آذرسیس

نحوه نصب آپاچی بر روی راکی لینوکس
5/5 - (2 امتیاز)

سرور Apache یک نرم افزار وب سرور رایگان، متن باز و cross-platform است که قابل دسترس بر روی اینترنت می باشد و از زبان های Perl و PHP نیز پشتیبانی می کند. این وب سرور قابلیت اجرا شدن بر روی انواع سیستم عامل ها را دارد. هدف از این آموزش ارائه یک سرور امن، کارآمد و قابل توسعه است تا خدمات HTTP را با استاندارد های فعلی HTTP ارائه دهد. این نرم افزار پر کاربرد ترین نرم افزار وب سرور است که اکثر ارائه دهندگان هاست وردپرس از آپاچی به عنوان نرم افزار وب سرور خود استفاده می کنند چرا که این نرم افزار می تواند بر روی 67% از وب سایت ها اجرا شود.

چگونه می توان Apache را بر روی راکی لینوکس نصب کرد؟

تا به این جا سعی کردیم توضیحی در مورد این وب سرور به شما کاربران عزیز ارائه دهیم تا یک ذهنیت کلی در مورد این وب سرور داشته باشید. اکنون می خواهیم نحوه نصب آپاچی بر روی سیستم عامل Rocky Linux را با دقت بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

پیش نیاز های نصب آپاچی بر روی راکی لینوکس

پیش از نصب این وب سرور، باید پیش نیاز های آن را فراهم کنید تا بتوانید به راحتی و بدون مشکل این کار را انجام دهید. موارد مورد نیاز به صورت زیر است:

  •  سیستم عامل راکی لینوکس
  •  وب سرور آپاچی

6 مرحله کلیدی برای نصب Apache در راکی لینوکس

مرحله 1: بروز رسانی سیستم عامل

قبل از شروع نصب، بهتر است که سیستم خود را آپدیت کنید. بنابراین، از DNF برای اجرای دستور بروز رسانی استفاده کنید.

sudo dnf update -y

مرحله 2: نصب آپاچی HTTP بر روی سیستم عامل راکی لینوکس

مانند بسیاری از سیستم عامل های لینوکس، برای نصب وب سرور آپاچی HTTP بر روی راکی لینوکس، نیازی به اضافه کردن مخازن نداریم. شما می توانید فقط از مدیر بسته DNF برای واکشی (fetch) بسته های موجود در مخزن AppStream و BaseOS سیستم استفاده کنید تا وب سرور آپاچی نصب شود. دستور DNF به صورت زیر است:

sudo dnf install httpd

مرحله 3: فعالسازی و راه اندازی سرویس HTTPd

پس از اتمام فرآیند نصب، سرویس وب سرور آپاچی را فعال و راه اندازی کنید تا در صورت توقف ناگهانی یا راه اندازی مجدد سیستم، وب سرور به طور خودکار شروع به کار کند.

شروع سرویس HTTPd

با استفاده از دستور زیر می توانید سرویس را شروع کنید:

sudo systemctl start httpd

فعال کردن سرویس 

برای فعال کردن سرویس، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo systemctl enable httpd

بررسی وضعیت سرویس

برای بررسی وضعیت سرویس، دستور زیر را اجرا کنید:

systemctl status httpd

توقف نصب سرویس

برای توقف فرآیند نصب در صورت نیاز، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo systemctl stop httpd

مرحله 4: ایجاد دسترسی به پورت 80 در فایروال راکی لینوکس

برای دسترسی به وب سرور خارج از سیستم، شما باید پورت 80 (HTTP) و 443(HTTPS) را در فایروال باز کنید. برای انجام این کار دستور های زیر را اجرا کنید:

sudo firewall-cmd --zone=public --permanent --add-port=80/tcp
sudo firewall-cmd --zone=public --permanent --add-port=443/tcp
sudo firewall-cmd --reload 

مرحله 5: استفاده از صفحه آزمایشی سرور HTTP

پس از نصب، سرور آپاچی آماده استفاده است و روی localhost در پورت 80 اجرا می شود. ( پورت استاندارد پروتکل استاندارد HTTP ). برای بررسی درستی این موضوع، در مرورگر خود آدرس سرور لینوکس که وب سرور آپاچی را در آن نصب کرده اید، تایپ کنید.

How to Install LAMP on Rocky Linux 2

مرحله 6: ذخیره و دسترسی به وب سایت ها

محتویات سرور در فهرستی به نام document root، ذخیره می شود. این یعنی وب سرور آپاچی به دنبال فایل های (HTML) که باید تحویل داده شوند، است. در وب سرور آپاچی، دایرکتوری به صورت زیر درج می شود:

/var/www/html/

اگر قصد دارید که فایل ها را در آنجا ذخیره کنید، به آسانی می توانید با استفاده از آدرس IP سرور به فایل ها دسترسی داشته باشید:

http://SERVER-IP_Address/ یا http://localhost/

سپس، در مرورگر جست و جو کنید. در طول فرآیند نصب سرور، صفحه index.html در آنجا ذخیره می‌شود. در نهایت، باید یک صفحه آزمایشی HTML در مرورگر قابل مشاهده باشد.

سرورهای آپاچی برای وب سایت های شخصی و یا شرکتی کاربران بسیار مفید هستند. کاربران می توانند سایت های خود را به کمک این وب سرورها به خوبی مدیریت کنند. ولی این وب سرورها باید بر روی سیستم هایی مانند لینوکس یا ویندوز پیاده سازی شوند. شما کاربران عزیز در صورت نیاز به سیستم عامل راکی لینوکس روی سرور مجازی، می توانید آن را روی سرور مجازی لینوکس آذرسیس از ناحیه کاربری نصب و راه اندازی کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم نحوه نصب وب سرور آپاچی را بر روی سیستم عامل راکی لینوکس به شما کاربران عزیز آموزش دهیم. اگر شما هم به دنبال راهی هستید تا بتوانید وب سرور آپاچی را بر روی راکی لینوکس نصب کنید، این آموزش می تواند کمکی برای شما باشد. اگر شما هم می خواهید یک وب سایت شخصی یا پورتال شرکتی راه اندازی کنید، آپاچی یک سرور قدرتمند است که می تواند در خدمت همه کاربران شما باشد. راهنمای نصبی که ما در این جا توضیح داده ایم، به شما کمک می کند تا آخرین نسخه آپاچی را بر روی راکی لینوکس نصب کنید. از همراهی شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *