آذرسیس

What is CDN and what is its use
5/5 - (5 امتیاز)

شبکه تحویل محتوا CDN گروهی از سرورها را تشکیل می دهد که در مکان های جغرافیایی مختلف در سراسر جهان پخش می شوند و امکان تحویل سریع محتوا یک وب سایت را فراهم می کنند. به نظر شما هم جالب نیست؟ با توجه به درخواست هایی که از طریق بخش کامنت های وبلاگ های آموزشی آذرسیس ارسال شده است. ما در این مقاله قصد داریم CDN را برای شما به طور دقیق بررسی و مزایا و نحوه عملکرد آن را توضیح دهیم تا به اهمیت نقش آن در انتقال داده ها پی ببرید. پس از شما دعوت می کنیم تا چند دقیقه از روز تان را با ما همراه باشید و از مطالعه آموزش های حرفه ای و جامع آذرسیس لذت ببرید.

CDN چیست و چه کاربردی دارد؟

بررسی دقیق مفهوم شبکه توزیع محتوا CDN و کاربرد های آن

همان طور که بالاتر نیز اشاره شد، شبکه تحویل محتوا که شبکه توزیع محتوا نیز نامیده می شود، روشی برای ارائه سریع و کار آمدتر محتوا در وب سایت یا تلفن همراه بر اساس موقعیت جغرافیایی فرد است. سی دی ان شبکه ای از سرور ها در مکان های مختلف از سرتاسر جهان را تشکیل می دهد. و نزدیک ترین CDN به کاربر به عنوان Edge Server شناخته می شود. هنگامی که افراد محتوا را از وب سایتی که از طریق CDN ارائه می شود درخواست ارسال می کنند، به نزدیکترین Edge Server متصل می شوند و بهترین تجربه آنلاین ممکن را دریافت می کنند.

زمانی که کاربر به یک وب سایت متصل می شود فاصله ای فیزیکی بین خود و سرور میزبان وجود دارد که همین فاصله تاثیر زیادی در زمان نمایش محتوا بر روی صفحه می گذارد. همچنین علاوه بر کاهش مصرف پهنا باند، شبکه توزیع جهانی مراکز داده و سرعت تحویل محتوا را برای کاربران بدون توجه به موقعیت مکان آن ها، در رابطه با سرور اصلی بهبود می بخشد.

نحوه کارکرد CDN

برای درک بهتر نحوه عملکرد CDN، ابتدا باید بدانیم که منبع وب سرور های Edge چیست؟ به این منظور ادامه مطالب را دنبال نمایید. در حالت کلی ما یک سرور مبدا داریم و این سرور مبدا رایانه ای است که میزبان نسخه اصلی فایل های وب سایت ما را تشکیل می دهد.

از طرف دیگر Edge Server یک سرور CDN رایانه ای است، که می تواند کپی هایی از محتوای وب را که از سرور اصلی بازیابی شده را ذخیره کند. همین Edge Server ها در سرتاسر جهان پراکنده شده اند و یک شبکه توزیع جغرافیایی را تشکیل می دهند. مزایایی که CDN برای ما دارد به اندازه سایت، موقعیت سرور نسبت به اندازه ترافیک اصلی، و میزان ترافیک ایجاد شده بستگی دارد.

برای مثال یک کسب و کار محلی در منطقه جغرافیایی کوچک، از شبکه توزیع محتوا سود زیادی نخواهد برد. اما افرادی که با تجارت الکترونیک سر و کار دارند، نیاز به دسترسی گسترده تری پیدا می کنند. همچنین اگر وب سایت شما دارای ترافیک سنگینی از مکان های مختلف جهان باشد، یک سی دی ان سریع و کارآمد کمک می کند تا مزیت رقابتی خود را حفظ کنید.

CDN چیست و چه کاربردی دارد؟

تحویل محتوا بین 2 وب سایت با CDN و بدون استفاده از آن

هنگامی که کاربری به وب سایت بدون سی دی ان دسترسی پیدا می کند مرورگر به سرور اصلی خود متصل می شود و محتوا را درخواست می کند. سرور مبدا نیز علاوه بر نیاز های کاربر به درخواست های بعدی او پاسخ می دهد، که کل این فرآیند شامل ارسال درخواست توسط کاربر به سرور اصلی و پاسخ سرور با ارائه محتوا از وب سایت است.

ولی این روش زمانی به مشکل برمی خورد که کاربر نهایی از سرور دور باشد و هر چقدر فاصله بیشتر باشد، بارگذاری صفحه نیز بیشتر طول می کشد و در صورت افزایش حجم کار به دلیل افزایش ترافیک آسیب می بیند، اما اگر به این سرویس دسترسی داشته باشید، و مرورگر تان به یکی از سرور های Edge نزدیک به کاربر متصل می باشد، محتوا داخل سایت را درخواست می کند.

به این صورت تاخیر در زمان درخواست کاهش پیدا می کند، و استفاده از چندین سرور Cache باعث توزیع حجم ترافیک و جلوگیری از اضافه بار بر روی یک سرور می شود. برای اینکه سرور داده ها را به کاربر انتقال دهد، Edge درخواست را به سرور مبدا ارسال کرده و سرور مبدا داده های درخواستی خود را به Edge می فرستد.

همچنین حتی اگر سرور مبدا غیر قابل دسترسی باشد محتوا ذخیره شده در Network Edge می تواند به کاربر نهایی تحویل داده شود. در نتیجه با توجه به مطالب بالا استفاده از سی دی ان به عملکرد وب سایت و سرعت در انتقال داده ها کمک خواهد کرد.

تحویل محتوا بین 2 وب سایت با CDN و بدون استفاده از آن

مزایا استفاده از سرویس CDN

در دنیا امروزی هر فردی که دارای یک وب سایت یا تلفن همراه است، می تواند از داشتن سرویس سی دی ان و مزایا استفاده از آن بهره ببرد. این سرویس به طور ویژه برای وب سایت های بزرگ و پیچیده با کاربران پراکنده در سراسر جهان و وب سایت ها یا برنامه های تلفن همراه با محتوا مفید بسیار مفید است. برخی از مزایا ارائه شده در سی دی ان عبارت اند از:

  1. زمان بارگذاری سریع تر برای کاربران وب و تلفن همراه
  2. مقیاس پذیری با سرعت بالا در زمان ترافیک سنگین
  3. به حداقل رساندن خطر افزایش ترافیک و تضمین ثبات وب سایت
  4. کاهش هزینه های زیر ساخت به دلیل تخلیه ترافیک (وجود بار کمتر در سرور مبدا)
  5. عملکرد بهتر سایت

انواع سرویس های CDN در کسب و کار ها

علاوه بر موارد و مزایا بالا سی دی ان سرویس های زیادی در زمینه کسب و کار آنلاین را به شما ارائه می دهد که در ادامه انواع مختلف این سرویس ها را برای تان بازگو خواهیم کرد.

انواع سرویس های CDN در کسب و کار ها

1- تجارت الکترونیک

CDN به سایت های تجارت الکترونیک کمک می کند، حتی در زمان های ترافیک سنگین مانند جمعه سیاه و تعطیلات نیز محتوا به سرعت و به صورت کارآمد ارائه می شود.

2- کسب و کار های دولتی

وب سایت های بزرگ و پر محتوا می توانند با استفاده از CDN اطلاعات حیاتی را با سرعت و کارآمدی بیشتری به شهروندان خود ارائه دهند.

3- کسب و کار های دارایی، مالی و سرمایه گذاری

CDN ها زیرساخت سریع، امن و قابل اعتمادی را برای موسسات بانکی فراهم می کنند تا داده های حساس را به مشتریان و تحلیل گران ارائه دهند.

4- رسانه و انتشارات

وب سایت های رسانه ای باید اطلاعات را به موقع و به روز ارائه دهند. CDN به شرکت های رسانه ای کمک می کند تا سرفصل ها و صفحات اصلی اخبار را در هنگام رخ دادن وقایع در زمان واقعی نشان داده و اطلاعات قدیمی را حذف کنند.

5- برنامه های موبایل

سی دی ان محتوا پویا مبتنی بر مکان را برای برنامه های تلفن همراه ارائه می دهد، زمان بارگذاری را کاهش داده و پاسخگویی را افزایش می دهد.

6- فناوری و SaaS

این سرویس به وب سایت های فناوری کمک می کند تا روزانه میلیاردها در خواست را بدون کاهش عملکرد به کاربران ارائه دهند.

سخن آخر

اگر می خواهید در دنیای مجازی با افزایش حضور آنلاین خود، عملکرد وب و تجربه کاربری با کیفیت بالا داشته باشید یک شبکه تحویل محتوا قابل اعتماد، بهترین سرمایه گذاری است! همچنین اگر وب سایت شما مخاطبان زیادی از سراسر دنیا داشته باشد، داشتن قابلیت سی دی ان بسیار حائز اهمیت است. امیدواریم مقاله فوق برای شما مفید واقع شده باشد در ادامه مطالعات خود توصیه می کنیم سری به آدرس یوتیوب آذرسیس بزنید و در صورت تمایل می توانید برنامه های کاربردی دلخواه خود را روی سرور مجازی ویندوز به راحتی نصب و پیکر بندی کنید، آذرسیس پلن محبوب شما در هر پارتیشن از سرور اختصاصی را در کمتر از 10 دقیقه تحویل خواهد داد!


2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *