نحوه نصب PIP برای پایتون در ویندوز
18 ژانویه 2023
خواندن 1 دقیقه
ترلان شاهماری

آموزش نصب PIP برای پایتون در ویندوز

5/5 - (1 امتیاز)

pip یکی از بهترین ابزارها برای نصب و مدیریت پایتون است. شهرت pip بخاطر تعداد زیاد برنامه هایی است که از آن استفاده می کنند. این ابزار بخاطر قابلیت هایش در مدیریت بسته های باینری از طریق مدیریت بسته، نصب بسته های شخص ثالث را فعال می کند. اگرچه pip بطور پیش فرض در نسخه جدید پایتون وجود دارد، ولی ما در این مقاله به آموزش نصب pip، بررسی نسخه آن و برخی دستورات پایه برای استفاده از آن می پردازیم.

پایتون چیست؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی متن باز است که به ما این امکان را می دهد تا برنامه ها و پلاگین ها را، از طیف گسترده ای از منابع شخص ثالث، روی سرور خود اجرا کنیم. پایتون یک برنامه cross-platform است، یعنی می توانیم آن را بر روی تعدادی از سیستم عامل های مختلف از جمله سرور مجازی ویندوز اجرا کنیم.

مرحله اول: آموزش نصب pip در ویندوز

همانطور که قبلا اشاره شد، pip بطور پیش فرض در بسیاری از نسخه های جدید پایتون نصب شده است، برای بررسی این موضوع، یک خط فرمان باز کرده و دستور زیر را تایپ می کنیم:

pip help

اگر pip قبلا نصب شده باشد، پیامی حاوی چگونگی استفاده از برنامه را دریافت خواهیم کرد ولی اگر نصب نشده باشد، با پیغام خطایی مبنی بر پیدا نشدن برنامه مواجه می شویم.

مرحله دوم: تایید نصب پایتون در ویندوز

ساده ترین راه برای تست نصب پایتون در سرور ویندوز باز کردن یک خط فرمان است. هنگامی که یک پنجره خط فرمان باز شد، پایتون را تایپ کرده و گزینه enter را می زنیم. اگر پایتون به درستی نصب شده باشد باید خروجی را همانطور در پایین آمده مشاهده کنیم:

Python 3.7.0 (v3.7.0:1bf9cc5093, Jun 27 2018, 04:59:51) [MSC v.1914 64 bit (AMD64)] on win32
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.

حالا اگر پیغام زیر را دریافت کنیم:

Python is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file.

این یعنی پایتون یا نصب نشده است و یا مسیر متغیر سیستم تنظیم نشده است. حالا باید پایتون را از پوشه ای که در آن نصب شده راه اندازی کنیم و یا متغیرهای سیستم خود را طوری تنظیم کنیم که پایتون از هر مکانی راه اندازی شود.

مرحله سوم: نحوه نصب Pip در ویندوز

وقتی نصب موفقیت آمیز پایتون را تایید کردیم، می توانیم به نصب pip ادامه دهیم.

1. get-pip.by را در پوشه ای در سیستم خود دانلود می کنیم.

2. خط فرمان را باز کرده و به پوشه حاوی نصب کننده get-pip.by می رویم.

3. حالا دستورات زیر را اجرا می کنیم:

python get-pip.py

اکنون pip باید با موفقیت نصب شود. اگر با خطای “file not found” مواجه شدیم، مسیر دایرکتوری فایل را دوباره بررسی می کنیم. می توانیم از دستور dir برای مشاهده کل محتوای دایرکتوری استفاده کنیم. لازم به ذکر است که pip بطور پیش فرض با نسخه های پایتون +python 2.7.9 و +python 3.4، نصب می شود.

مرحله چهارم: شناسایی نصب و بررسی نسخه pip در ویندوز

حالا می توانیم با باز کردن یک خط فرمان و وارد کردن دستور زیر، تایید کنیم که pip به درستی نصب شده است.

pip -V

مرحله پنجم: استفاده از pip برای مدیریت بسته پایتون در ویندوز

اکنون که pip را نصب و پیکربندی کردیم، می توانیم از آن برای مدیریت بسته های پایتون استفاده کنیم. در یک نمای کلی از دستورات و syntax موجود برای pip، یک خط فرمان باز کرده و دستور زیر را وارد می کنیم:

pip help

مرحله ششم: پیکربندی pip در ویندوز

فایل پیکربندی pip را می توان در %HOME%\pip\pip.ini یافت.

pip همچنین حاوی یک فایل پیکربندی قدیمی برای هر کاربر است. این فایل در %APPDATA%\pip\pip.ini قرار دارد.

در این قسمت می توانیم با استفاده از متغیر محیطی PIP_CONFIG_FILE یک مسیر مکان سفارشی برای فایل پیکربندی تعیین کنیم.

نحوه ارتقاء pip

مانند سایر نرم افزارها، بروز نگه داشتن تمام نصب ها مهم است، تا از آخرین ویژگی ها و رفع مشکلات امنیتی استفاده کنیم. ما در واقع می توانیم از pip برای بروزرسانی خود استفاده کنیم! برای انجام این کار، یک پنجره خط فرمان باز می کنیم و دستور زیر را وارد می کنیم:

python -m pip install --upgrade pip

این دستور باعث حذف نصب نسخه قبلی pip شده و آخرین نسخه را نصب می کند.

نحوه downgrade pip 

این مورد با اینکه بسیار نادر است، ولی به دلیل عدم سازگاری ممکن است بخواهیم نسخه pip را downgrade کنیم، برای پایین آوردن نسخه pip به نسخه مد نظرمان، قسمت خط فرمان را باز کرده و دستور زیر را تایپ می کنیم (یعنی از شماره نسخه مورد نظرمان استفاده می کنیم):

python -m pip install pip==18.0

حالا ما نسخه نصب مدنظرمان را در اختیار داریم و می توانیم آن را با دستور pip -v شناسایی کنیم.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، نحوه نصب pip را برای پایتون در ویندوز مورد بررسی قرار دادیم. اکنون که طریقه نصب را یاد گرفتید می توانید آن را راه اندازی کرده و بسته های پایتون خود را مدیریت کنید. از اینکه ما را در این مقاله همراهی کردید متشکریم. در صورت داشتن سوال می توانید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه مقاله
https://azarsys.com/?p=4818


نویسنده مقاله
مقالات مرتبط
دیدگاه بگذارید