آذرسیس

آموزش و نحوه نصب کامپوزر composer در اوبونتو 22
5/5 - (2 امتیاز)

اگر در سیستم اوبونتو 22.04 خود از php استفاده می کنید، ممکن است نیاز به نصب کامپوزر (composer) داشته باشید. کامپوزر یک dependency manager php است که می تواند در مدیریت وابستگی های پروژه، به روشی آسان و کارآمد کمک کند. ما در این مقاله، نحوه نصب کامپوزر را در سیستم اوبونتو را به شما آموزش خواهیم داد.

کامپوزر همواره یکی از پر استفاده ترین ابزار های زبان برنامه نویسی php می باشد ناگفته نماند بسیاری از دولوپر های برای استفاده اسان از این ابزار و دسترسی راحت به سایت فایل ها از سرور مجازی لینوکس و یا سرور مجازی ویندوز استفاده میکنند.خرید سرور مجازی همواره برای هر دولوپری واجب و حیاطی می باشد چه بسا می تواند با سرعت پردازش بسیار بالا، سهولت دسترسی و … رو به رو شود.

آموزش نصب composer در اوبونتو 22.04

پیش از پرداختن به نحوه نصب کامپوزر (composer) در اوبونتو، ابتدا باید پیش نیازهای آن را داشته باشیم تا بدون مشکل بتوانیم این کار را انجام دهیم. سپس، می توانیم مراحل نصب را شروع کنیم.

آموزش نصب composer در اوبونتو 22.04

پیش نیازهای نصب کامپوزر

  • قابلیت دسترسی shell به یک سیستم اوبونتو در حال اجرا
  • نصب نسخه php 5.3 و یا نسخه بالاتر

آموزش نصب کامپوزر php در اوبونتو

تیم رسمی کامپوزر، یک اسکریپت برای نصب کامپوزر php، در سیستم های لینوکس ارائه می دهد. ما می توانیم این اسکریپت را با استفاده از ابزار خط فرمان curl و یا wget دانلود کنیم. همچنین می توانیم مستقیما آن را با استفاده از خط فرمان اسکریپت php دانلود کنیم.

1. برای دانلود اسکریپت composer-setup، دستور زیر را در یک ترمینال اجرا می کنیم:

php -r "copy('https://getcomposer.org/installer', 'composer-setup.php');"

2. سپس اسکریپت php که دانلود کرده ایم را اجرا می کنیم تا نصب کامپوزر را در سیستم اوبونتو، در محل مورد نظر خود، انجام دهیم. اکنون از دستور dir-install– برای تنظیم مکان باینری و filename– برای تنظیم نام باینری استفاده می کنیم.

سپس، می توانیم یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنیم:

  • نصب کامپوزر php در سطح سیستم: با این کار کامپوزر در دایرکتوری usr/local/bin/ نصب می شود و برای تمام کاربران قابل دسترسی است.
sudo php composer-setup.php --install-dir=/usr/local/bin --filename=composer
sudo chmod +x /usr/local/bin/composer
  • نصب کامپوزر php برای برنامه های خاص: گاهی اوقات ما اجازه نصب این کامپوزر را به صورت سراسری نداریم، مانند حساب میزبانی مشترک. سپس می توانیم آن را در زیرمجموعه برنامه خود نیز پیکربندی کنیم. اکنون برای نصب کامپوزر به صورت محلی دستور زیر را تایپ می کنیم:
cd /path/to/php-application && mkdir -p bin 
php composer-setup.php --install-dir=bin --filename=composer
chmod +x bin/composer

البته باید حتما دایرکتوری path/to/php-application/ را با دایرکتوری برنامه خود جایگزین کنیم.

3. برای مشاهده نسخه کامپوزر نصب شده، باینری را با پارامتر دستور v- اجرا می کنیم:

composer --version

نصب کامپوزر composer

ارتقاء کامپوزر php در اوبونتو

کامپوزر php قابلیت ارتقاء به آخرین نسخه ها را دارد. اگر کامپوزر از قبل روی سرور نصب شده باشد، کافیست دستور زیر را تایپ کنیم تا کامپوزر php را به آخرین نسخه ارتقاء دهیم.

composer self-update

در این مقاله، ما در حال حاضر آخرین نسخه کامپوزر را داریم، در نتیجه پیام زیر را در ترمینال دریافت می کنیم:

You are already using the latest available Composer version 2.3.7 (stable channel).

نحوه کار با کامپوزر php

اکنون نصب کامپوزر بر روی سیستم انجام شده و پیکربندی آن را انجام دادیم. کامپوزر به ما کمک می کند تا ماژول های برنامه خود را مدیریت کنیم. به عنوان مثال: برای نصب یک ماژول جدید برای برنامه خود به برنامه php می رویم:

cd /path/to/php-application

حالا دستور زیر را برای نصب ماژول psr/log در برنامه اجرا می کنیم:

composer require psr/log

کامپوزر بطور خودکار فایل composer.json را در دایرکتوری اصلی برنامه ایجاد کرده یا بروز می کند. اکنون برنامه می تواند از عملکرد ارائه شده توسط ماژول استفاده کند.

دستور پایین آخرین نسخه ماژول را نصب می کند و به این ترتیب، ما می توانیم نسخه ماژولی را که می خواهیم برای برنامه خود نصب کنیم تعریف کنیم. اگر ماژول قبلا نصب شده باشد، به طور خودکار بسته را به نسخه مشخص شده upgrade یا به نسخه قبلی downgrade می کند.

composer require psr/log=1.0

اگر بیش از این به یک ماژول نیاز نداشته باشیم می توانیم با دستور زیر آن را حذف کنیم:

composer remove psr/log

ناگفته نماند که تمام دستور های بالا، فایل composer.json را بر این اساس بروز رسانی می کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله آموزشی، ما طریقه نصب کامپوزر در سیستم اوبونتو 22.04 را مورد بررسی قرار دادیم. حالا شما می توانید کامپوزر را به صورت سراسری نصب کنید تا به همه کاربران و برنامه ها دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید کامپوزر را برای یک دایرکتوری خاص نصب کنید. از همراهی شما در این مقاله متشکریم و امیدواریم مطالب فوق برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول:

چگونه بفهمیم کامپوزر در اوبونتو نصب شده است؟

کافیست کامپوزر را در ترمینال تایپ کنید. اگر نصب شده باشد نسخه آن و یک راهنمای سریع خروجی می دهد. در غیر این صورت یک پیغام خطا مانند: bash: composer: command not found خواهید دید.

آیا می توانیم بدون PHP کامپوزر را نصب کرد؟

بله شما می توانید composer.phar را به تنهایی اجرا کنید. بدون اینکه به پیشوند آن با php نیازی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *