آذرسیس

How to install NodeJs on Ubuntu
5/5 - (3 امتیاز)

در این آموزش نصب Node.js در اوبونتو را بررسی می کنیم. Node.js یک پلتفرم جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی چند منظوره است که به کاربران اجازه می دهد تا برنامه های شبکه را به سرعت بسازند. Node.js با استفاده از جاوا اسکریپت در قسمت frontend و backend، توسعه را سازگارتر و یکپارچه تر می کند. شما می توانید با کمک این برنامه ابزار هایی برای سرور های وب خود بسازید. در این آموزش نحوه نصب Node.js در اوبونتو 18.04 را بررسی خواهیم کرد!

نصب Node.js در اوبونتو 18.4 با 3 روش کاربردی

در این آموزش با سه روش مختلف نصب Node.js در سرور مجازی لینوکس اوبونتو 18.04 آشنا خواهید شد. شما همچنین می توانید نصب و راه اندازی Node.js را با خرید سرور مجازی لینوکس به صورت مجازی انجام دهید.

نحوه نصب Node.js در اوبونتو 18.04

آموزش نصب Node.js در اوبونتو 18.04

قبل از بررسی مراحل نصب، نیاز است که مواردی را به عنوان پیش نیاز تهیه کنید که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

پیش نیازهای نصب Node.js در Ubuntu

  1. سرور مجازی لینوکس اوبونتو
  2. نیاز به حساب کاربری non-root با امتیاز Sudo

پیش نیاز های نصب نصب Node.js در اوبونتو

روش اول نصب Node.js از مخازن پیش فرض

در اولین اقدام نیاز است که سرور خود را با دستور زیر آپدیت کنید:

sudo apt update

با استفاده از دستور زیر، Node.js را نصب کنید:

sudo apt install nodejs

در مرحله بعدی نیاز به تایید نصب موفقیت آمیز Node.js از طریق جستجو در node برای شماره نسخه آن خواهید داشت. با اجرای این دستور این کار را انجام دهید:

node -v

اگر بسته موجود در مخازن با نیازهای شما مطابقت دارد، این تنها کاری است که برای راه اندازی Node.js باید انجام دهید.

در بیشتر موارد، شما می خواهید npm مدیر بسته Node.js را نیز نصب کند. می توانید بسته npm را با apt نصب کنید:

sudo apt install npm

Node.js و npm با استفاده از apt و مخازن نرم افزار پیش فرض اوبونتو با موفقیت نصب شد. با این حال، ممکن است ترجیح دهید با نسخه‌های مختلف Node.js کار کنید. در مراحل بعدی این عناصر را به همراه روش‌های نصب انعطاف‌پذیرتر و قوی‌تری مورد بحث قرار خواهیم داد.

روش دوم: نصب Node.js با استفاده از NodeSource PPA

برای نصب نسخه جدیدتر Node.js می توانید PPA را که توسط NodeSource نگهداری می شود اضافه کنید. این کار امکان نصب نسخه‌های بروز Node.js را نسبت به مخازن رسمی اوبونتو فراهم می کند و به شما امکان می‌دهد بین چندین نسخه موجود یکی را انتخاب کنید.

ابتدا PPA را نصب کنید تا به محتویات آن دسترسی داشته باشید. از فهرست اصلی خود، از curl برای بازیابی اسکریپت نصب نسخه دلخواه خود استفاده کنید، سپس مطمئن شوید که 17.x را با رشته نسخه ترجیحی خود جایگزین کرده اید (البته در صورت متفاوت بودن):

cd ~
curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_17.x -o nodesource_setup.sh

در صورت تمایل می توانید محتوای این اسکریپت را با nano یا ویرایشگر متن دلخواه خود، بررسی کنید:

nano nodesource_setup.sh

هنگامی که از اجرای امن اسکریپت مطمئن شدید، از ویرایشگر متن خارج شوید. اگر از nano استفاده می‌کنید، می‌توانید با زدن کلیدهای CTRL + X خارج شوید. سپس اسکریپت را با sudo اجرا کنید:

sudo bash nodesource_setup.sh

PPA به پیکربندی شما اضافه می شود و local package cache شما به طور خودکار به روز می شود. اکنون می توانید بسته Node.js را مانند قسمت قبل نصب کنید:

sudo apt install nodejs

با اجرای node با flag -v تأیید کنید که نسخه جدید را نصب کرده اید:

node -v

بر خلاف آن چه در مخازن بسته پیش‌فرض اوبونتو وجود دارد، این بسته node.js دارای هر دو دستور node و npm است، بنابراین نیازی به نصب جداگانه npm ندارید.

npm از یک فایل پیکربندی در فهرست اصلی شما برای پیگیری بروز رسانی‌ها استفاده می‌کند. و اولین باری که npm را اجرا می کنید ایجاد می شود. برای اطمینان از نصب npm و ایجاد فایل پیکربندی، دستور زیر را اجرا کنید:

npm -v

برای این که برخی از بسته‌های npm کار کنند (مثلا آن‌هایی که نیاز به کامپایل کد از منبع دارند)، باید بسته build-essential را نصب کنید:

sudo apt install build-essential

اکنون ابزارهای لازم برای کار با بسته های npm را در اختیار دارید که نیاز به کامپایل کد از منبع دارند.

در این بخش، Node.js و npm را با استفاده از apt و NodeSource PPA با موفقیت نصب کردید. در مرحله بعد، از Node Version Manager برای نصب و مدیریت چندین نسخه Node.js استفاده خواهید کرد.

روش سوم: نصب Node با استفاده از Node Version Manager

 نصب Node.js در اوبونتو 18.04 با استفاده از Node Version Manager

یک جایگزین برای نصب Node.js استفاده از ابزاری به نام Node Version Manager (NVM) است. nvm به جای کار در سطح سیستم عامل، در سطح دایرکتوری مستقل در فهرست اصلی شما کار می کند. این بدان معناست که می‌توانید چندین نسخه مستقل Node.js را بدون تأثیر بر کل سیستم نصب کنید.

امکان کنترل محیط با nvm به شما امکان می دهد به جدیدترین نسخه های Node.js دسترسی داشته باشید و نسخه های قبلی را حفظ و مدیریت کنید. با این حال، این یک ابزار متفاوت از apt است، و نسخه‌هایی از Node.js که با آن مدیریت می‌کنید از نسخه‌هایی که با apt مدیریت می‌کنید متمایز هستند.

برای نصب NVM در دستگاه اوبونتو 18.04، از صفحه GitHub پروژه بازدید کنید. دستور curl را از فایل README که در صفحه اصلی نمایش داده می شود کپی کنید تا آخرین نسخه اسکریپت نصب را دریافت کنید.

قبل از انتقال فرمان به bash، ایده خوبی است که اسکریپت را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کاری را انجام نمی دهد که شما با آن موافق نیستید. شما می توانید این کار را با حذف bash | در انتهای دستور curl انجام دهید:

curl -o- https://raw.githubusercontent.com/nvm-sh/nvm/v0.39.1/install.shب

خروجی را بررسی کنید و مطمئن شوید که با تغییراتی که ایجاد می کند مشکلی ندارید. پس از بررسی نتیجه مطلوب، همان دستور را با | اجرا کنید bash در انتها اضافه شده است. URL مورد استفاده شما بسته به آخرین نسخه NVM تغییر می کند، اما از هم اکنون، اسکریپت را می توان با اجرای موارد زیر دانلود و اجرا کرد:

curl -o- https://raw.githubusercontent.com/nvm-sh/nvm/v0.39.1/install.sh | bash

این اسکریپت nvm را در حساب کاربری شما نصب می کند. برای استفاده از آن، ابتدا فایل .bashrc را سورس کنید:

source ~/.bashrc

با نصب nvm، می توانید نسخه های ایزوله Node.js را نصب کنید. ابتدا از nvm با دستور زیر بپرسید که چه نسخه هایی از Node موجود است:

nvm ls-remote

یک لیست طولانی در خروجی مشاهده خواهید کرد، اما می توانید با وارد کردن هر یک از نسخه های منتشر شده لیست، نسخه ای از Node را نصب کنید. به عنوان مثال، برای دریافت نسخه 16.13.1، موارد زیر را اجرا کنید:

nvm install v16.13.1

گاهی اوقات nvm با استفاده از آخرین نسخه نصب شده تغییر می کند. اما می‌توانید به nvm بگویید از نسخه‌ای که دانلود کرده‌اید استفاده کند (البته اگر متفاوت است):

nvm use v16.13.1

نسخه ای که در حال حاضر استفاده می شود را با اجرای موارد زیر بررسی کنید:

node -v

اگر چندین نسخه Node را نصب کرده‌اید، می‌توانید ls را اجرا کنید تا لیستی از آنها را دریافت کنید:

nvm ls

همچنین می توانید به صورت پیش فرض یکی از نسخه ها را انتخاب کنید:

nvm alias default 16.13.1

زمانی که یک جلسه جدید ایجاد می شود، این نسخه به صورت خودکار انتخاب می شود. همچنین می توانید با نام مستعار در دستور زیر به آن ارجاع دهید:

nvm use default

هر نسخه از Node بسته های خود را پیگیری می کند و npm برای مدیریت آن‌ها در دسترس است.

همچنین می توانید بسته های نصب npm را در دایرکتوری ./node_modules پروژه Node.js داشته باشید. برای نصب ماژول اکسپرس از دستور زیر استفاده کنید:

npm install express

اگر می‌خواهید ماژول را به صورت سراسری نصب کنید و آن را با استفاده از نسخه مشابه Node.js برای پروژه‌های دیگر در دسترس قرار دهید، می‌توانید flag -g را اضافه کنید:

npm install -g express

با این کار، بسته طبق کد زیر نصب می شود:

~/.nvm/versions/node/16.13.1/lib/node_modules/express

نصب ماژول به صورت سراسری به شما امکان می دهد دستورات را از خط فرمان اجرا کنید، اما باید بسته را به حوزه محلی خود پیوند دهید تا آن را از داخل یک برنامه درخواست کنید:

npm link express

با اجرای موارد زیر می‌توانید درباره گزینه‌های موجود با nvm اطلاعات بیشتری کسب کنید:

nvm help

در نهایت شما موفق شدید Node را با استفاده از Node Version Manager، nvm نصب کنید تا نسخه های مختلف Node را نصب و مدیریت کنید.

نحوه حذف Node.js در اوبونتو 18

بسته به نسخه ای که در نظر دارید، می توانید Node.js را با استفاده از apt یا nvm حذف نصب کنید. برای حذف نسخه پیش فرض مخزن، از apt در سطح سیستم استفاده خواهید کرد. این دستور بسته را حذف می کند و فایل های پیکربندی را حفظ می کند. اگر قصد دارید در آینده بسته را دوباره نصب کنید، این کار مفید خواهد بود:

sudo apt remove nodejs

اگر نمی‌خواهید فایل‌های پیکربندی را برای استفاده بعدی ذخیره کنید، دستور زیر را برای حذف نصب بسته و حذف فایل‌های پیکربندی مرتبط با آن اجرا کنید:

sudo apt purge nodejs

در مرحله آخر، می‌توانید بسته‌های استفاده‌ نشده را که به‌ طور خودکار با بسته حذف شده، نصب شده‌اند حذف کنید:

sudo apt autoremove

برای حذف نصب نسخه‌ای از Node.js که با استفاده از nvm فعال کرده‌اید، ابتدا مشخص کنید نسخه‌ای که می‌خواهید حذف کنید، نسخه فعال فعلی است یا خیر:

nvm current

بسته به این که نسخه مورد نظر شما نسخه فعال فعلی نیست، می توانید کد زیر را اجرا کنید:

nvm uninstall node_version

این دستور نسخه انتخاب شده Node.js را حذف نصب می کند.

اگر نسخه ای که می خواهید حذف کنید نسخه فعال فعلی است، ابتدا باید nvm را غیرفعال کنید تا تغییرات خود را فعال کنید:

nvm deactivate

اکنون می توانید نسخه فعلی را با استفاده از دستور uninstall که قبلا استفاده شده بود، حذف کنید. با این کار همه فایل‌های مرتبط با نسخه موردنظر Node.js به جز فایل‌های cash که می‌توانند برای نصب مجدد استفاده شوند، حذف می‌شوند.

سخن آخر

راه‌های زیادی برای راه‌اندازی و نصب Node.js در سرور مجازی لینوکس اوبونتو 18.04 وجود دارد. شرایط شما تعیین می کند که کدام یک از روش ها برای نیازهای شما بهترین است. در حالی که استفاده از نسخه بسته بندی شده در مخزن اوبونتو یک روش است، استفاده از nvm یا NodeSource PPA انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *