاز به دیتابیسی با حجم داده های بسیار زیاد داشته باشد، دیتابیس های NoSQL مانند MongoDB و Cassandra بهترین گزینه هستند. اما اگر امنیت داده ها اولویت شما است، دیتابیس Sql server مناسب شماست!

دیتابیس Sql Server

بررسی پایگاه داده دیتابیس Sql Server 

اگر برای شما نیز امنیت به هنگام استفاده از دیتابیس در ذخیره فایل ها یا هر اطلاعات دیگر اهمیت دارد، استفاده از Sql Server پیشنهاد ما به شما خواهد بود!

جهت آشنایی بیشتر با این پایگاه داده، با ما همراه باشید!

دیتابیس Sql Server

دیتابیس Sql Server چیست؟ 

Microsoft SQL Server، یکی از قدیمی ترین دیتابیس های موجود می باشد که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. Sql server، یک دیتابیس رابطه ای و تجاری می باشد که نقش مدیریت هوشمند را نیز بر عهده دارد.

این دیتابیس بسیار مقیاس پذیر و قدرتمند است که امنیت داده ها و اطلاعات کاربران را فراهم می کند. همچنین، قابلیت اجرا شدن در شبکه‌ای از سرورهای ابری پرقدرت و رایانه های شخصی را نیز دارا می باشد.

قابل ذکر است که Sql Server برای رقابت با پایگاه داده MySQL و Oracle طراحی شده و توسعه یافته است. که از ANSI SQL که زبان استاندارد SQL می باشد، پشتیبانی می کند. SQL Server می تواند با پیاده سازی خاص خود از زبان SQL، T-SQL (Transact-SQL) ارائه شود.

مزایا و معایب دیتابیس Sql Server

این دیتابیس می تواند ویژگی هایی را برای کاربران ارائه دهد. یکی از مهم ترین و اصلی ترین مزیتی که این دیتابیس دارا می باشد، حفظ امنیت داده های کاربران است. حفظ مسایل امنیتی برای هر کاربری که در بستر اینترنت فعالیت می کند مهم می باشد. همان طور که اشاره شد، اگر امنیت پروژه برای شما اهمیت دارد این دیتابیس مناسب شما است. مزایای دیگر Sql Server عبارت است از:

 • قدرت ذخیره سازی
 • حفظ امنیت داده ها
 • امکان ثبت تعداد رکورد بالا بدون محدودیت
 • سرعت بارگزاری بالا
 • قابلیت Self compatibility
 • امکان دسترسی چندین کاربر به طور همزمان
 • قابل اعتماد
 • پشتیبانی و مدیریت حجم بالایی از داده ها

اما در کنار این مزایا، معایبی نیز دارد. برای مثال:

 • متن باز یا همان Open-Source نبودن
 • حجیم بودن
 • نیازمند ویندوز سرور
 • آسان نبودن استفاده از آن
 • سختی در استفاده توسط افراد مبتدی

کاربرد دیتابیس Sql Server 

همان طور که اشاره شد، از Sql Server برای پروژه هایی که نیاز به محافظت از داده ها وجود دارد کاربردی است. برای مثال در اداره ها، وب سایت های دانشگاهی، بانک ها و حتی وب سایت های دولتی که حفظ اطلاعات داده ها الزامی می باشد، برای ذخیره و نگه داری از داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع نسخه های Sql Server 

 • نسخه Enterprice: در پروژه های حساس که برای حفظ داده ها شرایط امنیتی بالا نیاز می باشد. این نسخه محدودیتی نسبت به تعداد Core های Cpu و RAM حافظه ندارد. همچنین، برخی از ویژگی های امنیتی مانند: transparent database ،fine-grained auditing و encryption در این نسخه وجود دارد. نکته قابل توجه این است که تمام ویژگی های نسخه استاندارد در Enterprice وجود دارد.
 • نسخه Standard: برای تحلیل و گزارش دهی بیشتر مورد استفاده قرار می گردد. توانایی پشتیبانی تا 24 هسته و 128 گیگ رم را دارد. توجه داشته باشید که ویژگی های امنیتی که در نسخه Interprice ذکر شد، در این نسخه وجود ندارد. نسخه Standard برای برنامه های  Mid-Tier و Data marts مناسب می باشد.
 • نسخه Developer: این نسخه پولی می باشد و از سال 2016 به صورت رایگان ارائه شده است. شبیه نسخه سازمانی است و تمام ویژگی های نسخه Enterprice را دارا می باشد. اما توجه داشته باشید که با محدودیت هایی در قسمت Test مواجه است.
 • نسخه Express: در این نسخه شما می توانید داده ها را در سطح سازمان و در مقیاس های کوچک ذخیره کنید. امکان پشتیبانی تا 4 هسته و 4 RAM را نیز دارد.

آذرسیس، ارائه دهنده سرور مجازی و سرور اختصاصی با سخت افزار قدرتمند و پهنای باند نا محدود.

نتیجه گیری

در این آموزش دیتابیس Sql Server را مورد بررسی قرار دادیم. دیتابیس ها یا پایگاه های داده، در حقیقت برای ذخیره اطلاعات مربوط به افراد، ذخیره انواع فایل ها، ویدیو، عکس و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرانی که در زمینه وب فعالیت دارند، می توانند با بهره گیری از آنها داده و مطالب خود را با امنیت بیشتر ذخیره کرده و در بستر اینترنت منتشر کنند. با کمک دیتابیس Sql Server، داده های خود را با امنیت ذخیره کنید. ممنون که همراه ما بودید. در صورت داشتن سوال از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید. 

سوالات متداول

برای استفاده از Sql Server چه نرم افزاری را باید نصب کرد؟

برای استفاده از این دیتابیس باید نرم افزار SQL Server Management Studio نصب کنید.

مهم ترین بخش یک Sql server چیست؟

جزء اصلی Microsoft SQL Server موتور پایگاه داده SQL Server است که ذخیره سازی، پردازش و امنیت داده ها را کنترل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *