نحوه بررسی Disk Space در Ubuntu
05 آوریل 2022
خواندن 1 دقیقه
طاهره رنجبر

نحوه بررسی Disk Space در اوبونتو

5/5 - (2 امتیاز)

فضای دیسک برای نشان دادن مقدار فضای رایانه روی هارد دیسک، فلاپی، USB و غیره استفاده می شود و معمولا در واحدهای بزرگ مانند کیلوبایت، مگابایت اندازه گیری می شود. همچنین می توان به سادگی گفت که فضای دیسک حداکثر مقدار داده ای است که یک دیسک قادر به نگهداری آن است و هر نوع رسانه ای که بتواند برخی از داده ها را در خود نگه دارد دارای ظرفیت دیسک است. در این آموزش نحوه بررسی Disk Space در اوبونتو لینوکس را بررسی خواهیم کرد!

مقاله مفید: 5 دلیل اصلی برای نصب لینوکس

آموزش بررسی Disk Space در اوبونتو

همان‌طور که داده ها را روی یک دیسک ذخیره می کنیم، استفاده از دیسک روز به روز افزایش می یابد و مهم است که آن داده ها را نظارت کنیم تا کنترل ظرفیت دیسک یا فضای دیسک را داشته باشیم. ما می توانیم داده ها را روی هر دستگاهی از جمله رایانه، موبایل، لپ تاپ و همچنین سرورهای لینوکس نظارت کنیم. فرض کنید یک هارد دیسک 200 گیگابایتی دارید و می خواهید بازی PubG را روی رایانه خود نصب کنید که حداقل به 30 گیگابایت فضای خالی روی هارد دیسک شما نیاز دارد. در این صورت ابتدا فضای دیسک را بررسی کرده و از وجود 30 گیگابایت برای دانلود و نصب بازی pubg مطمئن شوید.

در این مقاله تمامی مراحل لازم برای آموزش بررسی فضای دیسک در اوبونتو 20.04 با دو روش رابط کاربری گرافیکی (GUI) و همچنین از طریق خط فرمان/ترمینال انجام خواهد شد.

بررسی Disk Space در اوبونتو

بررسی فضای دیسک از طریق رابط کاربری گرافیکی

روی نمایش برنامه‌هایی که در گوشه پایین سمت چپ صفحه نمایش سیستم اوبونتو شما وجود دارد کلیک کنید:

نحوه بررسی Disk Space در Ubuntu

وقتی روی صفحه نمایش برنامه‌ها کلیک می‌کنید، نوار جستجو را در بالا خواهید دید:

Disks GNOME به طور پیش فرض در Ubuntu 20.04 و همچنین 20.10 نصب شده است و نیازی به نصب دستی Disks GNOME ندارید. دیسک ها را در نوار جستجو که در تصویر بالا نشان داده شده است جستجو کنید. وقتی کارتان تمام شد، یک برنامه با نام Disks مشاهده می کنید، روی آن کلیک کنید:

نحوه بررسی Disk Space در Ubuntu

هنگامی که Disks GNOME را انتخاب می کنید یا روی آن کلیک می کنید، به سمت ابزار Disks هدایت می شوید که در آن اندازه کل دیسک و همچنین فضای دیسک را خواهید دید:

نحوه بررسی Disk Space در Ubuntu

بررسی فضای دیسک از طریق ترمینال اوبونتو

برای بررسی فضای دیسک از طریق ترمینال اوبونتو، از دو دستور زیر استفاده می کنیم:

1) دستور df

فرم کامل df Disk Filesystem است و به طور پیش فرض در اوبونتو 20.04 نصب شده است که عملکرد آن نمایش اطلاعات سیستم های فایل مختلف است و می تواند مانند شکل زیر اجرا شود:

df

نحوه بررسی Disk Space در Ubuntu

وقتی دستور df را اجرا کردیم، تمام فضای موجود و همچنین کل فضای استفاده شده (به تعداد و درصد) به ما نشان داده می شود. dev/sda5/ دیسک واقعی سیستم است و دستور df اطلاعاتی را در بلوک های 1k نشان می دهد که تفسیر آن دشوار است.

راه حل این است که از گزینه h- با دستور df استفاده کنید که اطلاعات را به شکل قابل خواندن توسط انسان نمایش می دهد:

df -h

نحوه بررسی Disk Space در Ubuntu

در تصویر بالا می بینیم که فضای دیسک بر حسب گیگابایت، حجم کل دیسک 29 گیگابایت، 13 و 15 گیگابایت فضای استفاده شده و موجود و سیستم فایل ‎/dev/sda است.

2) دستور du

فرم کامل Du Disk Usage است و هدف از این دستور این است که تمام اطلاعات مربوط به هر دایرکتوری و همچنین زیر شاخه را به کاربران نشان دهد و به صورت زیر قابل اجرا است:

du

نحوه بررسی Disk Space در Ubuntu

در تصویر بالا می بینیم که تمام دایرکتوری ها و اندازه زیر شاخه ها در بلوک 1K نمایش داده می شوند. دستور h- که با دستور df استفاده می شود را می توان با دستور du نیز استفاده کرد و عملکرد گزینه h- همان است که به کاربران در نمایش داده ها به شکل قابل خواندن توسط انسان کمک می کند:

نحوه بررسی Disk Space در Ubuntu

در خروجی مشاهده می شود که میزان مصرف دیسک بر حسب کیلوبایت و مگابایت نمایش داده می شود.

مقاله مفید: 10 کلاینت برتر FTP لینوکس در سال 2022

نتیجه گیری

حداکثر مقدار داده ای که یک دیسک می تواند نگه دارد بسته به فضای دیسک آن است و نظارت بر فضای دیسک ضروری است، زیرا اطلاعات ذخیره شده روی دیسک های ما روز به روز در حال افزایش است. با بررسی فضای دیسک، متوجه می‌شویم که چه برنامه‌ها یا فایل‌هایی فضای زیادی را اشغال می‌کنند و در نتیجه می‌توانیم آن‌ها را حذف کنیم تا فضا آزاد شود که این کار امکان استفاده راحت از سیستم را به ما می‌دهد. در این مقاله، تمام مراحل لازم برای بررسی فضای دیسک در اوبونتو 20.04 از طریق رابط کاربری گرافیکی و همچنین رابط/ترمینال خط فرمان به شما نشان داده شد. در رابط خط فرمان، دستورات du و df را برای بررسی فضای دیسک مورد بحث قرار دادیم. امیدواریم که اکنون بتوانید داده های خود را در اوبونتو با این تکنیک ها بررسی کنید.

لینک کوتاه مقاله
https://azarsys.com/?p=1391


نویسنده مقاله
نویسنده / @طاهره رنجبر
مقالات مرتبط
دیدگاه بگذارید

دیدگاه های ثبت شده
 • سالار غفوریان / 2 ماه پیش

  این مقاله بدون استثنا برای همه لازمه خیلی خوب بود مرسی

 • امیرحسین م / 2 ماه پیش

  دستور ها کامل کامل بودن ممنونم از آذرسیس

 • میر سعید صادقی / 2 ماه پیش

  ممنونم خیلی آموزنده و مفید بود

 • نازیلا قربانی / 2 ماه پیش

  خدمات با کیفیت و آموزش رایگان بنظرم بهترین وبلاگ هارو شما دارید