آذرسیس

آپدیت هسته لینوکس در AlmaLinux - آذرسیس
5/5 - (1 امتیاز)

آپدیت هسته لینوکس موضوع امروز آلمالینوکس توزیعی رایگان و متن باز از سیستم عامل های لینوکس است که مبتنی بر RHEL می باشد. هسته نیز جزء اصلی هر سیستم عامل می باشد و به عنوان یک واسطه بین سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر کار می کند. اگر یک رابط کاربری گرافیکی را با نرم افزارهای دیگر در اطراف هسته قرار دهیم، یک سیستم عامل لینوکسی کامل مانند: Ubuntu ,Manjaro و غیره دریافت خواهیم کرد.

حتما می دانید که هسته در پس زمینه کار می کند و از اجرای صحیح سیستم عامل اطمینان حاصل می کند. درست مانند هر نرم افزار دیگری، هسته نیز یک کد است و توسعه دهندگان با بروز رسانی آن به همراه نسخه جدید، باگ ها را رفع می کنند. از این رو، هسته را می توان به صورت دستی در نسخه های جدید همانند نرم افزار بروز رسانی کرد. حال در این مقاله نحوه نصب آخرین هسته لینوکس را در آلمالینوکس آموزش خواهیم داد.

آموزش نصب آخرین آپدیت هسته لینوکس در AlmaLinux

آموزش خود را با بررسی پیش نیازها آغاز می کنیم و سپس به طور دقیق تمام مراحل نصب را توضیح خواهیم داد. سعی کنید مراحل را به طور کامل دنبال کنید.

آپدیت هسته لینوکس در AlmaLinux - آذرسیس

پیش نیازهای نصب آخرین آپدیت هسته لینوکس در AlmaLinux

برای نصبی بی نقص و کامل قبل از هر چیز باید پیش نیازهای آن را بررسی کنیم. پیش نیازها نقش مهمی در نحوه نصب یک ابزار دارند. پیش نیاز های نصب هسته لینوکس در آلمالینوکس عبارتند از:

  • سیستم عامل AlmaLinux
  • کاربر non-root با امتیازات sudo

مرحله 1: بروز رسانی سیستم 

ابتدا از بروز بودن سیستم خود برای بهینه سازی عملکرد مطمئن شوید:

sudo dnf update -y

مرحله 2: نصب ELRepo

پس از بررسی بروز رسانی سیستم، ELRepo را نصب کنید و کلید GPG را برای پشتیبانی از RPM در سیستم آلمالینوکس وارد کنید:

sudo dnf -y install https://www.elrepo.org/elrepo-release-8.el8.elrepo.noarch.rpm
sudo rpm --import https://www.elrepo.org/RPM-GPG-KEY-elrepo.org

مرحله 3: فهرست کردن نسخه های اصلی هسته

کانال elrepo-kernel جدیدترین هسته های اصلی پایدار مانند: kernel-ml و kernel-lt را فراهم می کند و آنها را به صورت طولانی مدت پشتیبانی می کند. حال مخزن ELRepo که در بالا پیکربندی کردید، به ترتیب شامل: کانال elrepo-kernel و آخرین هسته های اصلی پایدار می باشد. دستور فهرست کردن نسخه های اصلی هسته موجود به شرح زیر است:

sudo dnf --disablerepo="*" --enablerepo="elrepo-kernel" list available | grep kernel-ml

دستور فهرست کردن نسخه های بلند مدت هسته نیز این گونه خواهد بود:

sudo dnf --disablerepo="*" --enablerepo="elrepo-kernel" list available | grep kernel-lt

مرحله 4: نصب نسخه اصلی وLong term هسته

اکنون می توانید نسخه اصلی (ml) و هسته (lt) 5.x را نصب کنید:

sudo dnf --enablerepo=elrepo-kernel install kernel-ml-{devel, headers}
sudo dnf --enablerepo=elrepo-kernel install kernel-lt

پس از نصب، سیستم AlmaLinux خود را مجددا راه اندازی کنید:

sudo reboot

پس از راه اندازی مجدد و موفقیت آمیز سیستم، از منوی Grub، باید بتوانید از یکی از هسته های نصب شده ELRepo (نسخه 5.18 kernel-ml یا نسخه 5.4 kernel-lt) در سیستم آلمالینوکس برای بوت شدن استفاده کنید.

نصب نسخه اصلی و هسته بلند مدت

به عنوان مثال، می توانید با اولین گزینه انتخاب شده عملکرد موفق آن را از ترمینال سیستم آلمالینوکس تایید کنید:

uname -r

نصب با موفقیت به پایان رسید. اکنون می توانید از استفاده سیستم لینوکس خود لذت ببرید.

نحوه حذف آخرین آپدیت هسته لینوکس در AlmaLinux

اگرچه نیازی به حذف آخرین هسته اضافه شده نیست، اما اگر می خواهید آن را حذف کنید می توانید هسته های قبلی را از منوی بوت Grub انتخاب کنید. با این حال، اگر واقعا می خواهید حذف را انجام دهید، به صورت زیر عمل کنید.

ابتدا سیستم لینوکس خود را مجددا راه اندازی کنید و هسته پیش فرض 4.x سیستم خود را انتخاب کنید. سپس لاگین شوید و در ترمینال دستور زیر را اجرا کنید:

sudo dnf remove kernel-ml kernel-ml-{devel,headers}

دستوری که برای نسخه طولانی مدت استفاده می شود نیز به صورت زیر است:

sudo dnf remove kernel-lt kernel-lt -{devel,headers}

هسته یکی از اجزای اصلی سیستم لینوکس می باشد که شما حتما باید به آن توجه کنید. سیستم های لینوکس امروزه کاربرد بسیاری پیدا کرده و ما نیز در سایت آذرسیس به ارائه سرور مجازی و سرور اختصاصی آن برای شما عزیزان می پردازیم. شما می توانید با مراجعه به سایت و به کمک کارشناسان ما جهت خرید و نصب سرورها اقدام کنید. کافیست یک تیکت به بخش پشتیبانی ارسال کنید.

نتیجه گیری

امروزه برای تمام ابزارها و برنامه ها و غیره یک بروز رسانی جدید وجود دارد. این بروز رسانی ها برای بهبود عملکرد و از بین بردن باگ های نسخه قبلی طراحی می شوند. طبیعتا هر کاربری می خواهد از بهترین سیستم عامل استفاده کند. برای این کار باید همیشه آخرین نسخه های هسته لینوکس را نصب کند و سیستم خود را بروز رسانی نماید. ما در این آموزش نحوه نصب آخرین هسته لینوکس را در آلمالینوکس به شما کاربران گرامی ارائه دادیم از اینکه برای این آموزش سایت ما را انتخاب کردید از شما قدردانیم.

سوالات متداول:

1. آیا توزیع آلما لینوکس مبتنی بر سنتوس است؟

بله، به نوعی در واقع آلما لینوکس براساس همان ایده اولیه سنتوس ایجاد شده است. که کاملا رایگان و باینری با نسخه فعلی RHEL سازگار است.

2. آیا توزیع آلما لینوکی stable است؟

بله، سیستم عامل آلما لینوکس یک توزیع سازمانی و پایدار با نسخه های منظم است که به صورت طولانی مدت پشتیبانی می شود و شما می توانید برای انجام امور حیاتی به این توزیع تکیه کنید.


2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *