7 ابزار اصلی نظارت بر پهنای باند در سرور Linux
31 ژانویه 2023
خواندن 1 دقیقه
طلا رهنمای

7 ابزار نظارت بر پهنای باند در سرور Linux

ابزار نظارت بر پهنای باند در سرور Linux یکی از ابزار های مهم هر سرویس بوده و نصب آن بر روی سرور لینوکس یکی از مهمترین اقدامات در سرور های لینوکسی می باشد. ما در این پست 0 تا 100 ابزار های نظارت بر پهنای باند در سرور لینوکس را برای شما شرح دادیم و معرفی کردیم با ما همراه باشید……

پهنای باند در شبکه های کامپیوتری به میزان داده ای اشاره دارد که توسط رابط شبکه پشتیبانی می شود و کل فاصله یا محدوده بین بالاترین و پایین ترین سیگنال را در کانال ارتباطی نشان می دهد. پهنای باند همچنین نشان دهنده ظرفیت اتصال است. هرچه ظرفیت اتصال بیشتر باشد، عملکرد بیشتری نیز نیاز خواهد بود. اگر چه عملکرد کلی به عوامل دیگری مانند تاخیر در عملکرد نیز بستگی دارد.

 

آذرسیس ارائه دهنده انواع سرور مجازی لینوکس ، سرور اختصاصی و انواع سرور مجازی ویندوز با پهنای باند نامحدود  و پورت 10GB

 

ابزار نظارت بر پهنای باند در سرور Linux

ابزارهای متعدد زیادی با کاربرد نظارت بر پهنای باند وجود دارند که ما در این مقاله به 7 ابزار مهم اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا توضیح دقیقی از هر کدام را به شما ارائه دهیم.

1: vnStat – ابزار نظارت بر پهنای باند و ترافیک

VnStat برنامه ای کاملا ویژه و مبتنی بر خط فرمان است که برای نظارت آنی بر ترافیک شبکه لینوکس و استفاده از پهنای باند در سیستم های لینوکس و BSD می باشد.

یکی از مزایایی که این ابزار نسبت به ابزارهای مشابه به خود دارد این است که آمار ترافیک شبکه و استفاده از پهنای باند را برای تجزیه و تحلیل بعدی ثبت می کند. این عملکرد به صورت پیش فرض در این ابزار وجود دارد. در واقع می توانید گزارش های مد نظر را حتی پس از راه اندازی مجدد سیستم نیز مشاهده کنید.

Vnstat-Network-TrafficTool- ابزار نظارت بر پهنای باند در سرور Linux - آذرسیس

2: iftop – ابزار نظارت بر پهنای باند و نمایش ترافیک

iftop ابزاری برای نظارت بر پهنای باند شبکه است که مبتنی بر خط فرمان، به صورت لحظه ای و با استفاده آسان می باشد. این ابزار برای دریافت سریع نمای کلی از فعالیت های شبکه در یک رابط استفاده می شود و به طور متوسط هر ۲ ، ۱۰ و ۴۰ ثانیه یک بار بروز رسانی های پهنای باند مصرف شبکه را نمایش می دهد.

 Iftop-Display-Bandwidth-Usage - ابزار نظارت بر پهنای باند در سرور Linux - آذرسیس

3: nload – ابزار نظارت بر پهنای باند و نمایشگر استفاده از شبکه

nload یکی دیگر از ابزارهای نظارت بر ترافیک شبکه و استفاده از پهنای باند است که به صورت خط فرمان و با کاربرد آسان ارائه می شود. این ابزار از نمودارها برای کمک به نظارت بر ترافیک ورودی و خروجی استفاده می کند. علاوه بر این، اطلاعاتی مانند مقدار کل داده های منتقل شده و حداقل یا حداکثر استفاده از شبکه را نیز نمایش می دهد.

nload-Monitor-Network-Usage

4: NetHogs –ابزار نظارت بر پهنای باند و نظارت بر شبکه

NetHogs ابزاری کوچک شبیه به nload است و مبتنی بر متن می باشد. این ابزار توسط هر فرآیند یا اپلیکیشنی که روی یک سیستم لینوکس اجرا می شود، نظارتی سریع بر مصرف پهنای باند ترافیک شبکه ای انجام می دهد. این ابزار به سادگی آماری لحظه ای درباره استفاده از پهنای باند شبکه شما بر اساس هر فرآیند را ارائه می دهد.

NetHogs-Monitor-Network-Usage-Per-User

5: bmon – ابزار نظارت بر پهنای باند و سنجش سرعت (rate)

bmon ابزاری قابل حمل با خط فرمانی ساده برای نظارت بر پهنای باند و سنجش سرعت در لینوکس است که بر روی سیستم عامل های مختلف اجرا می شود. این ابزار از روش های ورودی متعدد برای معماری های مختلف پشتیبانی می کند. bmon آمار شبکه را می گیرد و آنها را در قالبی مناسب به تصویر می کشد تا بتوانید سیستم خود را زیر نظر داشته باشید.

Bmon-Bandwidth-Monitor-and-Rate-Estimator

6: CBM – ابزار نظارت بر پهنای باند وسنجش پهنای باند به وسیله رنگ ها

CBM یک ابزار خط فرمان کوچک برای سنجش پهنای باند به وسیله رنگ ها می باشد. این ابزار برای نمایش ترافیک فعلی شبکه در تمام دستگاه های متصل با خروجی که با رنگ ها نمایش داده می شود، در لینوکس، اوبونتو و مشتقات آن مانند: Linux Mint، Lubuntu و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. CBM نشانگر هر رابط شبکه متصل، byte های دریافتی و ارسال شده و تمام byte ها دیگر است و به شما امکان می دهد که بر پهنای باند شبکه نظارت داشته باشید.

CBM-Monitor-Network-LAN-Usage

7: Monitorix – ابزار نظارت بر پهنای باند و شبکه

Monitorix برنامه ای کاربردی برای نظارت بر شبکه و منابع سیستمی lightweight است که برای سرورهای کوچک لینوکس یا یونیکس طراحی شده و همچنین پشتیبانی شگفت انگیزی از دستگاه های تعبیه شده را ارائه می دهد. این ابزار به شما کمک می کند تا ترافیک شبکه و آمار استفاده از تعداد نامحدودی از دستگاه های شبکه را نظارت کنید. Monitorix از اتصالات IPv4 و IPv6 که شامل بسته ترافیک و ترافیک خطاهای مربوط به نمودارها هستند، پشتیبانی می کند و همچنین حداکثر 9 دیسک را در هر رابط شبکه تحت پشتیبانی قرار می دهد.

 Monitorix-System-and-Network-Monitoring-Tool

نتیجه گیری

ابزار نظارت بر پهنای باند فهرست شده در این مقاله همگی متن باز هستند و می توانند به شما در مشکل کندی سرعت شبکه کمک کنند. این آموزش شامل ترکیبی از ابزارهای کوچک برای نظارت بر پهنای باند در سرور لینوکس است. همچنین راه حل های نظارتی کاملی ارائه می کند که با این راه حل ها می توان تعداد کمی از میزبان ها را در یک LAN (شبکه محلی) و چندین میزبان حتی در یک WAN (شبکه گسترده) مدیریت کرد.

سوالات متداول:

آیا واقعا پهنای باند نامحدود وجود دارد؟

اگر چه موضوعی به نام پهنای باند نامحدود همیشه مطرح بوده اما وقتی دقیقا به مفهوم پهنای باند پی ببرید خواهی فهمید که چیزی به نام پهنای باند نامحدود وجود ندارد.

چگونه می توانم نظارت بر پهنای باند را در هر دستگاه نظارت کنم؟

دقیق ترین و بهترین راه برای این کار رفتن به روتر است. همه دستگاه ها به روتر شما متصل می شوند و شما در تنظیمات روتر می توانید اطلاعات مصرف داده را برای هر دستگاه با استفاده از آدرس IP و mac بررسی کنید.

لینک کوتاه مقاله
https://azarsys.com/?p=12945


نویسنده مقاله
نویسنده / @طلا رهنمای
مقالات مرتبط
دیدگاه بگذارید