آذرسیس

نحوه پیکربندی Jenkins در راکی لینوکس
4.3/5 - (6 امتیاز)

Jenkins یک نرم افزار اتوماسیون رایگان، متن باز و پرکاربرد است که به زبان جاوا کد نویسی شده است و در چرخه عمر توسعه نرم افزار، برای ساخت، تست و استقرار کد مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزار Jenkins برای کاربران یک رابط وب را ارائه می دهد تا امکان مدیریت کارهای پیچیده از طریق پیشخوان را داشته باشید، همچنین کاربران می توانند با این نرم افزار جذاب یک سری از کارها را به صورت خودکار پیش ببرند تا فرآیند انجام یکپارچه سازی مداوم را تکمیل کنند.

علاوه بر این با استفاده از نرم افزار Jenkins، امکان انجام کارهای گروهی را برای برنامه نویسان فراهم می شود تا بتوانید به صورت هماهنگ و از طریق ارتباطات آنلاین بر روی یک پروژه کار کنید.

اگر برنامه نویسان حرفه ای بخواهند به تنهایی توجه خود را به یک پروژه معطوف کنند، انجام این کار هم از لحاظ زمانی به صرفه نیست و هم احتمال ایجاد باگ و خطا های بسیاری وجود دارد.

بنابراین پیشنهاد ما به برنامه نویسان این است که از این نرم افزار در پروژه های خود استفاده کنند تا در هنگام وقوع مشکلات بتوانند سریع تر با همکاری هم اقدام به رفع آن کنند.

پس از توضیح مختصر در مورد این نرم افزار و معرفی آن اکنون قصد داریم در این آموزش نحوه نصب نرم افزار Jenkins بر روی سیستم عامل راکی لینوکس را به شما کاربران عزیز آموزش دهیم، همراه آذرسیس باشید.

پیش نیاز های نصب نرم افزار Jenkins بر سیستم عامل راکی لینوکس

پیش از اینکه سراغ مراحل نصب بروید باید توجه کنید که پیش نیاز های نصب را داشته باشید:

  • داشتن سیستم عامل راکی لینوکس
  • ایجاد یک رمز عبور Root پیکربندی شده در سرور

مرحله 1- نصب OpenJDK بر روی Rocky Linux

همان طور که در ابتدای آموزش نیز اشاره شد این نرم افزار به زبان جاوا نوشته شده است، بنابراین باید یک کیت توسعه جاوا را بر روی سیستم عامل راکی لینوکس خود نصب کنید.

در این مرحله می توانید با اجرا دستور زیر، نسخه OpenJDK که در مخزن رسمی لینوکس نیز قابل دسترس است را بر روی سیستم خود نصب کنید، توجه داشته باشید که در صورت نیاز می توانید نسخه های قبلی را نیز در اختیار داشته باشید.

دستور نصب جاوا 11:

sudo dnf install java-11-openjdk -y

نصب جاوا 8 و نسخه های قبلی:

sudo dnf install java-1.8.0-openjdk -y

مرحله 2- اضافه کردن مخزن RPM Jenkins در راکی لینوکس

در این مرحله با ایجاد یک مخزن می توانید بسته ها و به روز رسانی های نرم افزار را دریافت و نصب کنید، با اجرای دستور زیر می توانید مخزن RPM را در سیستم عامل راکی خود اضافه نمایید:

اضافه کردن کلید GPG:

sudo rpm --import https://pkg.jenkins.io/redhat/jenkins.io.key

اضافه کردن مخزن:

sudo tee /etc/yum.repos.d/jenkins.repo<<EOF
[jenkins]
name=Jenkins-stable
baseurl=http://pkg.jenkins.io/redhat-stable
gpgcheck=1
EOF

پس از اجرای دستورات بالا، بر روی گزینه Enter کلیک کنید تا مخزن مورد نظر ایجاد شود.

مرحله 3- به روز رسانی مخزن سیستم

برای ادغام مخزن جدیدی که به تازگی به سیستم شما اضافه شد، باید حافظه پنهان مخزن را با دستور زیر Refresh کنید:

sudo dnf makecache

مرحله 4- دستور نصب Jenkins در راکی لینوکس

در این قسمت شما می توانید با اجرای دستور زیر، سرور Jenkins را در سیستم عامل های لینوکس مبتنی بر Redhat نصب و راه اندازی کنید:

sudo dnf install jenkins

البته باید برای نصب بسته RPM به دایرکتوری که فایل را دانلود کرده اید سوئیچ کرده و دستور زیر را اجرا کنید:

sudo dnf install ./jenkins-*.noarch.rpm

مرحله 5- پیکربندی و راه اندازی سرویس

برای راه اندازی، پیکربندی سرویس و فعال کردن نرم افزار به طوری که در زمان System Boot نیز به طور خودکار فعال شود، دستور زیر را فعال کنید:

sudo systemctl enable --now jenkins

مرحله 6- مجاز کردن پورت Jenkins 8080 برای دسترسی از یک سیستم راه دور

پس از نصب و اجرای اتوماسیون نرم افزار، شما می توانید به راحتی از طریق یک مرورگر محلی نصب شده در سیستم، به رابط کاربری آن دسترسی پیدا کنید.

اما اگر سرور CLI را به کار می گیرید باید از یک مرورگر سیستم از راه دور برای دسترسی به آن استفاده کنید و برای دسترسی با استفاده دستور، زیر پورت ها را در فایروال راکی لینوکس باز کنید:

sudo firewall-cmd --permanent --zone=public --add-port=8080/tcp
sudo firewall-cmd --reload

مرحله 7- یادداشت رمز عبور ادمین

پس از اتمام فرآیند نصب و پیکربندی، یک رمز عبور برای ادمین ایجاد می کند تا بتواند دستور زیر را اجرا کرده و سپس همان را کپی کند:

sudo cat /var/lib/jenkins/secrets/initialAdminPassword

پس از اجرای دستور بالا رمز عبور شما نمایش داده می شود، در این مرحله باید رمز عبور ادمین را کپی کرده و در جایی امن ذخیره کنید.

مرحله 8- دسترسی به رابط وب نرم افزار

در این مرحله یک مرورگر محلی را در سیستم خود یا در هر سیستم دیگری که می خواهید باز کنید، توجه داشته باشید که این مرورگر باید به آدرس IP سیستمی که در آن نصب شده است دسترسی داشته باشد.

در قسمت آدرس بار مرورگر URL زیر را تایپ کنید:

http://server-ip-address:8080

اکنون رمز عبوری که در دست دارید را وارد کرده و ادامه دهید.

نحوه پیکربندی و نصب jenkins بر روی راکی لینوکس

مرحله 9- نصب پلاگین های مورد نیاز

در این مرحله شما دو گزینه برای نصب پلاگین های نرم افزار و گسترش ویژگی های آن خواهید داشت که توصیه می کنیم گزینه “Install Suggested Plugins” را انتخاب کنید.

اما اگر از قبل با سیستم متن باز آشنایی دارید گزینه “Select Plugin To Install“ را انتخاب کنید، همچنین شما می توانید سایر برنامه ها را به این رابط اضافه کرده و نصب کنید.

حتی با این کار امکان این نیز وجود دارد که بتوانید برنامه ای را از رابط وب حذف کنید.

نحوه پیکربندی و نصب jenkins بر روی راکی لینوکس

**

نحوه پیکربندی و نصب jenkins بر روی راکی لینوکس

مرحله 10- ایجاد اولین کاربر ادمین

حال پس از اتمام فرآیند پیکربندی پلاگین ها یک کاربر ادمین ایجاد کنید، با این کار امکان ورود به رابط وب Jenkins به شما داده خواهد شد.

نحوه پیکربندی و نصب jenkins بر روی راکی لینوکس

سپس شرایطی برای ایجاد صفحه Instance Configuration برای شما فراهم می شود که آدرس URL را برای دسترسی به نرم افزار Jenkins نشان می دهد، این صفحه را ذخیره کرده و ادامه دهید.

مرحله 11- دسترسی به پیشخوان نرم افزار

با انجام مراحل توضیح داده شده در این آموزش، اکنون شما قادر هستید تا به راحتی نرم افزار را نصب و پیکربندی کنید، نما کلی پیشخوان Jenkins در شکل زیر برای شما نشان داده شده است.

نحوه پیکربندی و نصب jenkins بر روی راکی لینوکس

Jenkins ابزاری کاربردی است که اکنون شما با نحوه نصب و پیکربندی آن آشنا هستید، البته برای بکار گیری باید بتوانید آن را بر روی یک سرور امن و قدرتمند پیاده کرده و از آن استفاده کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که در صورت انتخاب سرور باید فاکتور های زیادی را در نظر داشته باشید، که از این فاکتور های مهم می توان پهنا باند نا محدود، امکان ارتقا منابع، سخت افزار قدرتمند و هزاران مزیت های جهانی دیگر اشاره کرد.

ما در سایت آذرسیس انواع سرورهای مجازی و سرورهای اختصاصی را برای شما عزیزان ارائه می دهیم، در صورت تمایل می توانی با مراجعه به سایت و دریافت مشاروه های 24 ساعته از سرور متناسب با اهداف کسب و کار خودتان را گزینش کنید.

سخن آخر

همان طور که مشاهده کردید ما در این مقاله از سری وبلاگ های آموزشی آذرسیس، نحوه نصب و پیکربندی نرم افزار jenkins بر روی سیستم عامل راکی لینوکس را بررسی کردیم.

طبق آنچه که در ابتدای مقاله اشاره شد، Jenkins یک نرم افزار رایگان و متن باز است و اکثر برنامه نویسان در پروژه های گروهی  جهت کد نویسی از آن استفاده می کنند.

استفاده از این نرم افزار در فعالیت های گروهی، احتمال خطا و باگ را کاهش می دهد، اگر کاربرانی را می شناسید که به دنبال روشی برای نصب این نرم افزار بر روی راکی لینوکس هستند این آموزش را به آن ها نیز ارسال کنید.

از این که همراه ما بودید ممنونیم، در صورت تمایل می توانید از طریق ارسال دیدگاه ها با کارشناسان آذرسیس همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *