نحوه حذف مخزن PPA در Debian
31 ژانویه 2023
خواندن 1 دقیقه
نیکو رنجبر

نحوه حذف مخزن PPA در Debian

5/5 - (2 امتیاز)

PPA یک مخزن شخصی می باشد که به توسعه دهندگان مستقل اجازه می دهد پلتفرمی را برای توزیع بسته های خود در اوبونتو ایجاد کنند. با این حال، بسیاری از این بسته ها با Debian سازگار هستند. در این آموزش نحوه حذف مخزن PPA در Debian را مورد بررسی قرار خواهیم داد، تا آخر مقاله همراه ما باشید.

مخزن PPA چیست؟

در ابتدا لازم است تا حدودی با مخزن در لینوکس آشنا شوید.

در لینوکس، بسته ها و برنامه ها معمولاً در یک مخزن میزبانی می شوند و این مخازن ممکن است رسمی و همراه با توزیع باشند، همچنین ممکن است غیر رسمی یا غیر مرتبط با توزیع باشند. در حال حاضر این مخازن دارای ویژگی های خاصی می باشند که آن ها را با توزیع لینوکس سازگار می کند.

مخزن PPA چیست

این مخازن معمولاً توسط هر توزیع مدیریت می شوند و هر توزیع، مسئول بسته هایی است که برای هر یک از کاربرانش توزیع می کند.

اگر شما یک توسعه دهنده باشید و بخواهید برنامه خود را توزیع کنید، حقیقت این است که چندان آسان نیست که بتوانید آن را در یک مخزن رسمی قرار دهید، بنابراین بهترین روش این است که یکی از بسته های خود را بسته بندی کرده و آن را از طریق یک وب سایت یا ابزار دیگر توزیع کنید.

PPA (Personal Package Archive) یک مخزن ویژه می باشد که در Launchpad میزبانی شده و کاملاً با اوبونتو سازگار است. بنابراین اگر یک توسعه دهنده مستقل هستید، می توانید برنامه خود را بسته بندی کرده و با استفاده از PPA آن را توزیع کنید.

مزیت بزرگ برای کاربر این است که هر بار برنامه را به روز می کنید و کاربر مخزن شما را اضافه می کند، می تواند بدون هیچ مشکلی آن را بروز رسانی کند. PPA ها عمدتا در اوبونتو استفاده می شوند، در حال حاضر امکان اضافه کردن آن ها در Debian نیز وجود دارد.

مراحل حذف مخزن PPA در Debian

اکنون که تا حدودی با مخزن PPA آشنا شدید، در ادامه به نحوه حذف مخزن PPA در Debian می پردازیم.

روش اول: حذف PPA در Debian

در روش اول برای حذف یک مخزن، از دستور زیر استفاده کنید، همچنین باید remove- را اضافه کنید:

add-apt-repository -remove ppa:ppa_name

همچنین دستور را می توانید به حالت زیر وارد کنید:

add-apt-repository ppa:jonathonf/nimlang

روش دوم: حذف PPA به صورت دستی

در روش دوم برای حذف PPA می توانید آن را به صورت دستی با حذف ورودی آن در پوشه ای که APT به منابع نرم افزار اختصاص می دهد، انجام دهید. در ابتدا تمامی فایل های مخزن موجود در Debian را با استفاده از دستور زیر نشان دهید:

ls /etc/apt/sources.list.d/

همچنین به کمک دستور rm، آن را حذف کنید:

rm /etc/apt/sources.list.d/[ppa-name]

در نهایت با موفقیت به کمک مراحل گفته شده، PPA در Debian حذف خواهد شد.

آذرسیس ارائه دهنده انواع سرور مجازی ، سرور اختصاصی با سخت افزار قدرتمند در 40 لوکیشن دنیا

حذف PPA در Debian با استفاده از GUI

Debian علاوه بر سرورها، در دسکتاپ نیز استفاده می شود، زیرا ممکن است ترجیح دهید از رابط گرافیکی استفاده کنید. در ابتدا از منوی اصلی برنامه ای به نام Software and Updates را باز کرده و به تب Other Software بروید.

حذف PPA در Debian با استفاده از GUI

در حال حاضر در این رابط، تنها باید یکی از دکمه ها را با توجه به عملیات مورد نیاز خود فشار دهید. اکنون برای افزودن PPA کافیست گزینه Add را بزنید و برای حذف PPA فقط یک گزینه را انتخاب کرده و روی Remove کلیک کنید.

نتیجه گیری

در این آموزش نحوه حذف PPA در دبیان را مورد بررسی قرار دادیم. حذف PPA در Debian بسیار آسان می باشد و بهتر است بدانید که PPA را برای جلوگیری از ناپایداری اضافه می شود. ممنون که تا آخر مقاله با ما همراه بودید. نظرات خود را از طریق فرم زیر با ما به اشتراک بگذارید.

لینک کوتاه مقاله
https://azarsys.com/?p=13486


نویسنده مقاله
نویسنده / @نیکو رنجبر
مقالات مرتبط
دیدگاه بگذارید