آذرسیس

How to configure VXLAN in VMware
5/5 - (1 امتیاز)

شبکه‌های نرم‌افزاری در حال متحول کردن دنیای شبکه‌ای هستند و به سازمان‌ها این امکان را می‌دهند که بر موانع موجود در عرصه شبکه غلبه کرده و آن‌ها را از بین ببرند.

VMware’s NSX یکی از محبوب ترین راه حل های شبکه تعریف شده با نرم افزار (SDN) است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. در این آموزش نحوه پیکربندی vxlan در VMware را مورد بررسی قرار خواهیم داد، با ما همراه باشید.

VXLAN چیست؟

VXLAN یک پروتکل کپسوله‌سازی می باشد که ابتدا توسط IETF در RFC 7348 ایجاد شد و این پروتکل به راه‌حل‌های نرم‌افزاری اجازه می‌دهد تا ارتباطات لایه 2 را روی شبکه‌های لایه 3 تونل کنند.

همچنین اجازه داده تا فریم های شبکه لایه 2 را درون دیتاگرام های UDP کپسوله کرده و آن ها را در سراسر مرزهای لایه 3 انتقال داد.

بنابراین، به زبان ساده، فریم های لایه 2 را در بسته های لایه 3 کپسوله می کند. این افزایش مقیاس پذیری، توسط یک هدر 24 بیتی متصل به قاب امکان پذیر شده است. در حال حاضر این هدر تخصصی با نام Virtual Network Identifier (VNI) شناخته می شود.

ویژگی های VXLAN

  • شناسه های این پروتکل 24 بیتی هستند.
  • VXLAN به spanning tree نیاز ندارد.
  • برای تقسیم‌بندی ترافیک نیازی به پیکربندی شبکه فیزیکی نیست.

اکنون که تا حدودی با VXLAN آشنا شدید، در ادامه و در مرحله اول به نحوه نصب و سپس پیکربندی VXLAN در VMware می پردازیم.

نصب VMware VXLAN با استفاده از NSX-V Manager

  • استقرار ابزار VMware NSX-V Manager اولین قدم برای استقرار VXLAN در محیط vSphere بوده و شما پس از استقرار NSX-V Manager، می توانید آن را با سرور vCenter ادغام کنید که در این صورت نصب VMware NSX-V VIBs را در کلاسترهای vSphere امکان پذیر می کند.
  • هنگامی که ابزار VMware NSX-V Manager با سرور vCenter یکپارچه شد، VXLAN و سایر ساختارهای منطقی را که شبکه مجازی vSphere را تشکیل می دهند، پیکربندی کنید.
  • پس از دانلود فایل ابزار VMware NSX-V Manager OVA، آن را با استفاده از ابزارهای استاندارد در vSphere Client اجرا کرده و فایل OVA را در Deploy OVF Template انتخاب کنید:

نصب VMware VXLAN با استفاده از NSX-V Manager

در بخش Select a name and folder نام ابزار NSX-V Manager و محل پوشه را در مرکز داده vSphere انتخاب کرده، سپس بر روی Next کلیک کنید:

نصب VMware VXLAN با استفاده از NSX-V Manager

در بخش Select a compute resource، گزینه standalone2 را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید:

نصب VMware VXLAN با استفاده از NSX-V Manager

 Review detils، جزئیات مراحل اولیه انجام شده را برای بررسی نمایش می دهد:

نصب VMware VXLAN با استفاده از NSX-V Manager

 در بخش Select storage گزینه datastore که VMware NSX-V Manager در آن موجود می باشد را انتخاب کرده و همچنین می توانید فرمت دیسک را در حین استقرار انتخاب کنید. برای ادامه بر روی Next کلیک کنید:

نصب VMware VXLAN با استفاده از NSX-V Manager

در این مرحله یعنی Select networks شبکه مجازی را برای اتصال ابزار مدیریت VMware NSX-V انتخاب کنید. این اتصال شبکه برای اتصال به رابط مدیریتی است که در طی فرآیند سفارشی سازی قالب، پیکربندی خواهید کرد:

نصب VMware VXLAN با استفاده از NSX-V Manager

جزئیات مهم زیادی در مرحله سفارشی سازی قالب وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد. در این مرحله، و در بخش Customize template رمزهای عبور برای دسترسی به ابزار مدیریت و همچنین اطلاعات شبکه مربوطه را وارد کرده و بر روی Next کلیک کنید:

نصب VMware VXLAN با استفاده از NSX-V Manager

در نهایت، به صفحه مورد نظر Ready to complete همانند تصویر زیر می رسید که مراحل پیکربندی را قبل از نهایی کردن نمایش می دهد و قبل از کلیک بر روی Finish، مطمئن شوید که تمام اطلاعات نشان داده شده صحیح می باشد:

نصب VMware VXLAN با استفاده از NSX-V Manager

ادغام VMware NSX-V Manager با سرور vCenter

برای فعال کردن عملکرد VMware NSX-V و پیکربندی VMware VXLAN، مدیریت جدید VMware NSX-V را با سرور VMware vCenter ادغام کرده و برای انجام این کار، باید URL سرویس جستجوی vCenter و نام میزبان vCenter را ثبت کنید:

ادغام VMware NSX-V Manager با سرور vCenter

استقرار NSX Controller Cluster

پس از استقرار NSX Manager و ادغام آن با vCenter Server، NSX Controller Cluster را در محیط خود مستقر کنید. کنترلر NSX عملکردهای ضروری را در شبکه مجازی VMware NSX-V ارائه داده و عملکردهای صفحه کنترل را برای NSX switching و عملکرد روتر توزیع شده (DLR) فراهم می کند.

کنترلر NSX اطلاعات مربوط به همه هاست ها و روترهای توزیع شده را در محیط نگهداری می کند. اگر می‌خواهید DLR و VXLAN را در حالت عملکرد unicast یا ترکیبی اجرا کنید، کنترلر NSX یک جزء ضروری است.

برای استقرار کنترلر NSX، به Networking and Security > Installation and Management > NSX Controller Nodes رفته و گزینه Add a Controller Node جدید را انتخاب کنید:

استقرار NSX Controller Cluster

با انتخاب گزینه ADD خواهید دید که Add Controller راه اندازی می شود. در ابتدا یک رمز عبور برای Controller انتخاب کنید:

استقرار NSX Controller Cluster

اکنون در صفحه Deployment & Connectivity، موارد مربوط به فیلدهای Name، Controller، Data Center Cluster/Resource، Datastore، Host، Folder، IP Pool را وارد کرده و مشخص کنید که کدام سوییچ توزیع‌ شده vSphere به آن متصل شود. سپس بر روی Finish  کلیک کنید:

استقرار NSX Controller Cluster

پس از تکمیل موارد خواسته شده، کنترلر NSX شروع به استقرار کرده و به طور کلی چند دقیقه طول می کشد:

استقرار NSX Controller Cluster

اکنون میزبان های ESXi در کلاستر vSphere را برای پیکربندی VMware VXLAN آماده کنید.

آماده سازی هاست های ESXi برای VMware VXLAN

یکی از مراحلی که برای آماده سازی هاست ESXi برای VMware VXLAN طی خواهید کرد، نصب NSX بوده و این فرآیند VMware NSX-V ESXi VIB ویژه مورد نیاز برای تعامل با VMware NSX-V را نصب می کند.

در زیر صفحه Networking and Security > Host Preparation، کلاستر(های) vSphere و گزینه INSTALL NSX را مشاهده خواهید کرد. روی گزینه Install NSX کلیک کرده، همچنین باید مجوز معتبر VMware NSX Data Center را قبل از نصب NSX VIB در میزبان های vSphere ESXi cluster خود نصب کرده باشید.

آماده سازی هاست های ESXi برای VMware VXLAN

پیکربندی VMware VXLAN

پس از نصب VMware NSX-V VIBs روی هاست های vSphere ESXi cluster، مرحله بعدی پیکربندی VXLAN است. در صفحه مورد نظر Networking and Security > Installation and Upgrade > Host Preparation، پس از نصب NSX VIBs، پیکربندی VXLAN را انتخاب کنید:

پیکربندی VMware VXLAN

در این مرحله کادر Configure VXLAN Networking ظاهر خواهد شد، سپس سوئیچ توزیع شده vSphere را انتخاب کرده که باید برای ترافیک VXLAN استفاده کنید:

پیکربندی VMware VXLAN

روی Save کلیک کنید و خواهید دید که پیکربندی VXLAN به یک علامت سبز رنگ تبدیل می شود که نشان می دهد پیکربندی انجام شده است. سپس برروی View configuration کلیک کنید تا تنظیمات پیکربندی شده را مشاهده کنید:

پیکربندی VMware VXLAN

پس از پیکربندی تنظیمات VXLAN، در تب Logical Network Settings، پورت پیش‌فرض VXLAN را مشاهده خواهید کرد. اکنون باید تأیید کنید که پورت VXLAN بین میزبان‌های مختلف ESXi VXLAN مجاز است، به‌خصوص اگر این پورت‌ها در مکان‌های متفاوتی باشند:

پیکربندی VMware VXLAN

در کادر باز شده ویرایش تنظیمات Segment ID، محدوده segment ID pool را وارد کرده، سپس بر روی Save کلیک کنید. محدوده segment ID اساساً مجموعه ای از VNI (VXLAN Network Identifiers) بوده که به شبکه های منطقی اختصاص داده شده است:

پیکربندی VMware VXLAN

اکنون در این مرحله، Transport Zones را با کلیک بر روی ADD ایجاد کنید که محدوده هر logical switch یا مسیریاب (DLR) ایجاد شده را مشخص کند:

پیکربندی VMware VXLAN

در کادر باز شده، Name و Replication Mode را وارد کرده و انتخاب کنید که کدام clusters ایجاد شود، سپس برای ادامه روی ADD کلیک کنید:

پیکربندی VMware VXLAN

در تصویری که می بینید، پیکربندی VXLAN برای میزبان های ESXi در vSphere cluster انجام شده است:

پیکربندی VMware VXLAN

پیکربندی VMware VXLAN logical switch

پس از تکمیل پیکربندی، اکنون باید Logical Switch را ایجاد کنید، که هر Logical Switch در اصل یک VXLAN در محیط می باشد. در حال حاضر به Networking and Security > Logical Switches رفته و بر روی دکمه ADD کلیک کنید:

پیکربندی VMware VXLAN logical switch

اکنون در کادر باز شده Name، Description، Transport Zone، Replication Mode را وارد کرده و IP Discover را فعال کنید، سپس بر روی ADD کلیک کنید:

پیکربندی VMware VXLAN logical switch

در حال حاضر logical switch جدید VMware NSX-V با موفقیت ایجاد شده و متوجه خواهید شد که شناسه بخش پیکربندی شده، از اولین شناسه بخش موجود که قبلاً پیکربندی شده است استفاده می کند:

پیکربندی VMware VXLAN logical switch

هنگامی که logical switch جدید ایجاد شد، لیستی از شبکه های موجود که یک ماشین مجازی جدید را می توان به آن ها متصل کرد ظاهر می شود:

پیکربندی VMware VXLAN logical switch

آذرسیس ارائه دهنده انواع سرور مجازی، سرور اختصاصی و انواع سرور مجازی لینوکس و سرور مجازی ویندوز با منابع قدرتمند و قیمت مقرون به صرفه.

با خرید از وبسایت، خدمات کانفیگ برای شما رایگان انجام خواهد شد. تنوع لوکیشنی سرور های ارائه شده بالا بوده و از 60 لوکیشن موجود در دیتا سنتر های دنیا به شما همراهان عزیز ارائه می شود.

ما در مراسمات خاص تخفیفاتی را برای شما در نظر می گیریم که با اعمال کد، خدمات ما را با قیمت پایین تری خریداری خواهید کرد. همچنین، تحویل سرور ها به صورت فوری می باشد یعنی شما در کمتر از 10 دقیقه

سخن آخر

در این آموزش نحوه پیکربندی vxlan در VMware را مورد بررسی قرار دادیم. با یادگیری موارد گفته شده، به راحتی مراحل مورد نیاز برای پیکربندی را انجام خواهید داد. ممنون که تا آخر با ما همراه بودید، امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *