آذرسیس

بررسی نحوه کارکرد ابزار سرچ کنسول [2023] - آذرسیس

بررسی نحوه کارکرد ابزار سرچ کنسول از موضوعات دیگری می باشد که امروز بررسی خواهیم کرد. اگر نگاهی به مقالات قبلی ما بیندازید، در مورد این ابزار آموزشی برای شما ارائه شده است. اگر بخواهیم هدف کلی ابزار سرچ کنسول را در یک جمله بیان کنیم، ابزاری است که برای افزایش میزان بازدید یک وبسایت مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر وارد دنیای وب مستری شده اید، استفاده از این ابزار را در اولویت خود قرار دهید. چرا که سرچ کنسول می تواند اطلاعات مفیدی مانند: میزان ترافیک وارد بر وبسایت، مشکلات موجود، مشاهده وضعیت ایندکس و غیره را در اختیار کاربران قرار دهد.

در این آموزش، قسمت های مختلف ابزار سرچ کنسول و نحوه عملکرد آن ها را بحث خواهیم کرد. پس اگر شما نیاز به یادگیری این ابزار مشتاق هستید، پس با ما همراه باشید!

ابزار سرچ کنسول چیست؟  

Google search console که با نام گوگل وب مستر نیز شناخته می شود، ابزاری رایگان و پیشنهاد شده خود شرکت گوگل است که می تواند اطلاعات مفیدی را برای بهینه سازی وبسایت به مدیران ارائه دهد. همچنین، این ابزار برای ثبت وبسایت در گوگل نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

با بهره گیری از این ابزار می توانید اطلاعات زیادی از وبسایت خود دریافت کنید. برای مثال :

  • ارائه میزان بازدید وبسایت
  • نمایش کلمات کلیدی مورد نیاز
  • اطلاعاتی در مورد ورودی موتور های جستجوگر
  • نمایش اطلاعاتی از داده های وبسایت
  • آنالیز لینک های داخلی و خارجی
  • امکان مشاده رتبه در نتایج گوگل

توجه داشته باشید که شما می توانید سرچ کنسول را بر روی تلفن همراه خود نیز نصب کرده و وبسایت خود را از راه دور بررسی کنید.

آشنایی با عملکرد ابزار سرچ کنسول

پس از آشنایی مختصر با سرچ کنسول، اکنون با قسمت های مختلف آن آشنا خواهید شد. اگر وب مستر هستید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم. امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

Keyword Performance Report

با استفاده از این ابزار تعاملی می توان جستجوها، صفحات، دستگاه ها و تاریخ جستجو بازدیدکنندگان وبسایت را از طریق جستجو های Google مشاهده کرد. این ابزار می تواند یک دید کلی از نحوه عملکرد محتوای شما را نشان دهد. همچنین، امکان فیلتر کردن  branded queries نیز برای کاربران فراهم شده است. به این صورت که کاربران می توانند ماهانه یا 3 ماهه، کلید واژه های non-branded را مشاهده کنند تا میزان کلیک های non-branded روی سایت مشخص شود.

گوگل سرچ کنسول

Coverage issues 

Coverage issues مفید ترین ابزار سرچ کنسول می باشد که اطلاعاتی مانند چگونگی مشاهده وب‌سایت توسط گوگل و رخداد مشکلات احتمالی را نشان می دهد. از این ابزار می توان برای یافتن خطا در داده های ساختار یافته، صفحات غیر متعارف و سایر خطاها استفاده کرد. همچنین، برای درک رتبه بندی وبسایت توسط گوگل نیز می توان از Coverage issues بهره برد. یکی دیگر از ویژگی های ارائه داده شده این است که تمام URL های وب سایت کاربران را فهرست کرده و به صورت pdf نشان می دهد.

توجه داشته باشید که نظارت بر صفحات ایندکس یک عملکرد بسیار مهم و اساسی می باشد. چرا که با این ابزار می توان خطاهای موجود در صفحات گوگل را تشخیص داد. این کار سبب خواهد شد تا محتوای وبسایت تکراری نشود.

گوگل سرچ کنسول

Mobile Usability Report

گوگل سرچ کنسول خطاهایی مانند website crawl، robot crawling و خطاهای مربوط به DNS را نشان می دهد. مدیران وبسایت و وب مسترها با بهره گیری از این خطاها می توانند از افت میزان بازدید و رتبه سایت با حل مشکلات جلوگیری کنند.

گوگل سرچ کنسول

Links Report 

ممکن است شما نیز برای نظارت بک لینک ها از ابزار دیگری مانند Moz ،Ahrefs و Accuranker استفاده کنید. اما این ابزار ها به صورت کامل نمی توانند کارآمد باشند. برای مثال، اگر تعداد بک لینک های وب سایت شما زیاد باشد ابزار Ahrefs نمی تواند پاسخگو باشد.

گوگل سرچ کنسول

Google Disavow Tool 

یکی دیگر از ابزار های مفید گوگل سرچ کنسول، Disavow Tool می باشد که این امکان را برای مدیران فراهم می کند تا با ارسال یک لیست به الگوریتم گوگل، از شمارش برخی لینک های خاص از URL و دامنه ها جلوگیری کند. با انجام این کار می تواند به راحتی اثر لینک های اسپم را خنثی کنید. با انجام این سئو سایت شما نیز بهود خواهد یافت. با این ابزار بک لینک های وبسایت شما به طور منظم بررسی می شود.

Image Performance Tool 

کاربران می توانند با این ابزار نحوه عملکرد خود را در جستجوهای تصویری گوگل تجزیه و تحلیل کرده و کلمات کلیدی اضافی برای استفاده از تصاویر وبسایت خود را بهینه کنند. نکته قابل توجه این است که برای هدایت ترافیک به وبسایت نیز از این ابزار استفاده می شود. همچنین، تجزیه و تحلیل تصاویر محتوای وب سایت تاثیر مثبتی بر روی سئو خواهد داشت.

یکی از ساده ترین روشی که می توان به وسیله آن توجه گوگل را جلب کرد، استفاده از عکس هایی است که توسط خود شما طراحی شده و در محتوا جایگزاری شده است. دلیل انجام این کار این است که گوگل محتوای اصلی را دوست دارد.

همچنین، استفاده از عکسای استوک نیز پیشنهاد می شود. فقط توجه داشته باشید که این عکسا منحصر به فرد خودتان باشد.

گوگل سرچ کنسول

Rich Results Test

اگر شما نیز مدیریت یک آژانس تبلیغاتی را بر عهده دارید، می توانید از این ابزار برای نشان دادن شغل خود در بین آگهی های Google’s job استفاده کنید.

بهره گرفتن از این ابزار به شما در مشاهده میزان جستجوی کاربران از آگهی، کمک خواهد کرد. همچنین، این امکان را فراهم می کند تا میزان جستجوی آگهی ما از طرف کاربران را بررسی کنیم. انجام این کار زمینه ای برای بهبود رتبه وبسایت در نتایچ گوگل خواهد بود.

URL Inspection

آخرین باری که صفحات وب سایت شما توسط گوگل crawled شده است، ممکن است سوال شما نیز باشد. دانستن این موضوع اهمیت خواهد داشت چرا که می تواند بر میزان ترافیکی که به صفحه شما می آید تأثیر بگذارد. اگر گوگل صفحه ای را که شما بهینه سازی کرده اید را برای چند هفته بررسی نکند، مثل این است که شما اصلا به روز رسانی سایت خود را انجام نداده اید.

برای جلوگیری، می‌توانید از عملکرد بازرسی URL استفاده کنید. برای این کار پوشه سمت چپ بالا در قسمت “Overview” انتخاب کنید. با انتخاب این ابزار، وارد کردن آدرس اینترنتی و محتوای ویرایش شده از آخرین زمان crawl وبسایت توسط گوگل مطلع شوید.

اگر می‌خواهید یک مقاله، صفحه، پست وبلاگ و غیره را برای کلمات کلیدی جستجوی گوگل رتبه‌بندی کنید، استفاده از ابزار URL به گوگل کمک خواهد کرد.

علاوه بر این، استفاده از این ابزار در نشان دادن وضعیت ایندکس کمک کننده خواهد بود.

گوگل سرچ کنسول

SanityCheck 

با استفاده از این ابزار می توان گردش کار روزانه خود را خودکار مشاهده کرد و روند انجام کار را سریع تر پیش برد. همچنین، با بهره گرفتن از آن می توان به داده های بیشتری دسترسی داشت. GSC فقط تعداد 1000 URL را در نتایج روزانه نشان می دهد اما ستفاده از این ابزار کمک خواهد کرد تا 5000 URL را نیز بایگانی کرد.

بعضی از کاربران که با شرکت ها همکار می کنند، از این ابزار برای پرسش سوالات بهتر جهت بهبود کیفیت همکاری خود نیز استفاده می کنند.

گوگل سرچ کنسول

 

آذرسیس، ارائه دهنده سرور های مجازی و سرور های اختصاصی با قیمت مناسب و کیفیت بالا. همچنین، سرور مجازی لینوکس و ویندوز نیز با تحویل فوری به شما عزیزان ارائه می شود. 

نتیجه گیری

در این آموزش نحوه کارکرد ابزار سرچ کنسول را مورد بررسی قرار دادیم. این ابزار می تواند در بهبود رتبه وبسایت کمک کننده باشد. اگر مدیریت وبسایتی را بر عهده دارید، توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها دنبال کنید. ممنون که با ما همراه بودید. در صورت داشتن سوال می توانید با ازسال تیکت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

وظیفه اصلی ابزار سرچ کنسول چیست؟

این ابزار می تواند اطلاعاتی در مورد چگونگی وبسایت crawling، ایندکس و سرویس دهی گوگل به کاربران ارائه دهد. مدیران و وب مستر ها نیازی به بررسی روزانه سرچ کنسول ندارند چرا که در صورت نیاز به ایمیل آنها پیام ارسال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *