آذرسیس

بودجه خزش چیست

موضوع دیگری که امروز مورد بررسی قرار خواهیم داد، بودجه خزش می باشد. اگر بخواهیم یک تعریف کلی برای بودجه خزش بیان کنیم، تعداد صفحاتی که موتور های جستجوگر گوگل در یک مدت زمان مشخص Crawl می کند را بودجه خزش می گویند. 

اگر در زمینه سئو وبسایت فعالیت دارید و یا مدیریت آن را بر عهده گرفتید، مطمئنا از این موضوع آگاه هستید که فرآیند ایندکس وبسایت از طرف موتورهای جستجو گر یک عمل مهم برای سئو سایت به شمار می رود، چراکه در نبود این عمل وبسایت شما در نتایج گوگل نشان داده نخواهد شد. با رخداد این موضوع، عملا تلاش های شما به عنوان یک سئوکار بی فایده خواهد بود. 

در ادامه با بودجه خزش بیشتر آشنا خواهیم شد. پس همراه ما باشید! 

بودجه خزش چیست؟ 

همان طور که در قسمت مقدمه به آن اشاره کردیم، میزان Crawling هر وبسایت توسط موتور های جستجوگر را بودجه خزش گویند. توجه داشته باشید که تعداد Crawling هر وبسایت متفاوت می باشد پس راه کاری را برای این موضوع در نظر گرفتند. برای حل این موضوع، گوگل وبسایت های موجود را اولویت بندی کرده و برای هر یک بودجه خزش مشخصی را اختصاص داده است. 

طبق مطالبی که در مقدمه ذکر شد، فرآیند Crawl budget تاثیر بسیار مهمی بر روی سئو سایت شما خواهد داشت. اما در این میان بسیاری از مدیران وبسایت با تعداد صفحات زیاد و یا حتی کاربرانی که مطالب جدیدی به وبسایت خود اضافه کرده اند، از موضوع ایندکس نشدن صفحات وبسایت خود توسط موتور های جستجو نگران هستند. 

اما نگران این موضوع نباشید، چرا که گوگل حساسیت خود را در این زمینه نشان داده است. اما به هر حال اگر وبسایتی با تعداد صفحات بالا یا تعداد redirects زیاد دارید، مراقب Crawl budget باشید! 

چند روش برای به حداکثر رساندن بودجه خزش 

بالا بردن سرعت وبسایت

بهبود سرعت یک وبسایت می تواند نتایج موفقیت آمیزی برای وبسایت شما داشته باشد. برای مثال، بهبود سرعت یک وبسایت می تواند منجر به خزیدن بهتر Googlebot در URL های سایت شما شود. اگر بخواهیم به زبان ساده تر بیان کنیم، اگر سرعت بارگزاری وبسایت شما کاهش پیدا کند، مدت زمانی را که موتور های جستجوگر به بودجه خزش اختصاص داده اند را از دست خواهید داد، و این موضوع اصلا به نفع شما نخواهد بود. اما اگر این مدت زمان بارگزاری مناسب باشد، Googlebot زمان زیادی را برای ایندکس خواهد داشت. 

بودجه خزش

به کارگیری لینک های داخلی

وبسایت هایی که فرآیند لینک سازی داخلی را انجام داده اند، بیشتر مورد توجه این موتور های جستجو گر قرار خواهند گرفت. در کنار این موارد، لینک سازی خارجی نیز به کمک شما برای جلب توجه Googlebot به سمت وبسایت خود جلب کنید. این لینک های داخلی موتور های جستجو را به سمت تمام صفحات مختلف سایت شما که قصد ایندکس آنها را دارید، ارسال می کند.

بودجه خزش

استفاده از Flat Website 

آدرس URL هایی که در دنیای آنلاین محبوب هستند بیشتر تحت تاثیر Crawling توسط این موتور های جستجو گر قرار می گیرند. حال ممکن است سوال شما باشد که استفاده از Flat Website چه تاثیری بر روی Crawl budget خواهد داشت. اگر وب سایت شما دارای یک صفحه ای باشد که در نزد موتور های جستجو گر محبوب باشد، آنها را به سمت صفحات دیگر وبسایت نیز هدایت خواهد کرد. این ویژگی برای سئو و Crawl budget شما مفید می باشد. 

بودجه خزش

عدم استفاده از Orphan Pages 

Orphan Pages به صفحاتی گفته می شود که فرآیند لینک سازی داخلی و خارجی در آنها صورت نگرفته است. در این صورت Google bot برای جستجو کردن در این صفحات به زمان زیادی نیاز خواهد داشت. برای بهبود سئو سایت، پیشنهاد می کنیم از ایجاد Orphan Pages در وبسایت خود خودداری کنید. 

بودجه خزش

محدود کردن محتوای پر تکرار 

اگر جز کاربرانی هستید که در این زمینه فعالیت دارید، در جریان هستید که محتوای تکراری مورد توجه موتور های جستجو گر قرار نخواهند گرفت. چرا که Google bot زمان زیادی را صرف بررسی صفحات تکراری نخواهد کرد. برای رفع این موضوع، مطمئن شوید که 100٪ صفحات سایت شما از محتوای منحصر به فرد و با کیفیت تشکیل شده است.

استفاده از اسکیما در وبسایت 

استفاده از اسکیما به موتور های جستجو گر کمک خواهد کرد تا بهتر صفحات و محتوای وبسایت کاربران را شناسایی کنند. این نکته بسیار مهمی است که باید برای بهبود بودجه خزش وسایت خود در نظر بگیرید. 

 

داشتن یک وبسایت پرسرعت که نیاز تمامی کاربران جواب بدهد جزو فاکتور های مهم گوگل و سایر موتور های جست و جو گر می باشد.اگر میخواهید بودجه خزش وب سایتتان بالا باشد و رتبه های خوبی در گوگل بگیرید میتوانید با خرید سرور مجازی آذرسیس از سرعت بی نهایت لذت ببرید.

 

نتیجه گیری 

در این آموزش، بودجه خزش یک وبسایت را مورد بررسی قرار دادیم. اگر جز کاربرانی هستید که در دنیای آنلاین به عنوان یک سئو کار فعالیت دارید، در نظر داشتن Crawl budget برای موفقیت شما تاثیر مثبت خواهد داشت. در ادامه، چند راه کار برای بهبود میزان بودجه خزش به شما ارائه دادیم که با در نظر گرفتن آنها می توانید توجه موتور های جستجو گر را به صفحات وبسایت خود برای فرآیند های ایندکس و Crawling جلب کنید. ممنون که تا آخر این آموزش با ما همراه بودید. در صورت داشتن سوال، از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید! 

فاکتور های بودجه خزش چیست؟

گوگل بودجه خزش خود را به دو عامل تقسیم کرده است: محدودیت سرعت خزش، سرعت بارگزاری صفحات، خطاها و محدودیت های خزش که در کنسول جستجوی گوگل تعیین شده است.

عوامل موثر برای بهبود بودجه خزش کدامند؟

افزایش سرعت وبسایت، استفاده از لینک سازی داخلی و خارجی، به کارگیری اسکیما، عدم استفاده از محتوای تکراری، به کار گیری Flat website و ایجاد نکردن Orphan page.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *