راکی لینوکس و یا آلمالینوکس؛ کدام یک بهتر است؟
05 فوریه 2023
خواندن 1 دقیقه
ترلان شاهماری

Rocky Linux یا AlmaLinux بهترین توزیع کدام است؟

5/5 - (2 امتیاز)

همانطور که می دانید امروزه استفاده از سرورهای مختلف رواج زیادی پیدا کرده است. این سرورها به خودی خود شامل توزیع های مختلفی می شوند. ما در این مقاله به بررسی دو سیستم عامل AlmaLinux و Rocky Linux از توزیع های سرور لینوکس خواهیم پرداخت. این دو سیستم به صورت متن باز ارائه می شوند و مسئله قابل توجه این است که در این صورت کاربران حق انتخاب دارند.

همچنین، این دو بازسازی های RHEL هستند، بنابراین از نظر عملکرد یکسان می باشند. اکنون بیایید به معرفی مختصری از این دو بپردازیم.

Rocky Linux – راکی لینوکس چیست؟

سیستم راکی لینوکس توسط گرگوری کورتزر بنیان گذار اصلی Centos تاسیس شد. این سیستم بروز رسانی های منظم و پایداری دارد. همچنین، چرخه عمر هر نسخه ده سال با هزینه صفر می باشد. این توزیع رایگان، یک توزیع پایین دست از Red Hat می باشد که کاملا سازگار با آن و برای سرورها ایده آل است. تخصص و زمان مورد نیاز برای تولید بیادها و سرورها و مخازن مورد نیاز برای ایجاد راکی لینوکس عموما توسط Ctrl IQ تامین می شود، یعنی شرکتی که توسط کورتزر تاسیس شد و پشتیبانی تجارتی از این سیستم عامل ارائه می دهد.

راکی لینوکس

آلمالینوکس AlmaLinux چیست؟

AlmaLinux یک سیستم عامل متن باز است و به صورت رایگان در اختیار توسعه دهندگان قرار می گیرد. با این حال می توان آن را یک رقیب جدی به حساب آورد، زیرا توانسته کاربران زیادی را از اولین انتشار خود در سال 2021 به دست آورد. AlmaLinux جامعه محور است و از کد منبع لینوکس Red Hat ساخته شده است. این توزیع یک فورک کاملا باینری سازگار از RedHat می باشد و توسط بنیادAlmaLinux که یک سازمان غیر انتفاعی است، نگهداری می شود.

آلمالینوکس

نکات اصلی در مقایسه راکی لینوکس و AlmaLinux چیست؟

حتما متوجه شده اید که هم راکی لینوکس و هم آلمالینوکس نسخه های بازسازی شده پایین دست از Red Hat Enterprise هستند، بنابراین تفاوت های بسیاری کمی دارند. البته هر دو پروژه با افتخار این مطلب را در وب سایت های خود بیان می کنند. به گفته راکی لینوکس: “این پروژه طراحی شده است تا 100 درصد سازگاری از لحاظ سازگاری باگ با Red Hat Linux داشته باشد” و AlmaLinux اظهار دارد که از نظر باینری 1:1 در سازگاری کامل با REHL و Centos pre-stream می باشد.

تمام این موارد منجر به تجربه کاربری نهایی بسیار مشابه در هر دو مورد می شود. به بیان دیگر، یعنی این دوتوزیع با تلاشی اندک قابل تعویض هستند. با این حال تفاوت هایی هم در پشت صحنه و یا در میان عموم مردم از این دو توزیع به چشم می خورد و ممکن است این تفاوت ها تعیین کننده این باشند که کدام توزیع برای هدف خاص مناسب می باشد. در اینجا به بررسی چند مورد می پردازیم:

جامعه و پشتیبانی مالی موجود در راکی لینوکس وAlmaLinux

بنیاد نرم افزار راکی اینترپرایز (RESF)ایجاد شده است تا جامعه ای را پیرامون شرکت ها، دانشگاه ها، افراد و موسسات به طور خاص برای راکی لینوکس سازماندهی کند. همچنین، این بنیاد با هدف شفافیت و کاهش احتمال کنترل پروژه توسط افراد یا نهادهای خارجی تشکیل شده است. RESF دارای 12 حامی مالی، 12 شریک و 2 ارائه دهنده پشتیبانی برا یراکی لینوکس می باشد.

از سوی دیگر AlmaLinux، توسط بنیاد آلمالینوکس ارائه شده که یک سازمان خصوصی می باشد و به منظور توسعه و نگهداری سیستم عاملAlmaLinux، بدون ثبت نام و آگهی، به صورت پایدار و متن باز ارائه شده است. هدف این بنیاد استفاده رایگان توسط عموم مردم، تسهیل و رشد جامعه فروشندگان و شرکا و همچنین انجام فعالیت هایی است که گاه به گاه توسط هیئت مدیره انجام می شود. این بنیاد از شرکا، اعضای mirror، اسپانسرها و افراددیگر تشکیل می شود. این توزیع در حال حاضر،دارای 21 پشتیبان , 1 فروشنده تجاری می باشد.

محبوبیت و میزان پذیرش در جامعه

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا یک توزیع ممکن است برای یک کار کرد خاص بهترین باشد و معیارهایی که در پایین آمده به تنهایی نشان دهنده برتریت یک توزیع بر دیگری نیست.

منبع: سایت Distrowatch 

در این بخش نگاهی به روند 12 ماه گذشته می اندازیم. در این آمار خطی روند خوبی برای محبوبیت توزیع های راکی و آلمالینوکس دیده می شود:

  • در این شاخص همانطور که نشان داده شده 12 ماه پیش Centos در رتبه 29 و راکی و آلمالینوکس در رتبه 31 و 35 قرار دارند.
  •  6 ماه پیش، آلما بالاتر از Centos و در رتبه 25 قرار گرفت و راکی و Centos در رتبه های 32 و 33.
  • 3 ماه پیش این روند تغییر یافت و آلما 16 سعود پیدا کرد و توزیع های بعدی به 22 و 37 کاهش یافت. 
  • و در نهایت ماه پیش راکی لینوکس به رتبه 15 ارتقائ پیدا کرد و آلما و Centos به رتبه های 34 و 40 کاهش پیدا کردند.

آمار میزان محبوبیت توزیع های آلما لینوکس و راکی لینوکس

وجود تصاویر (images) درون سازمانی

آلمالینوکس و راکی لینوکس در مخازن خود تصاویری را ارائه می دهند. یعنی در واقع آلما لینوکس GenericCloud, GenericCloud-UEFI و تصاویر OpenNebula را برای آلمالینوکس8.6 و همچنین GenerciCloud و OpenNebula را برای آلمالینوکس 9 ارائه می دهد. راکی لینوکس نیز GenericCloud را برای راکی 8.6 و GenericCloud and EC2 را برای راکی 9 ارائه می دهد.

در حالی که جستجو آلمالینوکس در هفت صفحه نتایج می آید، راکی لینوکس در 6 صفحه اول به چشم می خورد.

Docker images در آلما و راکی لینوکس

تصاویر رسمی Docker در هر دو توزیع بیش از 1 میلیون بار، بارگیری شده اند. در نتیجه، هر دو با وجود داشتن تصاویر Docker به مدت یک سال، حضور قدرتمندی داشته اند.

فرآیند توسعه در راکی لینوکس و آلمالینوکس

هر دو توزیع راکی لینوکس و آلمالینوکس با وجود تفاوت های بسیار ناچیز خود در توزیع ها، شامل تفاوت های دیگری از نظر منابع upstream، سیستم های ساخت و پشتیبانی از معماری پروژه می باشند که در اینجا به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

Upstream:

راکی لینوکس از مخزن git عمومی RedHat به عنوان upstream استفاده می کند. در حالی که، آلمالینوکس، که مخلوق cloud linux است، از آن به عنوان upstream استفاده می کند.

سیستم های ساخت:

هر کدام از توزیع های راکی و آلمالینوکس سیستم های ساخت خود را دارند. آلمالینوکس از سیستم ساخت سفارشی برای تولید ابزار خود استفاده می کند و اولین ساخت آن در build.almalinux.com از 15 سپتامبر 2021 آغاز شد. قبل از راکی لینوکس 9.0، تیم مهندسی این توزیع از Koji و سایر اجزای فدورا برای ساخت آن استفاده می کرد و پس از نسخه 9.0، سیستم ساخت با پریدوت خود راکی جایگزین شد، که به خاطر این پریدوت تاخیر زیادی در انتشار نسخه 9 به وجود آمد.

 پشتیبانی از معماری سیستم:

پشتیبانی x86_64 اولین پلتفرمی بود که هر دو توزیع منتشر کردند. ولی با شروع آلمالینوکس 8.4، پشتیبانی aarch64 و ppc64le نیز در آلمالینوکس 8.4 اضافه شد و سپس در نسخه 9 پشتیبانی s390x را معرفی کرد. 

در مقابل، سیستم راکی لینوکس از همان ابتدا شامل پشتیبانی aarch64 بوده ولی از پشتیبانی ppc64le یا s390x تا قبل از نسخه 9 استفاده نکرده است.

میزان پشتیبانی از سیستم و اعتبار سازمان

اعتبار سازمانی در هر دو توزیع قوی می باشد. ما در اینجا چندین گزینه مورد بررسی قرار می دهیم تا مشخص کنیم 

آیا یک توزیع قابلیت سازمانی دارد یا خیر. مواردی که یک توزیع باید ارائه دهد به صورت زیر است:

  • وجود میزان گسترده ای از بسته ها، از جمله بسته های نصب mirror network
  • ارائه بروز رسانی ها
  • Paching (بروز رسانی بسته در نسخه اصلی و فرعی)
  • documentation

دو مورد دیگر نیز وجود دارد که لزوما توسط خود توزیع ارائه نمی شوند و ممکن است توسط یک یا چند شخص ثالث ارائه شوند:

اولین مورد پشتیباین به وسیله SLA می باشد و مورد دوم قابل دسترسی بودن سرویس های حرفه ای است. توزیع های آلمالینوکس و راکی لینوکس هر دو موارد توزیع و پشتیبانی از شرکت های موسس خود را شامل می شوند.   

در نهایت و بعد از بررسی های لازم همانطور که مشاهده کردید، دو توزیع آلما لینوکس و راکی لینوکس تفاوت چندانی باهم ندارند و مشابه هم هستند زیرا هر دو از بازسازی های RHEL می باشند.

همانطور که اشاره شد شما می توانید از هر دو توزیع آلمالینوکس و راکی لینوکس در سرورهای خود استفاده کنید. شما باید برای استفاده از این سیستم عامل های جدید از سرور لینوکس استفاده کنید. ما در سایت آذرسیس سرورهای مورد نیاز شما یعنی سرور مجازی لینوکس یا سرورهای اختصاصی را ارائه می دهیم و شما کاربران عزیز می توانید با ارسال تیکت به کارشناسان ما در خرید و نصب سرورها راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی دو توزیع آلمالینوکس و راکی لینوکس پرداختیم. اینکه شما به کدام یک تمایل بیشتری دارید کاملا به کارکرد خودتان بستگی دارد ولی در حالت کلی باید بگوییم که تفاوت های چندانی ندارند و با توجه به کیفیت انتشارشان تا به امروز شرکت ها می توانند با هر یک از گزینه ها به موفقیت برسند. امیدواریم از بررسی این مطلب لذت برده باشید. از همراهی شما متشکریم.

آیا Rocky Linux قوی تر است یا AlmaLinux؟

بحث بین خوب و بد نیست . باید بررسی کنید کدام توزیع لینوکس به کار شما می آید

آیا (Rocky Linux و AlmaLinux ) آپدیت می شوند؟

بله دو توزیع لینوکس همواره به صورت مستمر آپدیت های امنیتی و ظاهری را دریافت می کنند.

لینک کوتاه مقاله
https://azarsys.com/?p=13237


نویسنده مقاله
مقالات مرتبط
دیدگاه بگذارید