نحوه پیکربندی Jenkins در راکی لینوکس
06 ژانویه 2023
خواندن 1 دقیقه
مهشاد قره پاشا

آموزش پیکربندی Jenkins در راکی لینوکس

4/5 - (4 امتیاز)

نرم افزار Jenkins برای کاربران یک رابط وب را ارائه می دهد تا امکان مدیریت کارهای پیچیده از طریق پیشخوان را داشته باشند. علاوه بر این، نرم افزار Jenkins امکان انجام کارهای گروهی را نیز برای برنامه نویسان فراهم می کند تا بتوانند به صورت هماهنگ و از طریق ارتباطات آنلاین بر روی یک پروژه کار کنند. اگر برنامه نویسان حرفه ای بخواهند به تنهایی توجه خود را به یک پروژه معطوف کنند، انجام این کار هم از لحاظ زمانی به صرفه نیست و هم احتمال ایجاد باگ و خطا وجود دارد. بنابراین، پیشنهاد ما به برنامه نویسان این است که از این نرم افزار در پروژه های خود استفاده کنند تا در هنگام وقوع مشکلات بتوانند سریع تر با همکاری هم اقدام به رفع آن کنند.

نرم افزار Jenkins چیست؟

Jenkins یک نرم افزار اتوماسیون رایگان، متن باز و پرکاربرد است که به زبان جاوا کد نویسی شده است و در چرخه عمر توسعه نرم افزار، برای ساخت، تست و استقرار کد، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این نرم افزار امکان یک سری از کارها را به کاربران به صورت خودکار می دهد تا فرآیند انجام یکپارچه سازی مداوم را تکمیل کنند.

آموزش نصب نرم افزار Jenkins بر روی سیستم عامل راکی لینوکس

پس از توضیح مختصر در مورد این نرم افزار و معرفی آن، اکنون قصد داریم در این آموزش نحوه نصب نرم افزار Jenkins بر روی سیستم عامل راکی لینوکس را به شما کاربران عزیز آموزش دهیم.

پیش نیاز

  • سیستم عامل راکی لینوکس
  • یک رمز عبور root پیکربندی شده در سرور

مرحله 1: نصب OpenJDK بر روی Rocky Linux

همان طور که در ابتدای آموزش نیز اشاره شد، نرم افزار Jenkins به زبان جاوا نوشته شده است بنابراین، باید یک کیت توسعه جاوا را بر روی سیستم عامل راکی لینوکس خود نصب کنید. در این مرحله شما می توانید با اجرای دستور زیر نسخه OpenJDK که در مخزن رسمی لینوکس نیز قابل دسترس است بر روی سیستم خود نصب کنید. توجه داشته باشید که در صورت نیاز، می توانید نسخه های قبلی را نیز نصب کنید:

دستور نصب جاوا 11

sudo dnf install java-11-openjdk -y 

نصب جاوا 8 و نسخه های قبلی

sudo dnf install java-1.8.0-openjdk -y 

مرحله 2: اضافه کردن مخزن RPM Jenkins در راکی لینوکس

در این مرحله، با ایجاد مخزن می توانید بسته ها و بروز رسانی های نرم افزار Jenkins را از آنجا دریافت کرده و نصب کنید. با اجرای دستور زیر می توانید مخزن RPM را در سیستم عامل راکی خود اضافه کنید:

اضافه کردن کلید GPG

sudo rpm --import https://pkg.jenkins.io/redhat/jenkins.io.key

اضافه کردن مخزن

sudo tee /etc/yum.repos.d/jenkins.repo<<EOF
[jenkins]
name=Jenkins-stable
baseurl=http://pkg.jenkins.io/redhat-stable
gpgcheck=1
EOF

پس از اجرای دستورات بالا، روی کلید Enter کلیک کنید تا مخزن ایجاد شود.

مرحله 3: بروز رسانی مخزن سیستم

برای ادغام مخزن جدید که به تازگی به سیستم اضافه شده، حافظه پنهان مخزن را با دستور زیر refresh کنید:

sudo dnf makecache 

مرحله 4: دستور نصب Jenkins در راکی لینوکس

در این قسمت، شما می توانید با اجرای دستور زیر سرور Jenkins را در سیستم عامل های لینوکس مبتنی بر Redhat نصب و راه اندازی کنید:

sudo dnf install jenkins 

البته باید برای نصب بسته RPM به دایرکتوری که فایل را دانلود کرده اید سوئیچ کرده و دستور زیر را اجرا کنید:

sudo dnf install https://azarsys.com/wp-content/themes/azarsys/clientjenkins-*.noarch.rpm 

مرحله 5: پیکربندی و راه اندازی سرویس Jenkins 

برای راه اندازی و پیکربندی سرویس Jenkins در راکی لینوکس و همچنین برای فعال کردن این نرم افزار به طوری که در زمان system boot نیز به طور خودکار فعال شود، دستور زیر را فعال کنید:

sudo systemctl enable --now jenkins 

مرحله 6: مجاز کردن پورت Jenkins 8080 برای دسترسی از یک سیستم راه دور

پس از نصب و اجرای اتوماسیون نرم افزار، می توانید به راحتی از طریق یک مرورگر محلی نصب شده در سیستم به رابط کاربری آن دسترسی پیدا کنید. اما اگر سرور CLI را به کار می گیرید، باید از یک مرورگر سیستم از راه دور برای دسترسی به آن استفاده کنید. برای دسترسی باید با استفاده دستور زیر پورت ها را در فایروال راکی لینوکس باز کنید:

sudo firewall-cmd --permanent --zone=public --add-port=8080/tcp
sudo firewall-cmd --reload

مرحله 7: یادداشت رمز عبور ادمین

پس از اتمام فرآیند نصب و پیکربندی، Jenkins یک رمز عبور برای ادمین ایجاد می کند تا بتواند دستور زیر را اجرا کرده و سپس همان را کپی کند:

sudo cat /var/lib/jenkins/secrets/initialAdminPassword

پس از اجرای دستور بالا، رمز عبور نمایش داده می شود. سپس، رمز عبور ادمین را کپی کرده و در جایی ذخیره کنید. 

مرحله 8: دسترسی به رابط وب نرم افزار Jenkins 

در این قسمت، یک مرورگر محلی را در سیستم خود یا در هر سیستم دیگری باز کنید. توجه داشته باشید این مرورگر باید به آدرس IP سیستمی که در آن نصب شده است، دسترسی داشته باشد.

در قسمت آدرس بار مرورگر، URL زیر را تایپ کنید:

http://server-ip-address:8080

اکنون، رمز عبور را وارد کرده و ادامه دهید.

نحوه پیکربندی و نصب jenkins بر روی راکی لینوکس

مرحله 9: نصب پلاگین های مورد نیاز

در این مرحله، شما دو گزینه برای نصب پلاگین های نرم افزار Jenkins برای گسترش ویژگی های آن خواهید داشت. توصیه ما به شما این است که گزینه “Install Suggested Plugins” را انتخاب کنید. اما اگر از قبل با این سیستم متن باز آشنایی دارید، گزینه “Select Plugin to install“ را انتخاب کنید.

همچنین، شما می توانید سایر برنامه ها را نیز به این رابط اضافه کرده و نصب کنید. حتی این امکان نیز وجود دارد که بتوانید برنامه ای را از این رابط وب حذف کنید.

نحوه پیکربندی و نصب jenkins بر روی راکی لینوکس

**

نحوه پیکربندی و نصب jenkins بر روی راکی لینوکس

مرحله 10: ایجاد اولین کاربر ادمین

حال، پس از اتمام فرآیند پیکربندی پلاگین ها، یک کاربر ادمین ایجاد کنید. با ایجاد کردن کاربر ادمین امکان ورود به رابط وب Jenkins به شما داده خواهد شد.

نحوه پیکربندی و نصب jenkins بر روی راکی لینوکس

سپس، شرایطی برای ایجاد صفحه Instance Configuration برای شما فراهم می شود که آدرس URL را برای دسترسی به نرم افزار Jenkins نشان می دهد، این صفحه را ذخیره کرده و ادامه دهید.

مرحله 11: دسترسی به پیشخوان نرم افزار Jenkins 

با انجام مراحل توضیح داده شده در این آموزش، اکنون شما قادر هستید به راحتی نرم افزار Jenkins را نصب و پیکربندی کنید. نمای کلی پیشخوان Jenkins در شکل زیر نشان داده شده است.

نحوه پیکربندی و نصب jenkins بر روی راکی لینوکس

Jenkins ابزاری کاربردی است که اکنون شما با نحوه نصب و پیکربندی آن آشنا هستید. البته برای بکار گیری باید بتوانید آن را بر روی یک سرور پیاده کرده و استفاده کنید. ما در سایت آذرسیس انواع سرورهای مجازی و سرورهای اختصاصی را برای شما عزیزان ارائه می دهیم و می توانید در صورت تمایل با مراجعه به سایت و کمک گرفتن از کارشناسان ما سرور مورد نظر خود را تهیه کنید.  

نتیجه گیری

در این آموزش نحوه نصب و پیکربندی نرم افزار jenkins بر روی سیستم عامل راکی لینوکس را بررسی کردیم. همان طور که در ابتدای این مقاله نیز اشاره شد، jenkins یک نرم افزار رایگان و متن باز است که اکثر برنامه نویسان در پروژه های گروهی و برای کد نویسی از آن استفاده می کنند. استفاده از این نرم افزار در فعالیت های گروهی، احتمال خطا و باگ را کاهش می دهد. اگر شما نیز جز آن دسته از کاربرانی هستید که به دنبال روشی برای نصب این نرم افزار بر روی راکی لینوکس می باشد، این آموزش می تواند برای شما مفید باشد. از همراهی شما سپاسگزاریم.

 

لینک کوتاه مقاله
https://azarsys.com/?p=13086


نویسنده مقاله
مقالات مرتبط
دیدگاه بگذارید