آذرسیس

7 ابزار اصلی نظارت بر پهنای باند در سرور Linux

ابزار نظارت بر پهنای باند در سرور Linux یکی از ابزار های مهم هر سرویس است که نصب آن بر روی سرور لینوکس یکی از مهمترین اقدامات در سرور های لینوکسی می باشد. ما در این پست 0 تا 100 ابزار های نظارت بر پهنای باند در سرور لینوکس را برای شما شرح دادیم و معرفی کردیم با ما همراه باشید.

پهنای باند در شبکه های کامپیوتری به میزان داده ای اشاره دارد که توسط رابط شبکه پشتیبانی می شود و نشان دهنده کل فاصله یا محدوده بین بالاترین و پایین ترین سیگنال در کانال ارتباطی است.

همچنین، پهنای باند نشان دهنده ظرفیت اتصال است. یعنی هرچه ظرفیت اتصال بیشتر باشد، عملکرد بیشتری نیز نیاز از خود نشان خواهد داد. توجه داشته باشد که عملکرد کلی به عوامل دیگری نیز مانند تاخیر در عملکرد بستگی دارد.

ابزار های نظارت بر پهنای باند در سرور Linux

ابزارهای متعددی برای نظارت بر پهنای باند وجود دارند که ما در این مقاله به 7 مورد مهم آن اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا با توضیحات دقیق از هر کدام آشنا شوید.

 vnStat – ابزار نظارت بر پهنای باند و ترافیک

VnStat برنامه ای ویژه و مبتنی بر خط فرمان است که برای نظارت آنی بر ترافیک شبکه لینوکس مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربرد های دیگر آن می توان به استفاده از پهنای باند در سیستم های لینوکس و BSD  نیز اشاره کرد.

یکی از مزایایی که این ابزار نسبت به ابزارهای مشابه خود دارد این است که آمار ترافیک شبکه و استفاده از پهنای باند را برای تجزیه و تحلیل دفعه های بعدی نیز ثبت می کند. این ویژگی به صورت پیش فرض در این ابزار وجود دارد. در واقع می توانید گزارش های مد نظر را حتی پس از راه اندازی مجدد سیستم نیز مشاهده کنید.

Vnstat-Network-TrafficTool- ابزار نظارت بر پهنای باند در سرور Linux - آذرسیس

 iftop – ابزار نظارت بر پهنای باند و نمایش ترافیک

iftop، ابزاری برای نظارت پهنای باند شبکه که مبتنی بر خط فرمان می باشد. کارکرد با این ابزار آسان بوده و برای دریافت سریع نمای کلی از فعالیت های شبکه در یک رابط استفاده می شود.این ابزار به طور متوسط هر ۲، ۱۰ و ۴۰ ثانیه یک بار بروز رسانی های پهنای باند مصرف شبکه را نمایش می دهد.

 Iftop-Display-Bandwidth-Usage - ابزار نظارت بر پهنای باند در سرور Linux - آذرسیس

 nload – ابزار نظارت بر پهنای باند و نمایشگر استفاده از شبکه

nload، یکی دیگر از ابزارهای نظارت بر ترافیک شبکه و استفاده از پهنای باند است که به صورت خط فرمان و با کاربرد آسان ارائه می شود. این ابزار از نمودارها برای کمک به نظارت بر ترافیک ورودی و خروجی استفاده می کند.

علاوه بر این، اطلاعاتی مانند مقدار کل داده های منتقل شده و حداقل یا حداکثر استفاده از شبکه را نیز نمایش می دهد.

nload-Monitor-Network-Usage

NetHogs –ابزار نظارت بر پهنای باند و نظارت بر شبکه

NetHogs ابزاری کوچک، شبیه به nload است که مبتنی بر متن می باشد. این ابزار توسط هر فرآیند یا اپلیکیشنی که روی یک سیستم لینوکس اجرا می شود، نظارتی سریع بر مصرف پهنای باند ترافیک شبکه ای انجام می دهد.

این ابزار آمار لحظه ای درباره استفاده از پهنای باند شبکه شما بر اساس هر فرآیند را ارائه می دهد.

NetHogs-Monitor-Network-Usage-Per-User

 bmon – ابزار نظارت بر پهنای باند و سنجش سرعت (rate)

bmon ابزاری قابل حمل با خط فرمانی ساده برای نظارت بر پهنای باند و سنجش سرعت در لینوکس است که بر روی سیستم عامل های مختلف اجرا می شود. این ابزار از روش های ورودی متعدد برای معماری های مختلف پشتیبانی می کند. bmon آمار شبکه را می گیرد و آنها را در قالبی مناسب به تصویر می کشد تا بتوانید سیستم خود را زیر نظر داشته باشید.

Bmon-Bandwidth-Monitor-and-Rate-Estimator

 CBM – ابزار نظارت بر پهنای باند وسنجش پهنای باند به وسیله رنگ ها

CBM، یک ابزار خط فرمان کوچک برای سنجش پهنای باند به وسیله رنگ ها می باشد. این ابزار برای نمایش ترافیک فعلی شبکه در تمام دستگاه های متصل با خروجی که با انواع رنگ ها نمایش داده می شود.

این ابزار در لینوکس، اوبونتو و مشتقات آن مانند: Linux Mint ،Lubuntu و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. CBM نشانگر هر رابط شبکه متصل، byte های دریافتی و ارسال شده و تمام byte ها دیگری است که به شما امکان نظارت بر پهنای باند شبکه را می دهد.

CBM-Monitor-Network-LAN-Usage

 Monitorix – ابزار نظارت بر پهنای باند و شبکه

Monitorix برنامه ای کاربردی برای نظارت بر شبکه و منابع سیستمی lightweight است که برای سرورهای کوچک لینوکس یا یونیکس طراحی شده و پشتیبانی شگفت انگیزی از دستگاه های تعبیه شده را ارائه می دهد.

این ابزار به شما کمک می کند تا ترافیک شبکه و آمار استفاده از تعداد نامحدودی دستگاه های شبکه را نظارت کنید. Monitorix از اتصالات IPv4 و IPv6 که شامل بسته ترافیک و خطاهای مربوط به نمودارها هستند، پشتیبانی می کند.

همچنین این ابزار می تواند حداکثر 9 دیسک را در هر رابط شبکه تحت پشتیبانی خود قرار دهد.

 Monitorix-System-and-Network-Monitoring-Tool

سروراختصاصی و سرور مجازی را با سرعت بی نهاد و با پهای باند نامحدود از آذرسیس بخواهید!

با خرید سرور از وبسایت، علاوه بر دریافت خدمات رایگان کانفیگ، امکان بازگشت وجه به مدت1 هفته در صورت نارضایتی نیز شامل حال شما خواهد شد.

این سرور ها با قیمتی مقرون به صرفه و مجهز به زیر ساخت های نرم افزاری قوی به شما همراهان ارائه می شوند تا در مقابل هرگونه تحدیدات امنیتی مقاوم باشند. در صور تمایل، می توانید به وبسایت مراجعه کنید.

سخن آخر

ابزار نظارت بر پهنای باند فهرست شده در این مقاله همگی متن باز هستند و می توانند به شما در مشکل کندی سرعت شبکه کمک کنند. این آموزش شامل ترکیبی از ابزارهای کوچک برای نظارت بر پهنای باند در سرور لینوکس است.

این ازار ها راه حل های نظارتی کاملی را به شما ارائه می دهند که با این راه حل ها می توان تعداد کمی از میزبان ها را در یک LAN (شبکه محلی) و چندین میزبان حتی در یک WAN (شبکه گسترده) مدیریت کرد.

از همراهی همیشگی شما عزیزان سپاسگزاریم. برای مطرح کردن سوالات و یا هر سوالی که نیاز دارید آذرسیس پاسخگوی شما باشد با ارسال تیکت از کارشماسان مربوط پرسید. ما 24 ساعته آماده پاسخگویی به شما عزیران می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *