آذرسیس

Recommended Services
Supported Scripts
WordPress
Joomla
Hubspot
Drupal
Wix
Shopify
Magento
نحوه نصب PHPMyAdmin بر روی ویندوز 10
5/5 - (2 امتیاز)

PhpMyAdmin یک نرم افزار متن باز است که برای مدیریت پایگاه داده MySQL از طریق یک رابط کاربر گرافیکی طراحی شده است. هر وب سایت نیاز به تعامل با یک سیستم مدیریت داده و یا خود داده دارد. بنابراین، هر وب سایتی باید از یک پایگاه داده استفاده کند. PhpMyAdmin به یکی از محبوب ترین پلتفرم های نرم افزاری برای مدیریت داده های طبقه بندی شده همراه با پایگاه داده MySQL و MariaDB در سراسر وب تبدیل شده است.

آموزش نصب PHPMyAdmin بر روی ویندوز 10 

پس از توضیح مختصر در مورد نرم افزار PhpMyAdmin، حال می خواهیم نحوه نصب PhpMyAdmin بر روی ویندوز 10 را با هم با دقت بیشتری بررسی کنیم.

پیش نیاز های نصب PHPMyAdmin

  • نصب نرم افزار آپاچی بر روی ویندوز 10
  • نصب MySQL بر روی ویندوز 10
  • نصب PHP بر روی ویندوز 10

PhpMyAdmin چیست؟

PHPMyAdmin یک نرم افزار رایگان و متن باز است که به زبان PHP نوشته شده است و به شما امکان مدیریت پایگاه داده MySQL وب سایت خودتان را می دهد. همچنین با استفاده از این نرم افزار می توانید تمام داده های مربوط به کاربران، صفحات، پست ها  و غیره را مدیریت کنید. علاوه بر این، PHPMyAdmin یک نرم افزار کنترل پایگاه داده است که طیف وسیعی از عملیات را در MySQL و MariaDB پشتیبانی می کند.

نحوه نصب PHPMyAdmin بر روی ویندوز 10

در این قسمت می خواهیم نحوه نصب نرم افزار PHPMyAdmin بر روی ویندوز 10 را مرحله به مرحله برای شما توضیح دهیم. برای دانلود نرم افزار PHPMyAdmin به وب سایت رسمی خود این نرم افزار رفته و بر روی نسخه مورد نظر، کلیک کنید.

نحوه نصب PHPMyAdmin بر روی ویندوز 10

پس از اتمام فرآیند دانلود، پوشه دانلود را باز کرده و فایل دانلود شده را از حالت فشرده خارج کنید. در ادامه می توانید آن را به مسیر C:\Apache24\htdocs انتقال دهید.

برای این که ابزار به درستی کار کند، باید چند فایل PHPMyAdmin را راه اندازی کنید. فایل config.sample.inc.php را در داخل پوشه پیدا کنید و نام آن را به config.inc.php تغییر دهید.

در این قسمت، فایل خود را با استفاده از ویرایشگر متن دلخواه خود ویرایش کنید. شما می توانید این ویرایش را با دستور زیر انجام دهید.

cfg['blowfish_secret'] = ''; /* YOU MUST FILL IN THIS FOR COOKIE AUTH! */

حال باید مقدار مورد نظر خود را وارد کنید. توجه کنید که این مقدار باید حداقل 32 کارکتر داشته باشد. شما می توانید این کار را با استفاده از دستور زیر انجام دهید.

cfg['blowfish_secret'] = ''; /* k7b862qwq4ygj8a2hkczmd6spqsnspnkd */

نحوه نصب PHPMyAdmin بر روی ویندوز 10

به یاد داشته باشید که فایل پیکربندی را باید ذخیره کنید. همچنین علامت ; که در ابتدای پسوند قرار دارد را حذف کرده و فایل php.ini را که در پوشه PHP قرار دارد باز کنید. نیاز است که پسوند های زیر را که برای عملکرد ابزار مورد نیاز هستند، با استفاده از دستور زیر فعال کنید.

extension=php_mbstring.dll extension=mysqli

برای اعمال تغییرات، فایل پیکربندی را ذخیره کنید.

در آخر، سرور آپاچی را با فشار دادن کلیدهای Win+R و اجرای دستور زیر مجددا راه اندازی کنید.

services.msc

نحوه ورود به PHPMyAdmin در ویندوز 10

در ابتدا برای ورود، آدرس زیر را در مرورگر وب خود باز کرده و نام کاربری و رمز عبور MySQL خود را وارد کنید:

http://localhost/phpmyadmin/

نحوه نصب PHPMyAdmin بر روی ویندوز 10

حال باید داشبرد را ببینید و اگر صفحه را به پایین اسکرول کنید، هشدار زیر ظاهر می شود.

نحوه نصب PHPMyAdmin بر روی ویندوز 10

دلیل این هشدار این است که ابزار برای انجام وظایف خود به پایگاه داده نیاز دارند. می توانید این موارد را از پوشه نصب نیز وارد کنید. بنابراین بر روی Import کلیک کرده، به مسیر C:\Apache24\htdocs\phpMyAdmin\sql بروید و create_tables.sql را انتخاب کنید.

نحوه نصب PHPMyAdmin بر روی ویندوز 10

در این قسمت باید پایگاه داده ای به نام PHPMyAdmin را مشاهده کنید. پس از ایجاد پایگاه داده، بر روی آیکون نشان داده شده کلیک کنید تا از ابزار خارج شوید.نحوه نصب PHPMyAdmin بر روی ویندوز 10

در نهایت پیکربندی را ذخیره کرده و به PHPMyAdmin باز گردید.

نتیجه گیری

همان طور که در متن مقاله هم اشاره شده است، PHPMyAdmin مدیریت MySQL را آسان تر می کند. در این مقاله نحوه نصب PHPMyAdmin بر روی ویندوز 10 را آموزش دادیم. شما می توانید با انجام دادن مراحل توضیح داده شده، به آسانی نرم افزار PHPMyAdmin را بر روی ویندوز 10 نصب کنید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

Share this Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *