آذرسیس

Tutorial on setting up JetBackup5 in Direct Admin

JetBackup ابزاری است که در دایرکت ادمین قابل دسترسی است و می توان با آن مجموعه ای قدرتمند از solution های پشتیبان گیری و بازاریابی را ارائه داد. همچنین JetBackup را می توان به عنوان یک solution پیشگام برای پشتیبان گیری در زمینه میزبانی سی پنل و دایرکت ادمین در نظر گرفت.

JetBackup نرم افزاری است که اکثر کاربران برای بکاپ گیری سرور های خود از آن استفاده می کنند. شما در این نرم افزار اجازه دانلود نسخه ای از خود سایت را ندارید و فقط امکان دسترسی به بکاپ هایی که قبلا گرفته اید را دارید. به طور معمول هر شب یک نقطه ترمیم وجود دارد و ما در هر زمان 7 تا 21 نقطه ترمیم را نگه می داریم. به طور کلی از JetBackup برای گرفتن نسخه پشتیبانی از محتوای وب سایت های کلاینت مثل: پایگاه داده، ایمیل، فایل ها، دیتابیس ها ، تنظیمات SSL و … استفاده می شود.

نحوه راه اندازی جت بکاپ در دایرکت ادمین

پس از توضیح مختصر در مورد نرم افزار JetBackup، اکنون می خواهیم قابلیت ها و نحوه ی نصب آن در دایرکت ادمین را با هم و با دقت بیشتری بررسی کنیم.

قابلیت های JetBackup 

جت بکاپ دارای ویژگی های زیر برای ایجاد پشتیبان در دایرکت ادمین است که این قابلیت ها را در اختیار کاربران قرار می دهد. این قابلیت ها عبارتند از:

  • پشتیبان گیری از مدیریت
  • پشتیبان گیری از فایل ها
  • بکاپ گیری از cron job
  • پشتیبان گیری از DNS
  • قابلیت بازگردانی وضعیت به حالت قبل
  • بکاپ گیری از دیتابیس ها
  • پشتیبان گیری و بازیابی SSL

آموزش راه اندازی JetBackup در دایرکت ادمین

آموزش راه اندازی JetBackup در دایرکت ادمین

قابل ذکر است که همه موارد اشاره شده می توانند بعد از بکاپ گیری در انواع فضاهای پشتیبان که از قبل نیز تعریف شده اند، ذخیره شوند و همچنین قابل بازگردانی توسط کاربر هستند.

چگونه می توانیم مقصد پشتیبان گیری SSH را به JetBackup اضافه کنیم؟

در مرحله اول مطمئن شوید که افزونه مقصد SSH مناسب را نصب و فعال کرده اید. سپس یک کاربر غیر مجاز در سرور مقصد پشتیبان ایجاد کنید و سپس ورود به سیستم و اعتبار سرور را به جت بکاپ در صفحه “Add destination” اضافه کنید. کلید های SSH به طور خودکار توسط جت بکاپ  تولید و به سرور مقصد منتقل می شوند.

آموزش راه اندازی JetBackup در دایرکت ادمین

در این قسمت اطلاعاتی را که در تصویر هم نشان داده شده است، باید تکمیل کنید. ابتدا یک نام منحصر به فرد برای مقصد خود تعیین کنید. در قسمت Read Only گزینه NO را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، می توانید نسخه های پشتیبان موجود را از یک مقصد بازیابی دانلود کنید و اگر سیستم پشتیبان گیری متعلق به مقصد سرور دیگری است، سپس در بخش Read Only گزینه YES را فعال کنید.

گزینه بعدی Free Disk Space است که این گزینه فضای دیسک مقصد را قبل از اجزای نسخه پشتیبان بررسی می کند که آیا به حد تعیین رسیده است یا خیر. زمانی که فضای دیسک استفاده شده بیش از حد مشخص شده باشد، جت بکاپ پشتیبان گیری را انجام نمی دهد.

در ادامه Backup Directory را مشاهده می کنید. این نقطه شروع ما برای دسترسی به این مقصد خواهد بود. دو راه برای دسترسی به هر دایرکتوری وجود دارد. برای این دسترسی دستور زیر را وارد کنید:

SSH/Linux user home directory "/home/USERNAME" 

در ادامه، در گزینه Remote Host، یک نام میزبان ساده یا آدرس IP برای دسترسی به سرور پشتیبان از راه دور انتخاب کنید.

در قسمت Port، به طور پیش فرض پورت را بر روی 22 قرار دهید.

در قسمت Remote Username، یک کاربر راه دور برای ورود به سیستم انتخاب کنید. توصیه می شود از کاربر root استفاده نکنید.

نحوه نصب و راه اندازی سرویس jetbackup در دایرکت ادمین

پیش نیازهای نصب

  • دایرکت ادمین نسخه 1.60.4 و بالاتر

مرحله 1: برای شروع نصب، ابتدا باید مخزن JetApps را نصب کنید. برای نصب مخزن JetApps وارد سرور خود شوید و در ترمینال به عنوان کاربر اصلی دستور زیر را اجرا کنید. پس از انجام دستور زیر، مخزن JetApps مناسب سیستم عامل شما نصب می شود.

bash <(curl -LSs http://repo.jetlicense.com/static/install)

مرحله 2: نصب JetBackup 5

دستور زیر را برای نصب JetBackup 5 بر روی دایرکت ادمین اجرا کنید.

jetapps –install jetbackup5-directadmin stable 

مرحله 3: انجام بروز رسانی های JetBackup

برای تغییر بروز رسانی JetBackup خود از ترمینال سرور، دستور زیر را بر روی دایرکت ادمین اجرا کنید.

jetapps -t jetbackup5-directadmin edge 

مرحله 4: شما می توانید برای بروز رسانی دستی JetBackup، دستور زیر را از طریق ترمینال به عنوان کاربر اصلی انجام دهید.

jetapps -u jetbackup5-directadmin 

توجه: شما می توانید قابلیت بروز رسانی خودکار را فعال کنید، این قابلیت به صورت پیش فرض نیز فعال است. برای فعال کردن مجدد بروز رسانی خودکار، دستور زیر را اجرا کنید.

jetapps -p jetbackup5-directadmin yes

مرحله 5 : تنظیم گواهی در دایرکت ادمین

JetBackup گواهی شما را پس از نصب با IP عمومی سرور شما ثبت و فعال می کند. اگر سرور را انتقال داده یا جایگزین کنید، باید گواهی را از طریق ارائه دهنده آن مجددا صادر کنید. اگر گواهی شما مستقیماً از طریق JetApps خریداری شده است، مراحل زیر را اجرا کنید.

در گام اول، وارد بخش JetApps client خود شوید، سپس از قسمت Service، گزینه “My Services” و در آخر گزینه JetBackup را انتخاب کنید. در گام بعدی، از قسمت “Management Actions” روی “Reissue License” کلیک کنید. پس از صدور مجدد گواهی، با وارد کردن IP خود در وب سایت تایید گواهی ما، حالت فعال آن را انتخاب کنید. در ادامه برای وادار کردن JetBackup به تایید گواهی در برابر سرور های گواهی دهنده ما، دستور زیر را به عنوان کاربر اصلی اجرا کنید.

/usr/bin/jetbackup5 --license 

سیستم های بک آپ گیری برای سرویس های هاستینگ که برروی سرور اختصاصی راه اندازی شده است مورد استفاده قرار میگیرد.چنانچه قصد دارید با استفاده از آموزش راه اندازی JetBackup5 در دایرکت ادمین یک سیستم بک آپ بر روی سرور مجازی لینوکس خود راه اندازی کنید میتوانید با خرید از آذرسیس از تخفیف های ویژه بهرمند شوید.

نتیجه گیری

در این مقاله با نحوه نصب JetBackup بر روی دایرکت ادمین آشنا شدیم و پی بردیم که jetBackup برای بکاپ گیری سرور مورد استفاده قرار می گیرد. آیا شما تا به حال از JetBackup استفاده کرده اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. امیدواریم این مطالب راهنمایی برای تصمیم گیری شما بوده باشد. از همراهی شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *