آذرسیس

نحوه نصب LAMP در AlmaLinux
4.7/5 - (3 امتیاز)

سیستم عامل آلما لینوکس یکی از توزیع های لینوکس می باشد. این سیستم عامل متن باز و جامعه محور است و کم و کاستی هایی را که در رابطه با توقف لینوکس CentOS وجود دارد، پر می کند. به عنوان یک سیستم عامل مستقل و کاملا رایگان، سیستم عامل آلما لینوکس از حمایت سالانه یک میلیون دلاری CloudLinux Inc و پشتیبانی سایر حامیان مالی برخوردار است. LAMP یک پشته میزبانی محبوب است. این عبارت در واقع مخفف لینوکس، آپاچی، MariaDB و PHP می باشد. LAMP مجموعه ای از نرم افزارهای متن باز است که معمولاً با هم نصب می‌شوند تا سرور را قادر به میزبانی وب سایت ها و برنامه های وب داینامیک کنند.

مراحل نصب LAMP در آلما لینوکس

نحوه نصب LAMP در آلما لینوکس به صورتی می باشد که ابتدا باید آپاچی و PHP و MariaDB را نصب کنیم. آپاچی یک وب سرور متن باز و پرکاربرد است. از سوی دیگر، MariaDB یک سرور پایگاه داده متن باز است که داده ها را در جداول داخل پایگاه داده ذخیره می کند و PHP یک زبان برنامه نویسی برای سرور است که برای توسعه صفحات وب داینامیک استفاده می شود. اکنون، در توضیحات زیر ما نحوه نصب هر سه را دقیق و ساده توضیح می دهیم.

مرحله 1: نصب آپاچی در AlmaLinux

ابتدا با نصب وب سرور آپاچی شروع می کنیم. برای تکمیل نصب از دستور زیر استفاده کنید:

yum install httpd httpd-tools

برای شروع خودکار پس از بوت شدن سیستم پس از اتمام نصب، آپاچی را فعال کنید. وب سرور را راه اندازی کنید و با استفاده از دستورات زیر وضعیت را تأیید کنید:

systemctl enable httpd

systemctl start httpd

systemctl status httpd

برای اینکه صفحات خود را در دسترس عموم قرار دهید، باید قوانین فایروال خود را ویرایش کنید تا با استفاده از دستورات زیر به درخواست های HTTP و HTTPS روی سرور وب خود اجازه دهید.

firewall-cmd --permanent --zone=public --add-service=http

firewall-cmd --permanent --zone=public --add-service=https

firewall-cmd --reload

با دسترسی به آدرس IP سرور خود، بررسی کنید که سرور وب در حال اجرا و قابل دسترسی است یا خیر. وب سرور را دوباره راه اندازی کنید تا تغییرات ایجاد شده را ببینید.

systemctl restart httpd

از مرورگرتان استفاده کنید:

http://IP_address

مرحله 2: نصب PHP در AlmaLinux

AlmaLinux به طور پیش فرض از PHP 7.2 استفاده می کند و از آنجایی که این نسخه EOL است، در عوض ما PHP 7.4 را نصب می کنیم.

به حالت زیر، ما مخزن EPEL را نصب خواهیم کرد:

rpm -Uvh https://dl.fedoraproject.org/pub/epel/epel-release-latest-8.noarch.rpm

برای نصب PHP 7.4 در AlmaLinux از دستور زیر استفاده کنید:

dnf module install php:7.4

ما به نمونه های PHP دیگری نیز نیاز داریم:

yum install -y php-mysqlnd php-dom php-simplexml php-xml php-xmlreader php-curl php-exif php-ftp php-gd php-iconv php-json php-mbstring php-posix php-sockets php-tokenizer

اکنون وب سرور خود را دوباره راه اندازی کنید تا آپاچی بتواند درخواست های PHP را ارائه دهد.

systemctl restart httpd

PHP خود را با یک فایل info.php ساده ایجاد کنید و با یک phinfo() آن را تست کنید. فایل باید در روت دایرکتوری سرور وب شما قرار گیرد که آن هم /var/www/html است.

برای ایجاد فایل از این دستور استفاده کنید:

echo "<?php phpinfo() ?>" > /var/www/html/info.php

اکنون دوباره http://localhost/info.php یا http://yourserver-ip-address/info.php را باز کنید. حال شما می توانید صفحه PHP 7.4 را ببینید.

مرحله 3: نصب MariaDB در AlmaLinux

MariaDB یک سرور پایگاه داده محبوب است. نصب ساده ای دارد و همانطور که نشان داده شده فقط به چند مرحله کوتاه نیاز دارد.

yum install mariadb-server mariadb

برای شروع خودکار پس از بوت شدن سیستم و پس از اتمام نصب، MariaDB را فعال کنید. آن را راه اندازی کنید و وضعیت را با استفاده از دستورات زیر بررسی کنید:

systemctl enable mariadb

systemctl start mariadb

systemctl status mariadb

در نهایت، نصب MariaDB خود را با اجرای دستور زیر ایمن کنید:

mysql_secure_installation

پس از ایمن شدن، می توانید با استفاده از دستور زیر به MySQL متصل شوید و پایگاه داده های موجود در سرور پایگاه داده خود را بررسی کنید:

mysql -e "SHOW DATABASES;" - p

آموزش نصب پشته LAMP در AlmaLinux به پایان رسید. اکنون می توانید میزبانی برای اجرای برنامه های کاربردی وب خود، از میزبان های مجازی آپاچی انتخاب کرده و ایمن سازی آپاچی خود را با HTTPS انجام دهید.

نتیجه گیری

ما حدالامکان در تلاشیم تا آموزش های جامعی با زبان ساده برای راحتی یادگیری، به شما کاربران عزیز ارائه دهیم. آموزش امروز یکی از ساده ترین و راحت ترین آموزش هایی است که با آن می توانید پشته LAMP را در آلما لینوکس نصب کنید. همچنین، سعی کردیم در سه مرحله نصب LAMP را به شما توضیح دهیم تا دچار سردرگمی نشوید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن سوال می توانید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *