آذرسیس

نحوه نصب vnStat در اوبونتو 22.04
5/5 - (5 امتیاز)

ما در این مقاله به بررسی نحوه نصب vnStat در اوبونتو 22.04 خواهیم پرداخت. vnStat یک ابزار خط فرمان است که به صورت متن باز ارائه می شود و برای نظارت بر ترافیک شبکه در سیستم عامل های لینوکس بکار برده می شود. مدیر شبکه از این ابزار می تواند برای نظارت بر مصرف پهنای باند با بروز رسانی های دقیقه به دقیقه تا سال به سال استفاده کند. یعنی در واقع ابزاری مفید برای سرورهای لینوکس شما خواهد بود و ما در اینجا به آموزش نصب آن در اوبونتو 22.04 اشاره می کنیم.

مقاله مفید: 8 روشی که می توان با استفاده از آن امنیت سرور را افزایش داد.

بررسی ابزار vnStat و آموزش نصب آن در اوبونتو

در ادامه مراحل نصب vnStat در اوبونتو 22.04 را بررسی خواهیم کرد. همانطور که در بخش بالا اشاره شد، vnStat یک ابزار نظارت بر ترافیک شبکه است که به صورت خط فرمان ارائه می شود. برای ایجاد گزارش، این ابزار از اطلاعات ارائه شده توسط هسته استفاده می کند. همچنین، استفاده سبک از منابع موجود در سیستم را بدون توجه به نرخ ترافیک شبکه تضمین می کند.

علاوه بر ارائه آمار از ترافیک شبکه، vnStat خلاصه ای از رابط های مختلف شبکه مانند، eth0 برای اتصالات سیمی و wlan0 برای اتصالات بی سیم ارائه می دهد. در اکثر موارد مدیران شبکه از vnStat، برای گزارش آماری از شبکه به صورت ساعتی تا ماهانه در یک جدول دقیق یا تارنمای آماری پایانه، استفاده می کند.

نحوه نصب vnStat در اوبونتو 22.04

ویژگی های ابزار vnStat

 • امکان استفاده از cpu صرف نظر از ترافیک یکسان
 • حفظ داده ها حتی در صورت راه اندازی مجدد سیستم
 • داشتن چندین گزینه خروجی مانند: روز، هفته و موارد دیگر
 • اختیار کاربر برای پیکربندی سیاست های حفظ داده
 • این ابزار بسیار سبک است و نیاز به منابع زیادی ندارد.
 • امکان نظارت همزمان بر چندین رابط
 • می توان ماه ها را بر حسب چرخه صورت حساب تشکیل داد.
 • امکان استفاده از ابزار بدون مجوز root
 • امکان راه اندازی سریع و ساده و اجرای آن

پیش نیازهای نصب vnStat در اوبونتو

پیش از نصب ابزار vnStat در اوبنتو 22.04 ابتدا باید پیش نیازهای آن را فراهم کنید تا بتوانید به راحتی و بدون مشکل این کار را انجام دهید. موارد مورد نیاز به صورت زیر می باشد.

 • یک سرور یا دسکتاپی که اوبونتو 22.04 را اجرا کند.
 • امکان دسترسی به سرور از طریق SSH یا در صورت وجود دسکتاپ به وسیله باز کردن ترمینال
 • دسترسی به یک کاربر sudo non-root در صورت امکان
 • پیشنهاد می شود برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در دستگاه یک راه انداز جدید سیستم عامل استفاده کنید.

نصب vnStat در اوبونتو 22.04

مخزن پیش فرض در سرور اوبونتو شامل آخرین نسخه vnStat یعنی نسخه 2.9 می باشد. بنابراین کار نصب بسیار ساده خواهد بود. فرآیند نصب ابزار vnStat را می توان با اجرای یک دستور ساده در ترمینال انجام داد، که به صورت زیر است:

sudo apt install vnstat

پس از اتمام فرآیند نصب، می توانید نسخه آن را به وسیله دستور زیر بررسی کنید:

vnstat --version

دستور فوق تایید می کند که آخرین نسخه vnStat با موفقیت در سیستم نصب شده است.

اکنون برای فعال سازی آن دستور زیر را پیش بگیرید:

sudo systemctl enable vnstat

بعد از فعال سازی، اکنون برای شناسایی اینکه آیا سرویس به خوبی و درست اجرا می شود یا خیر، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo systemctl start vnstat

خروجی که مشاهده می کنید، تضمین می کند که vnStat فعال است و به خوبی اجرا می شود. اگر این سرویس متوقف شد، دستور زیر را برای شروع آن اجرا کنید:

sudo systemctl start vnstat

نحوه نصب vnStat در اوبونتو 22.04

نحوه استفاده و نظارت بر شبکه به وسیله vnStat

vnStat چندین گزینه برای کمک به کاربران در نظارت بر ترافیک شبکه از راه های مختلف ارائه می دهد. بنابراین هر زمان که به دنبال بروز رسانی شبکه باشد، اطلاعات مورد نظر را از طریق دستور زیر مستقیما در ترمینال خود دریافت خواهید کرد:

vnstat --help

ممکن است شرایطی پیش آید که شما بخواهید ترافیک شبکه را فقط برای پنج دقیقه نظارت کنید، در این صورت دستور زیر را پیش خواهید گرفت:

vnstat -5

اکنون برای مشاهده روزانه ترافیک شبکه، دستور زیر را استفاده کنید:

vnstat -d

اگر به کمک بیشتری درباره نحوه استفاده از vnStat نیاز دارید می توانید دستور زیر را اجرا کنید و فهرستی از دستورهای کاربردی مختلف در این ابزار را بدست آورید:

vnstat --longhelp

مراحل توضیح داده شده، نصب vnStat در اوبونتو 22.04 را نشان می دهد. 

نحوه حذف vnStat از سرور اوبونتو 22.04

در بخش پایانی به بررسی نحوه حذف ابزار nvStat در اوبنتو می پردازیم. یعنی اگر دیگر نیازی به این ابزار نداشته باشید می توانید با اجرای دستور مربوطه آن را از سیستم خود حذف کنید:

sudo apt remove --autoremove vnstat

مراحل نصب vnStat در اوبونتو 22.04 را مورد بررسی قرار دادیم. با دنبال کردن این مراحل، می توانید فرآیند نصب را با موفقیت به پایان برسانید. 

همانطور که می دانید ابزار پرکاربرد nvStat برای اجرا و استفاده در سرورهای مجازی لینوکس مانند اوبونتو عرضه شده است. ما در سایت آذرسیس این سرورهای مجازی ارزشمند را برای استفاده شما کاربران عزیز ارائه می دهیم. شما می توانید در صورت تمایل یکی از پلان های سرور مجازی یا سرور اختصاصی را از سایت آذرسیس تهیه کرده و نسبت به نصب آن اقدام کنید. همچنین در صورت نیاز کارشناسان ما می توانند وب سرور را به صورت رایگان روی سرورهای شما نصب کنند. برای این کار کافیست یک تیکت به بخش پشتیبانی ما ارسال کنید.

مقاله مفید: چرا Let’s Encrypt بهتر از Comodo SSL است؟

سخن آخر

ابزار nvStat یک ابزار سبک و متن باز است که برای نظارت بر ترافیک شبکه در سیستم عامل های لینوکس استفاده می شود و مصرف پهنای باند سیستم را هر لحظه به طور مستقیم در خط فرمان شما فراهم می کند. راهنمای نصبی که ما در اینجا توضیح داده ایم، به شما کمک می کند آخرین نسخه vnStat را در سیستم اوبونتوی خود نصب کنید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از همراهی شما سپاسگذاریم.


3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *